Skocz do zawartości

Wentylacja miedzy wełną a płytami osb


Recommended Posts

Witam. Jestem w trakcie wykańczania garażu wolnostojącego jednospadowego. Krokwie 16x8 na tym po całości płyty osb 22mm a na płytach położyłem folie paroprzepuszczalna o gramaturze 190 później łaty ,kontrlaty i blachodachowka , chciałbym ocieplić miedzy krokwiami wełna 15cm ale gdzieś doczytałem że musi być wentylacja miedzy płytami osb a wełna gdyż wligoc nie będzie miała gdzie uciekać . Czy zastosowanie od samego dołu folii paroizolacyjnej nie wystarczy?? Oczywiscie chce zabudować to jeszcze płytami gipsowymi.

20210121_160608.jpg

20210121_160552.jpg

Link do komentarza

aby to na pewno garaż? aż płyty GK?

takie dwie, trochę sprzeczne ze sobą, refleksje:

1. moim zdaniem kiepsko, że folia parop leży na płytach bez dystansu, podejrzewam, że będzie pomiędzy płytą i folią mokro

2. jak to ma być garaż to w sumie skąd tam para? będzie ogrzewany? bo dla samego parkowania to za dużo pary tam nie będzie więc jakaś specjalna paroizolacja byłaby tam potrzebna? ale wtedy jeżeli będzie mokro (vide pkt 1), to czy od pary z garażu, czy z zewnątrz?

 

hmmm.... :scratching:

Link do komentarza

Pustka powietrzna w izolacji dachu skosnego (przewżnie mowa o poddaszach) miała zapewnić wentylację kondensatu w wełnie. To jednak w przypadku foli o małej paroprzepuszalnosci. Jeśli folia była wysoce paroprzepuszczalna pustki się nie robiło.

Wracając do pustki: szczelina pomiędzy wełną mineralną a deskowaniem powinna mieć 3-6cm. Taką szczelinę można przygotować rozpinając sznurek na odpowiedniej wysokości krokwi. Termoizolacja będzie dochodziła wówczas tylko do płaszczyzny sznurka.

Polecam artykuł216965-0fa6-790x0_wentylacja-dachu6-budu

https://budujemydom.pl/stan-surowy/dachy-i-rynny/a/14105-wentylacja-dachu-konieczne-sa-przestrzenie-wentylacyjne

i tradycyjnie jedna fotka z artykułu na wabia :)

 

 

Link do komentarza

Czyli mam rozumieć że najlepszym rozwiązaniem będzie zrobienie szczeliny wentylacyjnej później wełna , folia paroizolacyjna i płyty karton gips. Kurde szczerze mówiąc to dlatego dalem płyty osb zeby było cieplej  w garażu a tu teraz wynika ze to błąd i musze zrobić tam szczelinę zeby była wentylacja 😔. Garaż mam w planach ogrzewać delikatnie . 

20210121_161034.jpg

Link do komentarza

Od dołu:

G-k, folia paroszczelna, wełna, pustka, FWK czyli rysunek 2 lub ewentualnie 3. Chodzi o to żeby od góry wełna nie zamokła a wilgoć z wełny (bo zawsze jakiś kondensat jest) wyparowała pustką i przeszła do góry folią paroprzepuszczalną. O dołu folia parosczelna blokuje ewentualny napływ wilgoci do wełny od spodu. Niby to nie pralnia ani sauna, ale w garażu też jest zimno/ciepło, nawiewa wilgoci przy wjeździe/wyjezdzie i jak zamykasz brame i podgrzewasz to całość idzie do góry. Chyba nic nie pokręciłem. Nie wiem, na ile będziesz dogrzewał garaż i ile tam czasu spędzisz, ale po co tracić ciepło dachem? Znajomy ma taki punkt wymiany opon i mówi, że po ociepleniu dachu nie zarabia na butle z gazem :)

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...