Skocz do zawartości

Wentylacja lodówki wolnostojącej w zabudowie do sufitu


Recommended Posts

Witam,

Pracuję nad nową kuchnią z szafkami górnymi do sufitu. W narożniku według projektu architekta wnętrz będzie stała lodówka wolnostojąca (jak na zdjęciu) obudowana płytą meblową z każdej strony na głębokość szafek górnych nad która będzie sie znajdować szafka wisząca.

Moje pytanie dotyczy wentylacji takiej lodówki. Oczywistym jest ,że powietrze musi wpadać pod lodówkę przez przestrzeń pod nią ok. 2cm po to są nózki zdaje się, potem lodówka taka powinna być odsunięta kilka cm od ściany ,natomiast w celu odprowadzenia ciepłego powietrza wypadałoby zrobić również u góry kratkę wentylacyjną wpuszczoną w blendę (redukując w ten sposób wysokość szafki górnej) lub zostawić przestrzeń nad lodówką pomiędzy lodówką a szafką górną , która dochodzi do samego sufitu( co nie wygląda ładnie ). Widzę, że wiele kuchni w zabudowie na zdjęciach nie ma takiej kratki, fakt że najczęściej nie dochodzą do sufitu tak więc ciepłe powietrze odprowadzane jest zza lodówki przez przestrzeń między nią a sufitem. Jeśli wentylacji nie zrobię u góry, zakładam że szafka górna będzie się grzać, lodówka będzie pracować nieefektywnie . Co sądzicie o tym ?  Robić kratkę czy nie?Nie chcę wsuwać jej tylko i zostawiać z każdej strony wolną przestrzeń. Boki bym zabudował blendą tym bardziej ze tylko na głębokość 32cm a u góry kratka.

dziekuję 

Lodowka wolnostojaca w zabudowie fragment kuchni.JPG

Link do komentarza

Powietrze musi wpadać za lodówkę i tam lodówka oddaje ciepło. To jest problem. Te kilka cm z lewej i z prawej strony załatwi jako taką cyrkulację, ale.....trzeba sprawdzić w instrukcji montażu, czy te kilka cm na nóżkach wystarczy lub faktycznie kratka. Jeżeli masz 2 kompresory to w szczycie oddadzą tyle ciepła, ile jest w instrukcji. I to ciepło trzeba gdzieś odprowadzić. Wyobraź sobie komputer lub nawet laptop szczelnie zabudowany. Odliczaj czas do przegrzania. Na szczęscie lodówka nie pracuje non-stop, ale i tak trzeba zachować to minimum "komfortu".

Link do komentarza

Dziękuję za dotychczasowe komentarze. Dziś było spotkanie robocze na miejscu. Okazało sie , że nad lodówką po prawej stronie pod sufitem jest 1 kanał wentylacji grawitacyjnej, do drugiego kanału podłączony jest okap nad wyspą do którego przewody idą w suficie podwieszanym. Wymyślilismy, że plecy HDF  szafki górnej nad lodówką odsuniemy od ściany o kilka cm tak żeby ciepłe powietrze zza lodówki szło za szafką wprost do tego kanału, wentylacja lodówki będzie w ten sposób zapewniona.

Pytanie tylko czy w aneksie kuchennnym połączonym z salonem w mieszkaniu wielopokojowym wymagana jest wentylacja grawitacyjna jesli mamy indukcję ?

mechaniczna wentylacja jest jak pisalem podłączona do okapu nad wyspą ale czy oprócz tego jeszcze wymagamy grawitacyjną?

w takim przypadku w szafce nad lodówką zrobiłbym kratkę ? Cokół bedzie pod szafkami

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...