Skocz do zawartości

Czy można łączyć rury miedziane z aluminiowymi?


Recommended Posts

Podczas remontu domu instalacja centralnego ogrzewania została wykonana z rur miedzianych. Teraz stoję przed wyborem grzejników i początkowo zamierzałem założyć żeberka aluminiowe. Słyszałem jednak, że nie powinno się łączyć elementów miedzianych i aluminiowych w jednej instalacji, gdyż przyspiesza to ich korozję. Czy rzeczywiście takie połączenie jest niedopuszczalne i będę musiał założyć mniej odpowiadające mi grzejniki stalowe


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/porady/6101-czy-mozna-laczyc-rury-miedziane-z-aluminiowymi

Link do komentarza
Gość Michał w potrzebie

Szanowni Państwo! Znalazłem Wasz artykuł, a właściwie odpowiedź na mój problem, jednak nie wszystkie informacje tam zostały podane. Mam instalację miedzianą i zainstalowałem grzejniki aluminiowe. Z artykułu wynika, że są jakieś tuleje izolacyjne oraz, że należy stosować specjalny płyn. Jak się nazywają te tuleje i co to za płyn? Jeżeli to też nie jest tajemnicą, gdzie można go nabyć. Bardzo proszę o odpowiedź. 

Link do komentarza

Właśnie. Raz na jakiś czas u kogoś pojawia się problem z ustabilizowaniem parametrów kotła i cudami dosłownie, które dzieją się z instalacją. Jestem tego najlepszym przykładem. Z powodu połączenia miedzianych rur i aluminiowych grzejników, w instalacji wydzielał mi się wodór. Instalacja ze zbiornikiem wyrównawczym na strychu. Inhibitor załatwił wszystko.

Nie dzieje się tak w każdej instalacji mieszanej, ale lepiej zadbać o to wcześniej i zastosować inhibitor.

Edytowano przez daggulka (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Pisałem o tym wcześniej bo już padały takie pytania. Ważna była też kolejność połączenia elementów: miedź -> alu czy alu -> miedź. Poza tym - są przecież grzejniki z elementami aluminiowymi i miedzianymi w ofercie producentów. Przykład: https://www.regulus.com.pl/grzejniki-scienne-sollarius-plan. I to, że są one miedziano-aluminiowe, postrzegane jest przez producenta jako cecha szczególna na pozycji pierwszej :). I bądź tu mądry człowiecze.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...