Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Rozdzielacz podłogówki Afriso + ustawienie pompy Grundfos UPM3 Auto


Recommended Posts

 Witam,

 

Prosiłbym o pomoc odnośnie prawidłowego ustawienia pompy obiegowej Grundfos UPM3 Auto.

 

- zainstalowany rozdzielacz z modułem mieszającym marki Afriso z przepływem Kvs 2,5 m3/h.

- 9 obwodów, które ogrzewają ok 105 m2 powierzchni. Dodatkowy osobny rozdzielacz do grzejników (2 w łazienkach i 1 w garażu).

- kocioł to Termet Ecocondens Gold plus 25 z termostatem pokojowym (brak pogodowego) 

- strop ocieplony PUR 25 cm, ocieplenie zewnętrzne grafit 15 cm

 

Na jakim poziomie ma pracować pompa ?

image.png.a720fe19319eac9cc9d3a7c6736ef87a.png

 

Jaką charakterystykę ?

image.png.17b1e0e9cd2785f949570f6427a8c9a4.png

 

Jaka jest różnica między tymi ciśnieniami ? Które będzie dla mnie odpowiednie ?

image.png.4d9e70e08aa79889407e1c889c0b059e.png

 

Z góry bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam.  

image.png

image.png

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, czy grzejniki są jedynym ogrzewaniem tych łazienek, czy tylko uzupełniają podłogówkę? Bardziej się spodziewam tej drugiej wersji. Bo jeżeli tak jest to zrobienie układu mieszającego ze względu na te 3 grzejniki jest psuciem instalacji. Niepotrzebnie ją komplikuje i podraża, a do tego zwiększy koszty ogrzewania (spadnie sprawność kotła). Lepiej go zdemontować i całą instalację zasilać wodą o temperaturze właściwej dla podłogówki (najczęściej 35-40°C). Wtedy ustawić pompę w trybie stałego przepływu.

Po drugie, czy został tu wyregulowany przepływ pomiędzy poszczególnymi częściami obiegu? Bo mamy tu zarówno pętle ogrzewania podłogowego o nieznanej długości każdej z nich jak i grzejniki. 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Grzejniki mają osobną skrzynkę rozdzielczą i nie są powiązane z podlogówką. Pętle zostały wyregulowane, w każdym są przepływy dla poszczególnych pętli (salon, kuchnia, łazienki, pokoje). W trybie stałego przepływu czyli tą charakterystyka stała czy cisnienie stałe ? - która opcja na załączonych rysunkach ? 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pętle podłogówki nie mają zaworów termostatycznych albo zaworów sterowanych siłownikami to odpowiednia będzie charakterystyka stała (ostatnia opcja z pokazanej na wklejonych wykresach). Przy tym jak najniższa charakterystyka (I - jeśli to wystarczy).

 

Co to znaczy, że grzejniki nie są powiązane z podłogówką? Jeżeli zasila je ten sam kocioł to są powiązane. Chodziło mi przede wszystkim o to, że nie ma sensu wymuszanie wyższej temperatury wody na kotle tylko na potrzeby tych 3 grzejników. To strata na sprawności kotła. Czy pomiędzy kotłem, a rozdzielaczem podłogówki oraz rozdzielaczem grzejnikowym jest sprzęgło hydrauliczne? Bo tylko ono uniezależnia przepływ wody przez kocioł od przepływu przez resztę instalacji. 

Jak hydraulicznie, pod względem przepływu wody, zrobiony jest ten układ? Jak ma się ta pompa do pompy wbudowanej w kocioł? 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zawór termostatyczny mieszający jest jedynie przy rozdzielaczu firmy Afriso w zakresie od 20-40 stopni temp wejścia. Czy tą 3 opcja będzie przy tym okej czy lepiej ustawić na cisnienie stale ? 

 

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam. 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Witam. Czy jeżeli będę chciał wymienię okno+drzwi tarasowe trzyskrzydłowe na same drzwi tarasowe trzyskrzydłowe to muszę to zgłosić czy potrzebuje pozwolenia .. Ingerencja nie wiąże się z poszerzeniem otworu... Tylko rozbicie pod oknem z parapetem... P.S w planach oryginalnych były drzwi tarasowe trzyskrzydłowe... Teraz mam okno dwuskrzydłowe+drzwi jedno skrzydłowe...
  • A wiesz że nie wiem czy nasiękniety w jakimś tam stopniu wodą beton, dobry beton,  zamarzając zwiększa swoją objętość, ale wydaje mi się że chyba raczej nie.   Pewnie dlatego że ta strona była narażona na zasiekający śnieg z deszczem i po tej stronie słupka ściekała woda i zamarzała. Albo po prostu tylko ta cała strona słupka była odspojona od betonu i tam się gromadziła w tej szczelinie woda.   Nie uwierzę w żadne osiadanie fundamentu, choć oczywiście i ono mogło mieć miejsce, ale wtedy rysa by przecież poszła po najcieńszym elemencie tego ogrodzenia, czyli po murku między słupkami a nie akurat po słupku. To przecież oczywiste, tak to działa nie inaczej. A może jednak nie, ale w takim razie musisz mnie jakoś przekonać do swojej wersji.
  • Tylko że pustaki pękają niejako pod kreskę, dosyć regularnie, zupełnie jakby to pęknięcie szło pod wpływem siły, no właśnie na przykład pochodzącej z z osiadającego fundamentu. 
  • Chyba jest tak, że wnętrze słupka nasiąka wodą, jeśli woda nie wyparuje, tow czasie mrozu zamarza, zwiększając swoją objętość, rozpychając formę, rozrywa ją.  
  • to wszystko jest na zalinkowanej stronie. W dachu jest 15cm styropianu, ściany są metalowe, tam też jest styropian. Mi styropian w niczym nie przeszkadza. Temat dachu wstępnie konsultowałem z wykonawcą PV - lepiej dach z nachylenie 10-15 stopni niż płaski i konstrukcja na stelażach. Ppoż - oczywiście. Co do wysokości to jeszcze nie wiem, ale i tak planowałem budynek wyższy niż niższy - ze względu na sporą ilość produkowaego ciepła..   Wentylacja - wstępnie myślałem nad jakimś systemem filtrów na wejściu i bardzo dużym przepływem powietrza. Dodatkowo pewnie klima dużej mocy do pomocy w największe upały...ale to wszystko wyjdzie w praniu, jak pomieszczenie będzie się zapełniać sprzętem... Rysiu - możesz coś podpowiedzieć? W tematach wentylacyjnych zawsze się kłócę z bratem - bo on ma wizje, że robimy huragan w pomieszczeniu i klima nie jest potrzebna. Ja zawsze mu wbijam do łba, że bez klimy, przy takiej ilości sprzętu to sprzęt się usmaży....zawsze kończy się kłótnią aha, kłótnia między innymi dlatego, że on chciałby to zrobić jak najtaniej - tak w robocie jak i potem koszty utrzymania - natomiast z mojego skromnego w tej materii doświadczenia wiem, że nie ma co żałować na takich sprawach...wolę doliczyć do zużycia pobór z klimy i jej koszt i miec spokój, niż z niepokojem patrzeć na temperatury wewnątrz tym bardziej, że zdarzało mi się pracować w serwerowni gdzie były własnie takie ekstremalne temperatury - koszmar...
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...