Skocz do zawartości

Dobudowa piętra


Recommended Posts

Cześć! 

Odzywam się do was z zapytaniem, a mianowicie mam możliwość zakupu domu parterowego. Sprawa wyglada tak, ze dom był wybudowany 30lat temu, wtedy był projekt na parter+piętro. Projekt cały czas jest, ale budowa została zamknięta na parterze(płaski dach). Tutaj moje pytanie jakie formalności, zgody musiałbym zdobyć, aby móc wybudować piętro, które jest uwzględnione w projekcie domu. Oczywiście projekt na piętro chciałbym troche zmienić. Parter jest wielkości 100m(2), a wiec góra identycznie. Jaki koszt budowy byłby takiego piętra na stan surowy ? 

Mam nadzieje, ze uzyskam jakakolwiek pomoc, za która z góry dziękuje. 

 

Link do komentarza

Formalnie jeśli przerwa w budowie trwała ponad 3 lata to pozwolenie wygasa, a jeśli nie było częsciowego odbioru, to formalnie budynek ten nie istnieje. Kwestia rozbudowy wymaga praktycznie takich samych  kroków jak przy budowie nowego domu - przede wszystkim czy będzie to zgodne z MPZP lub wystąpienie o wydanie WZ. Szczegóły działań zależeć będą jednak od stanu prawnego nieruchomości i przychylnosci urzednikow.

Link do komentarza

Dodam jeszcze, że poza kwestiami formalnym (załóżmy, że decyzja w urzędzie będzie na TAK) trzeba będzie "wziąć" architekta, który jeszcze raz zerknie na stary projekt i ewentualnie po adaptacji podpisze się pod nim. Pozwolenie na budowę jest przecież na projekt. Teść nadbudowywał piętro na domu z dachem kopertowym. Były wyburzenia, nadbudowa, adaptacja, wcześniej ocena stanu fundamentów etc.

Myślę, że jest to formalnie do zrobienia. Czy był odbiór obecnego budynku i pozwolenie na użytkowanie? Proszę sprawdzić w urzędzie stan prawny - jak radzi wyżej Ekspert Cezary. Potem dopiero będziesz mógł się zastanawiać nad kosztami. Na obecnym etapie rozmowa o kosztach to rozmowa o niebieskich migdałach :) Powodzenia

Link do komentarza
14 godzin temu, kuba1234 napisał:

Sprawa wyglada tak, ze dom był wybudowany 30lat temu, wtedy był projekt na parter+piętro.

Dużo zależy od aktualnego planu miejscowego.

Jesli przedtem budowa postępowała wg prawa (przede wszystkim pozwolenie, jakieś wpisy w dzienniku budowy odzwierciedlające postęp budowy też pomocne))  i została przerwana, to nie powinno być kłopotów z zalegalizowaniem - pewnie będzie nowe pozwolenie potrzebne na modernizację czy dokończenie i potem odbiór. Stopień trudności zależy od miejscowych urzędników.

Natomiast budowa piętra będzie zależała od warunków obecnego planu miejscowego. Ale zwykle możliwość piętra w jakiejś formie jest wszędzie. Jak nie ma planu, to zależy od WZ, a ta od widzimisię urzędników ale też od sąsiednich budynków. Jeśli sa piętrowe - nawet widzimisię niechętnych urzędników można przelamać. Ale - oczywiście aż tak złośliwych urzędników spotyka się raczej rzadko:12_slight_smile:

Raczej gminie zależy na metrażu, bo ma większe podatki.

 

Projektant będzie niezbedny do czynności projektowych i urzędowych też się przyda.

Link do komentarza
Dnia 3.02.2021 o 19:31, kuba1234 napisał:

Tutaj moje pytanie jakie formalności, zgody musiałbym zdobyć, aby móc wybudować piętro, które jest uwzględnione w projekcie domu. Oczywiście projekt na piętro chciałbym troche zmienić. 

Dobudowanie piętra to nadbudowa, a tę (podobnie jak rozbudowę i odbudowę obiektu budowlanego) w myśl ustawy Prawo budowlane, należy traktować jak budowę. Co oznacza, że przy nadbudowie piętra trzeba spełnić wszystkie te formalności, co przy budowie nowego domu.

A nawet trochę więcej, bo zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie rozbudowa, nadbudowa, przebudowa oraz zmiana sposobu użytkowania budynku powinny być poprzedzone ekspertyzą techniczną stanu konstrukcji i elementów budynku, z uwzględnieniem stanu podłoża gruntowego.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...