Skocz do zawartości

Odbiór domu od dewelopera


Recommended Posts

Witam. Jestem po odbiorze technicznym domu. Właśnie dostałam oświadczenie dewelopera o nie uznaniu paru wad w tym jednej, która mnie niepokoi mianowicie mikrospękania farby na elewacji domu. Widać to dopiero w odległości paru cm. Wizualnie nie wygląda źle natomiast martwi mnie, że z czasem farba zacznie się łuszczyć. 

Druga sprawa to okazało się, że dom nie ma wykonanej hydroizolacji pionowej fundamentów. Osiedle jest duże i wiem, że było parę domów, które miały problem z wilgocią. Deweloper powołuje się na wykonanie odwodnienia na działkach ( są drenaże, chociaż u nas dopiero będzie robiony na wiosnę) i wykonanie odpowiednich spadków.

Moje pytanie brzmi. Czy jest możliwość wyegzekwowania od dewelopera wykonania hydroizolacji pionowej przed końcowym odbiorem domu? Czy dopiero w przypadku gdy wejdzie wilgoć usterkę można zgłosić w ramach rękojmi? Według dewelopera wszystko wykonano zgodnie z projektem oczywiście. 

I co zrobić z tą farbą na elewacji..?

Dziękuję za wszystkie wskazówki. 

Link do komentarza
3 godziny temu, Aneta85 napisał:

Druga sprawa to okazało się, że dom nie ma wykonanej hydroizolacji pionowej fundamentów. Osiedle jest duże i wiem, że było parę domów, które miały problem z wilgocią. Deweloper powołuje się na wykonanie odwodnienia na działkach ( są drenaże, chociaż u nas dopiero będzie robiony na wiosnę) i wykonanie odpowiednich spadków.

Moje pytanie brzmi. Czy jest możliwość wyegzekwowania od dewelopera wykonania hydroizolacji pionowej przed końcowym odbiorem domu? Czy dopiero w przypadku gdy wejdzie wilgoć usterkę można zgłosić w ramach rękojmi? Według dewelopera wszystko wykonano zgodnie z projektem oczywiście. 

 

 

Co rozumiesz pod pojęciem hydroizolacji pionowej?

Izolację pionową przeciwko przenikaniu wilgoci na pewno zrobił, natomiast izolacja przeciw wodna, to chyba tylko jeśli wcześniej sprawdzono że warunki gruntowe wymagają aby je zaznaczyć w projekcie dla wykonawcy.

Jeśli ich w projekcie nie było, to wykonawca ich nie zrobił.

Może nie było potrzeby?

Sprawdź.  

Link do komentarza

Z tego co wiem deweloper nie zastosował u nas nawet masy bitumicznej. Z boku płyty fundamentowej jest styropian. Generalnie jest tam glina, ale drenaż daje radę. W większości przypadkach nie ma problemu z wilgocią. Gdy pojawia się jakiś problem deweloper po mniejszych czy większych bojach robi naprawy. Jeśli gdzieś stoi woda to poprawia drenaż. Z tego co sąsiedzi mówią to największy problem jest z wodą po ulewach i odprowadzeniem wody z rynien. 

20210205_171715.jpg

Link do komentarza
Cytat

Usterki zgłoszone podczas odbioru technicznego mieszkania

Wszystkie zauważone podczas odbioru technicznego usterki muszą zostać zapisane na protokole zdawczo-odbiorczym lokalu. Protokół ten jest spisywany pomiędzy stronami zakupu Deweloperem, a Kupującym. Podstawą prawną jest tu ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz.U. 2011 nr 232 poz. 1377 i późn. zm.). Artykuł 27 tej ustawy wskazuje dwa terminy:

-w terminie 14 dni od daty podpisania protokołu deweloper zobowiązany jest dostarczyć pisemną informację o uznaniu lub odrzuceniu wad zgłoszonych podczas odbioru technicznego

-w terminie 30 dni o daty podpisania protokołu deweloper zobowiązany jest do usunięcia uznanych wad. Możliwe jest wydłużenie tego terminu przy zachowaniu należytej staranności i zachowaniu formy pisemnej informując nas o o wyznaczonym nowym terminie – pismo takie mus być wystosowane przed upływem ustawowego czasu.

 

Link do komentarza

Zdjęcie zrobione było już dawno (w trakcie budowy). Widać tam Pokrzywioną futrynę, ale.drzwi są tylko robocze. Później zostały wymienione. To co jest zaznaczone w kółku to jest płyta fundamentowa. Na tym fragmencie widać, że nie ma tego mazidła właśnie.    

Link do komentarza

Powołać inspektora z ramienia inwestora np. z Okręgowej Izby Inżynierów i ewentualnie ekspertyzę wysłać do Urzędu Miasta co utrudni odbiór i oddanie do użytkowania az do momentu usunięcia usterek. Jeżeli to jest osiedle, można zwołać kilku dociekliwych przyszłych mieszkańców i wspólnie powołać Inspektora. W zasadzie to inspektor z ramienia inwestora powinien byc od początku na budowie - teraz jedynie rzeczoznawca post factum. Budynek jest już odebrany i oddany do użytkowania?

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...