Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Łączenie komina ze ścianami i dylatacja


Recommended Posts

W projekcie mam kominy murowane będące częścią ścian. Ja chciałbym zastosować kominy systemowe i z tego co wiem powinno zostawić się przestrzeń od ściany, dylatację dla pracy komina. A co w przypadku kiedy komin jest częścią ściany i na dodatek z boku ma drzwi mocowane? Jako utrudnienie problemu dodam że jeden komin ma wspólny fundament ze ścianami a drugi komin od pieca ma osobny fundament a ściana łącząca to działówka na chudziaku. Czy w przypadku komina murowanego lub systemowego można taki komin łączyć ze ścianą, czy powinna być szpara? Jeśli tak to jak ją zakryć żeby móc otynkować taką ścianę. I jak mocować drzwi do takiego komina skoro z jednej strony drzwi dolegać będą do ściany nośnej na fundamencie a z drugiej do komina na osobnym fundamencie?

 

komdd.jpg.8a7578e3df6b5102a3faadb50f7c2ad1.jpg

 

 

kom22.jpg.f54086a64928e161445a82e57987b242.jpg

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Należy tak zaprojektować budynek, żeby drzwi nie mocować do komina systemowego. Wybuduj z cegieł w ścianach i  problemy o których piszesz się skończą. Swoja drogą, zawiasy dajesz po stronie przeciwnej, a jak sama futryna będzie dotykać komina, pewnie świat się  nie zawali. Zadbaj tylko o to, by kanał styczny z drzwiami był tym kanałem z projektu - wentylacyjnym. Lepiej żeby drewno  nie stykało się z kominami spalinowymi... Zrób wszystkie fundamenty kominowe związane  (wspólne) z fundamentem ścian / budynku. Bez względu na to, jaka technikę kominową zastosujesz. Unikniesz kolejnych problemów logistycznych.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Gość Tom
   Przestrzegam przed firmą Oleander Plus z Warszawy. Biorą zaliczki i znikają, adres wirtualny.
  • Witam,   Mam prośbę o spojrzenie bardziej od mojego estetycznym zmysłem na zagospodarowanie nietypowej działki. Mam nadzieję, że rysunek pozwoli sobie wyobrazić układ działki. Jest to teren zniwelowany pod poziomem drogi. Droga lokalna do jednego domu. Zjazd od północy od tej drogi do działki. Na południe teren się wypłaszcza i po jeszcze delikatnym zniwelowaniu terenu powstanie ogród. Na zachód jest spadek terenu do potoku i widok na teren więc tam fajnie by było mieć taras choć byłby ona na nasypie.   W przyszłości droga będzie odgrodzona szpalerem tui, ale to tak czy inaczej droga gruntowa do jednego budynku.    Jestem na etapie wyboru projektu budynku. Planuje mały dom bez garażu. Tak czy inaczej musimy mieć 2 samochody. Garaż 2 stanowiskowy to jednak zbyt duży wydatek, tak czy inaczej musiałaby stanąć wiata, więc zamiast garażu będzie wiata 2 stanowiskowa.   Jak podejść do układu budynku na działce? Jestem raczej za opcją pierwszą - na lewo. Budynek wejściem od drogi ale pod jej poziomem ok 5m od spodu skarpy. Wiata przyklejona do ściany budynku bez okien ale wjazd do wiaty nietypowo bo nie od ściany z wejściem do budynku. Z tym, że tutaj budynek byłby w połowie w nasypie, choć tak czy inaczej ławy znalazłyby się już w gruncie rodzimym - 1,2m ppt bo to na południu Polski. Najwyżej część ziemi ze środka budynku trzeba by było wymienić.    Opcja 2 to wejście do budynku od strony zjazdu i wiata wolnostojąca. dzialka.pdf Jest jeszcze taka opcja i też wydaje się korzystna. 5m pomiędzy budynkiem a skarpą na manewrowanie samochodem też raczej powinno wystarczyć. dzialka2.pdf
  • Gość @enas
   tego nie mogę zrozumieć mam 80 parę metrów kwadratowych dom wycieplony z Ytongu jeszcze Szwedzkiego okna trzyszybowe z gazem ,a gaz używam tylko do gospodarstwa domowego , woda kąpiel i wypalam ok.10-12 m sześciennych gaz plus wat to daje ok 250 zł miesięcznie , a co by było gdybym ogrzewał dom . Pani Liliano może to Pani pobożne życzenia , a rzeczywistość przyniesie fakturę ?
  • Zdecydowanie musze więcej o tym poczytać
  • Bo Ty będziesz próbował  zbliżyć się  pod  wzór domu niskoenergetycznego, a jeszcze są  domy  energooszczędne, pasywne, zero-energetyczne, plus-energetyczne itd.  
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...