Skocz do zawartości

Rozdzielacz podłogówki Afriso + ustawienie pompy Grundfos UPM3 Auto


Recommended Posts

 Witam,

 

Prosiłbym o pomoc odnośnie prawidłowego ustawienia pompy obiegowej Grundfos UPM3 Auto.

 

- zainstalowany rozdzielacz z modułem mieszającym marki Afriso z przepływem Kvs 2,5 m3/h.

- 9 obwodów, które ogrzewają ok 105 m2 powierzchni. Dodatkowy osobny rozdzielacz do grzejników (2 w łazienkach i 1 w garażu).

- kocioł to Termet Ecocondens Gold plus 25 z termostatem pokojowym (brak pogodowego) 

- strop ocieplony PUR 25 cm, ocieplenie zewnętrzne grafit 15 cm

 

Na jakim poziomie ma pracować pompa ?

image.png.a720fe19319eac9cc9d3a7c6736ef87a.png

 

Jaką charakterystykę ?

image.png.17b1e0e9cd2785f949570f6427a8c9a4.png

 

Jaka jest różnica między tymi ciśnieniami ? Które będzie dla mnie odpowiednie ?

image.png.4d9e70e08aa79889407e1c889c0b059e.png

 

Z góry bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam.  

image.png

image.png

Link do komentarza

Po pierwsze, czy grzejniki są jedynym ogrzewaniem tych łazienek, czy tylko uzupełniają podłogówkę? Bardziej się spodziewam tej drugiej wersji. Bo jeżeli tak jest to zrobienie układu mieszającego ze względu na te 3 grzejniki jest psuciem instalacji. Niepotrzebnie ją komplikuje i podraża, a do tego zwiększy koszty ogrzewania (spadnie sprawność kotła). Lepiej go zdemontować i całą instalację zasilać wodą o temperaturze właściwej dla podłogówki (najczęściej 35-40°C). Wtedy ustawić pompę w trybie stałego przepływu.

Po drugie, czy został tu wyregulowany przepływ pomiędzy poszczególnymi częściami obiegu? Bo mamy tu zarówno pętle ogrzewania podłogowego o nieznanej długości każdej z nich jak i grzejniki. 

Link do komentarza

Grzejniki mają osobną skrzynkę rozdzielczą i nie są powiązane z podlogówką. Pętle zostały wyregulowane, w każdym są przepływy dla poszczególnych pętli (salon, kuchnia, łazienki, pokoje). W trybie stałego przepływu czyli tą charakterystyka stała czy cisnienie stałe ? - która opcja na załączonych rysunkach ? 

Link do komentarza

Jeżeli pętle podłogówki nie mają zaworów termostatycznych albo zaworów sterowanych siłownikami to odpowiednia będzie charakterystyka stała (ostatnia opcja z pokazanej na wklejonych wykresach). Przy tym jak najniższa charakterystyka (I - jeśli to wystarczy).

 

Co to znaczy, że grzejniki nie są powiązane z podłogówką? Jeżeli zasila je ten sam kocioł to są powiązane. Chodziło mi przede wszystkim o to, że nie ma sensu wymuszanie wyższej temperatury wody na kotle tylko na potrzeby tych 3 grzejników. To strata na sprawności kotła. Czy pomiędzy kotłem, a rozdzielaczem podłogówki oraz rozdzielaczem grzejnikowym jest sprzęgło hydrauliczne? Bo tylko ono uniezależnia przepływ wody przez kocioł od przepływu przez resztę instalacji. 

Jak hydraulicznie, pod względem przepływu wody, zrobiony jest ten układ? Jak ma się ta pompa do pompy wbudowanej w kocioł? 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...