Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Działka ze spadkiem - pytania


Recommended Posts

Dzień dobry,

planuje zakup stromej działki w górach. Spadek szacuje na 12-15cm/metr. Cała działka ma prawie 15a, co daje spadek po przekątnej w okolicy 4-5m
Na działce chciałbym postawić mały domek bez pozwolenia, weekendowy - raczej w technologii szkieletowej. W załączniku wrzucam zdjęcia działki, choć pewnie nie zobaczycie tam zbyt wiele.
Tutaj moje pierwsze pytanie, jaki fundament polecacie? 

Zastanawiam się czy można wyrównać część takiej działki? Np chcąc postawić basen i domek na narzędzia. Chodzi mi o stworzenie "półki użytkowej" pod działkową aktywność? 
Jeśli tak czy to czy orientujecie się jak wygląda procedura czegoś takiego, ewentualnie jaki jest tego koszt?

Ostatnie już pytanie to podjazd, z czego najlepiej? Czy w takim wypadku najlepiej robić podjazd najniżej jak się da czy starać się usypać coś aż do domu, który będzie stał wysoko?


Dzięki za odpowiedzi!
Tomek
 

 

 

Screenshot 2021-02-08 at 20.33.22.png

Screenshot 2021-02-08 at 20.33.32.png

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przecież tam w okolicy stoi pewno pełno domów i tylko fundament musi byc w poziomie. Podjazd zrób taki, który zima ułatwi ci odśnieżanie i podjazd- wysyp jakimś tłuczniem, ustabilizuj płytami etc. Wyrównanie takiej działki to setki m3 "towaru", stabilizowanie, wibrowanie, walcowanie etc. Grubsza robota ziemna ze stabilizacją podłoża i granic + odwodnienie etc. Możliwe, ze najlepszym rozwiązaniem będa pale i na tym dopiero domek. Wpisz hasło: domek w gorach na palach i dostaniesz "w prezencie" multum zdjęć.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedzi:
jeśli chodzi o podjazd to nie miałem pojęcia o płytach ażurowych (a zakładam, że o takie chodzi?) - dziękuje bardzo, doczytam jak to ugryźć!
Zakładając, że chciałbym taki podjazd zrobić aż do domu (czyli gdzieś na górze działki), jak wygląda proces przygotowania działki z takim spadkiem pod budowę podjazdu? 

Jeśli chodzi o domy - w bezpośredniej okolicy brak jest jakichkolwiek domów, a dalej mamy już raczej większe domy mieszkalne. 
Pale to póki co też mój typ - orientujesz się jak ma się koszt takiego fundamentu do np płyty? Słyszałem, też o ławach schodkowych, co o tym myślisz?

Wyrównanie działki - Czy stworzenie kawałka płaskiej działki to naprawdę aż tyle pracy? Doprecyzuje jeszcze raz, chciałbym tylko wypłaszczyć kawałek, powiedzmy 25m2 np, żeby móc postawić basen.

Co do budowy bez pozwolenia - tak, zdaje sobie z tego sprawę. MPZP jest, więc wiem co można a czego nie ;-) Moja wizja działki, póki co się w to wpisuje.

Wielkie dzięki za pomoc!


 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, kolaszek napisał:

Pale to póki co też mój typ - orientujesz się jak ma się koszt takiego fundamentu do np płyty? Słyszałem, też o ławach schodkowych, co o tym myślisz?

Może napisz jaki wymiar ma mieć ten domek - szerokość x długość

To ważne przy fundamentach. Uskokowe fundamenty mają sens przy większych wymiarach rzutu w poprzek do stoku.

 

5 godzin temu, kolaszek napisał:

Wyrównanie działki - Czy stworzenie kawałka płaskiej działki to naprawdę aż tyle pracy? Doprecyzuje jeszcze raz, chciałbym tylko wypłaszczyć kawałek, powiedzmy 25m2 np, żeby móc postawić basen.

Kawałka małego działki nie przy tym spadku. Tylko sprecyzuj, jaki to ma być kawałek.

Najlepiej narysuj sobie przekrój terenu (w poprzek do stoku) z jezdnią i wtedy zobaczysz, jak ci ten poziomy odcinek wyjdzie w danym miejsc - i gdzie spowoduje konieczność zrobienia skarpy i jak wysokiej.  

Podobnie zobaczysz, jaki wyjdzie ci kąt podjazdu drogą. Czy nie będzie zbyt ostry, jeśli chcesz wyjechać na szczyt działki.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej! Dziękuje za odpowiedź. Domek ma mieć 35m2 - bryła prawdopodobnie 5x7m  + prawdopodobny taras, więc pole do jakiegoś ofundamentowania to może być 5x10m - 7m budynku + 3m tarasu

 

 

Co do wyrównania - masz na myśli rozrysowanie takiego terenu, wyliczenie najniższego punktu jako punktu zero i przeliczenie o ile najwyższy punkt jest wyżej? To masz na myśli?


 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje, nie jestem zbyt biegły w tym geoportalu (albo samo narzędzie nie jest stworzone do końca do tego co potrzebuje?) Udało mi się powyznaczać pewne wysokości i spadki. Spadki są bardzo równomierne, zgodnie z "Visibility along the line" w geoportalu.

Poniżej rysunek techniczny tego co udało mi się powyznaczać. Sam rysunek niestety na tym etapie niewiele mi daje ale może będziecie w stanie coś doradzić? Np, gdzie i czy w ogole opłaca się stawaiać podjazd, ewentualnie czy konieczne są murki oporowe.

Spadki ciągną się przez całą działkę bardzo równomiernie 15cm/1m w dół działki w stronę drogi i 10cm/1m w poprzek działki od prawej do lewej.
Droga publiczna znajduje się na południu wzdłuż krawędzi działki

plan działki.png

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, kolaszek napisał:

Co do wyrównania - masz na myśli rozrysowanie takiego terenu, wyliczenie najniższego punktu jako punktu zero i przeliczenie o ile najwyższy punkt jest wyżej? To masz na myśli?

mam na myśli coś takiego:

image.png.4544edd39a61ba2788016555bf899bb3.png

 

długość będzie długością twej działki z kawałkiem powyżej i drogą poniżej, a wysokość musisz wziąść albo z geoportalu, albo samemu pomierzyć, co nie jest trudne, ale uciążliwe dla amatora.

 Mając ten profil narysowany dokładnie w skali- tak samo w sali wrysowujesz ten swoj domek, czyli kreską poziomą 5 m wymiaru poprzcznego + taras. 

No i musisz umiejscowić ten odcinek poziomy na profilu zbocza. Wtedy wyjdzie ci, ile możesz wkopać w zboczeten domek, a ile ci z drugiej strony wyjdzie ponad zbocze (np. na palach).

 

Tu jest to pokazane mniej więcej - przepraszam, zbocze jest o wiele bardziej strome (za to lepiej widać) - u ciebie będą mniejsze róznice w wysokości - zasada pozostaje:

 

czerwona linia - to podłoga domku z tarasem

zielona linia -  skarpa, z tyłu, jeśli domek jest wkopany trochę w zbocze.

niebieska - taras na palach nad zboczem

2.jpg.b84efd8fbc2caf2ce2ca18f1de8ec554.jpg

 

 

Na takim przekroju też dokładnie zobaczysz nachylenie swojej drogi dojazdowej, chyba że nie będzie dokladnie w poprzek zbocza.

1.png

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.02.2021 o 13:49, kolaszek napisał:

Dziękuje! Jakiego programu używasz do generowania takiego przekroju? 

to rysunk z googla jakiegoś przykładowego terenu - ja tylko dorysowałem twoją "altanę" :12_slight_smile:

 

 

Ale przekrój terenu nie jest trudno zrobić.

Jeśli zdobędziesz jakąś mapkę geoezyjną z warstwicami - no to jest najprościej, bo mierzyć na miejscu nie trzeba. (błąd skrótów rzutu poziomego przy małym spadku jest pomijalny).

Jak nie masz takiej mapy, ale przynajmniej wyrys geodezyjny (bez warstwic) - to masz już rzut z góry w dokładnej skali.

Jeśli nie - to może z miejscowego planu - bywają w necie np. w PDFie.

Jeśli nie no to z googla - mając długość któregoś boku jesteś w stanie dokładnie wyskalować taki widok z góry.

 

Na koniec - jak nic nie masz - to możesz taśmą zmierzyć na miejscu długość działki od drogi do jej końca.

 

I następuje trudniejszy etap - na tej linii od drogi do końca działki nanosisz punkty np. co jakiś odcinek.

1. Jeżeli masz tzw szlaufwagę (wąż gumowy z dwoma rurkami szklanymi z wodą - te odcinki będą mniej więcej trochę krótsze niż ten gumowy wąż i nim wyznaczasz różnicę poziomu na zasazie poziomu w naczyniach połaczonych.

 tu masz linka:

http://www.budnet.pl/Jak_dziala_poziomica_wodna,Elektronarzedzia_narzedzia_budowlane,133941-czytaj.html

 

 

Możesz kupić tez miernik laserowy ja mam Bosch GLM 50, ale sa tańsze, też dobre.

On pokazuje i poziom i odległość - tylko wtedy najlepiej pod wieczór na polu mierzyć laserem, lepiej widać.

Trzeba robic we dwójkę najlepiej - jeden trzyma tyczkęi zaznacza punkt, a drugi laser. Ale w pojedynke też da rady.

Po prostu na niższym końcu odcinka ustawiasz łatę - na wyższym końcu laser poziom - i linia pozioma promienia lasera wyznacza różnicę w wysokości  między dwoma punktami  na tyczce.

I tak idąc w górę równymi odcinkami wyznaczysz punkty wysokościowe działki - które notujesz na prostej która jest długościa twojej działki.

 

3. Możesz to samo zrobic z łatą poziomcą np 2 metrową - wyznaczać poziom co 2 metry - trochę dużo tych odcinków może być, za to wystarczą przy małym spadku krótkie wbite w ziemie kołki.

 

Jak coś jest niezrozumiałe, to jeszcze mogę potłumaczyć :12_slight_smile:

 

Z tego ponizszego przekroju też może da siewyrysowć wyskalowany przekrój - ale musisz to narysować w skali - i mieć równe metry pionowo i poziomo.

 

Ale - nie wiadomo, jak dokładne jest to odwzorowanie - natomiast w terenie pomiar zrobisz dokładny do kilku, czy kilkunastu cm - jak sie postarasz.

 

image.png.421b1423e96ce45fe40fa932bc8fb367.png

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...