Skocz do zawartości

Czym oddychasz w domu? Sposób na czyste powietrze!


Recommended Posts

 

W trosce o zdrowie dbamy o komfort cieplny w domu, odpowiednie odżywianie i spokojny sen domowników. Nie zapominajmy również o tym, że na stan naszego zdrowia wpływa także jakość powietrza, którym oddychamy. Co zrobić, aby w naszym domu gościło zawsze czyste powietrze?

 

W ostatnich latach z uwagi na nasilający się problem smogu, bardzo dużo mówi się o jakości powietrza i jego wpływie na zdrowie. Większość z nas zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Wiemy też, jak ważna jest wspólna troska o jakość powietrza atmosferycznego i jak duże efekty przynosi rezygnacja z ogrzewania węglowego na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań, jak nowoczesne kotły gazowe czy pompy ciepła.
W trosce o zdrowie nasze i naszych najbliższych pamiętajmy również, aby zadbać o jakość powietrza w domowych wnętrzach. Dlaczego? Ponieważ to właśnie w pomieszczeniach zamkniętych spędzamy około 90% naszego czasu!

 

Czym oddychamy w domu?

 

Niestety jakość powietrza w budynkach w rzeczywistości często jest dużo gorsza, niż nam się wydaje. Unoszą się w nim nie tylko alergeny czy zarodniki pleśni, ale również wirusy, lotne związki organiczne i inne niepożądane substancje, niewyczuwalne i niewidoczne gołym okiem. Powodują one złe samopoczucie i przyczyniają się do osłabienia stanu zdrowia domowników.

Jakość powietrza w domu pogarsza się zwykle wraz z nadejściem sezonu grzewczego. To właśnie w okresie wzmożonej pracy instalacji grzewczej często nasilają się objawy alergii, pojawia się kaszel i katar nie tylko u osób uczulonych na kurz. Zanieczyszczone i przesuszone powietrze powoduje suchość w gardle, podrażnienie spojówek, może też skutkować bólami głowi i ogólnym pogorszeniem samopoczucia.

Niestety w sezonie grzewczym regularne wietrzenie pomieszczeń nie przynosi oczekiwanego efektu - a wręcz odwrotny, gdy za oknem panuje smog. Co więcej, zanieczyszczania emitowane do atmosfery przez piece węglowe niespełniające norm, mogą przedostać się do wnętrz naszego domu nawet przy zamkniętych oknach. Zanieczyszczone powietrze napływa do pomieszczeń chociażby przez grawitacyjny system wentylacji i nieszczelności. Zamknięcie okien do zakończenia sezonu grzewczego nie rozwiązuje problemu i wcale nie oznacza, że smog nie będzie nam zagrażał. Jak więc zadbać o dobrą jakość powietrza w domu?

 

Postaw na dobry oczyszczacz

 

Rozwiązaniem, którym pozwoli uporać się z zanieczyszczeniami powietrza w domu jest oczyszczacz, czyli profesjonalne urządzenie filtrujące. Co warto o nim wiedzieć? Najważniejsze zagadnienia najlepiej omówić na przykładnie – będzie nim nowy oczyszczacz powietrza HL-OP-15 znajdujący się obecnie w ofercie Viessmann.

Jeśli chcemy, aby oczyszczacz powietrza usuwał z niego nie tylko alergeny ale również niebezpieczne związki czy wirusy zwróćmy uwagę na wyposażenie urządzenia. Oczyszczacz powietrza HL-OP-15 posiada 4 filtry: filtr wstępny i filtr HEPA (H13) oczyszczające powietrze z kurzu, alerganów, włosów, sierści, pyłków, zarodników pleśni i dymu; filtr z węglem aktywnym odpowiedzialny za eliminację formaldehydu, benzenu, szkodliwych gazów oraz wszelkich niepożądanych zapachów; a także filtr fotokatalityczny z dwutlenkiem tytanu powodujący rozkłada różnego rodzaju zabrudzeń organicznych, lotnych związków organiczne (LZO) i usuwający z powietrza nieprzyjemne zapachy.

Poza wyspecjalizowanymi filtrami oczyszczacz HL-OP-15 został wyposażony również w lampę UV, zapewniającą biologiczne oczyszczanie powietrza, czyli eliminację wirusów, bakterii i mikroorganizmów. W obecnej sytuacji to niezwykle ważny element wyposażenia, zapewniający nam dodatkowe zabezpieczenie przed infekcjami. Dzięki zastosowanym filtrom oraz lampie UV powietrze oczyszczane jest przez urządzenie aż w 99,98%.

Dodatkowym wyposażeniem oczyszczacza HL-OP-15 jest jonizator, który generuje do powietrza jony ujemne. Co nam one dają? Oddychanie powietrzem naładowanym jonami ujemnymi wpływa korzystnie na nasze samopoczucie, minimalizuje objawy alergii i sprzyja leczeniu chorób układu oddechowego.

 

Oczyszczanie powietrza w praktyce

Jak wygląda? Cały artykuł przeczytaj na naszym blogu firmowym - TUTAJ

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Trzeba było od razu napisać, że to pod dachem... 
    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...