Skocz do zawartości

Optymalizacja robót ziemnych, korekta posadowienia


RnR

Recommended Posts

Doświadczenia z mojej budowy zmusiły mnie do myślenia w sprawie doprowadzenia robót ziemnych do takiego stanu, aby nie było konieczne wywożenie i przywożenie ziemi z wykopu do końcowej niwelacji terenu. Z zawodu jestem projektantem drogowym i na co dzień spotykam się z optymalizacją robót ziemnych, zacząłem się zastanawiać, czy nie przenieść tego na nomen omen grunt inwestycji prywatnych. U mnie problem pojawił się na etapie projektowania posadowienia. Posiadam działkę ze spadkiem +-10%, zatem poziom posadowienia, a dokładniej poziom terenu projektowanego stanowił wyzwanie dla architekta i co tu ukrywać średnio się z niego wywiązał. Postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce. Bazując na doświadczeniach z inżynierii drogowej przy wsparciu dedykowanych oprogramowań uporałem się ze swoją działką. Skorygowałem posadowienie, zaprojektowałem zjazd i dojazd do garażu, idealnie na spadku 6% do drogi, zaprojektowałem drenaż terenu, i co najważniejsze zoptymalizowałem ilość mas ziemnych projektowo do około zera. W pierwotnym projekcie architekta miałbym do wywiezienia min. 75m3 ziemi, zakładając stawkę 40zł/m3 to 3000 zł niepotrzebnej straty pieniędzy. Zastanawia mnie jak te sprawy wyglądają u was?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...