Skocz do zawartości

Zabezpieczenie przed usuwaniem gruntu.


Recommended Posts

Przygotowuję działkę pod domek. Nie wiem jak zabezpieczyć część działki od strony mojego przyszłego sąsiada , który

upatrzył u siebie zrobienie stawu. Ten teren powinien być zasypany od mojego płotu do stawu 6 m. Na razie niema tego zasypu.  Chciał bym tak zrobić by niemieć żadnych niespodzianek ze strony 

tego przyszłego wodnego miejsca.  Jak to zabezpieczyć?

1działka.jpg

Link do komentarza
3 godziny temu, JacekZbyszek napisał:

Chciał bym tak zrobić by niemieć żadnych niespodzianek ze strony 

tego przyszłego wodnego miejsca.  Jak to zabezpieczyć?

 

Moim zdaniem zabezpieczenie terenu należy do właściciela stawu. No i zabezpiecza się zwykle brzeg stawu, a nie narusza stabilny teren kilka metrów od niego.

 

Jest też kwestia głębokości stawu i warstw przepuszczalnych ziemi - które mogą powodować zwiększoną wilgotność gruntu na twojej działce, podniesienie poziomu wód gruntowych - ale to tylko w wypadku stałego zasilenia wodą stawu np ze strumienia, rzeki.

Ale to b. wyjątkowy przypadek - więc chyba nie twój.

 

Link do komentarza

Jeśli to jest skarpa, spadek terenu, a chcesz dosypać ziemi (zdaje sie bez pozwolenia możesz to zrobić do ok 0,5 m wysokości - to musisz zrobić murek oporowy, albo odpowiedno ukształtować fundamenty pod słupki, co powinno też wzmocnić dodatkowo skarpę. Inaczej ta nasypana ziemia może przechylić ci słupki w kierunku sąsiada, lub usunie się ogrodzenie.

Najlepiej, gdyby ci to konkretnie zaprojektował konstruktor - on weźmie pod uwagę i spadek, rodzaj gruntu na wierzchu, głebokość warstwy nośnej - być może od razu da ci dodatkowe porady dot. wpływu stawu na twoje ogrodzenie i teren - i czego możesz żądać od sąsiada.

 

Pertraktować oczywiście możesz - ja bym zażądał tego, co mi napisze fachowiec po obecności na miejscu - w ekspertyzie.

 

Bo na podstawie takiej ekspertyzy i niespełnionych niezbędnych zabezpieczeń stawu przez sąsiada - możesz żądać potem od niego naprawienia szkód, jeśli się pojawią. Bez ekspertyzy też sąsiad ponosi odpowiedzialnośc - ale taki papier pomoże wam w sensownym ustawieniu teraz sprawy.

 

Wiele zależy od rodzaju gruntu w tym miejscu i stopnia zabezpieczenia brzegu stawu od strony ogrodzenia - jak pisałem wyżej :12_slight_smile:

 

Moim zdaniem - oczywiście - bo nie jestem fachowcem od budowy stawów :12_slight_smile:

Link do komentarza

Znam takie metody: nasadzenia lub zasiewy z udziałem geomembran i mat, ścianki szczelne, murki oporowe, palisady. Generalnie chodzi o ustabilizowanie stoku i przeciwdziałanie osuwisku. Nic na łapu capu - ma byc przemyślane. Myślę, ze murek oporowy, ale tu bym się skonsultował z firmą, która zajmuje się robotami ziemnymi.

Link do komentarza

najprościej jak można, skoro będzie dosypane, poszukaj geosiatka/geokrata i znajdź coś najtańszego (niekoniecznie dedykowanego), ewentualnie dodatkowo zabić do tego szpile kotwiące nasyp(siatkę) w rodzimym gruncie

żadne tam murki oporowe bo po co? szkoda kasy jak ma to być docelowo pod ziemią; trzeba tylko pamiętać, że musisz zabezpieczyć to tak, aby woda z opadów nie płynęła do sąsiada bo to zabronione, chyba że sąsiad będzie chciał czymś napełniać ten staw

 

swoją drogą - ten staw może tobie narobić kłopotów, np obniżyć poziom wód gruntowych, chyba, że sąsiad zrobi szczelną nieckę (w co wątpię)

Link do komentarza

Z sąsiadem wolał bym nie zaczynać bo zacznie się czwarta wojna.  Sąsiad deklarował że wysypie coś między płotem a wodą. Na razie muszę dosypać czegoś, by na działce stanął płot. Z waszych rad wyszły mi dwie opcje które mam w zasięgu. Pierwsza opcja to dosypanie kamieni około 10-20-30 cm koszt tony 40zł.  Drugą opcją to włożenie L-ek jak w murze oporowym tylko że co drugi. W tym wypadku mam możność kupienia 1m-ch L-ek o szerokości 50 cm.  W tym przypadku potrzebował bym na długości 25m tylko 25 sztuk. Koszt jednej L 104zł. To szkice tych opcji.

elki.jpg

Edytowano przez JacekZbyszek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

1. To nie chodzi o wojnę, tylko o odpowiednie uksztatowanie i umocnienie brzegu stawu.

Jak głęboki ma być ten staw, jak duży - też nie wiesz?

2.Zasypanie kamieniami oczywiście cos tam da, ale też to jest zależne od ilości tego kamienia, grubości warstwy. Poza tym będziesz sypał to na działkę sąsiada - zgodzi się? Potem bedzie robił staw - skąd wiesz,co zrobi z tym kamieniem?

3. Nie napisałeś, w jakiej odległości od ogrodzenia będziesz się budował?

4. Nie wiesz, czy tam jest glina pod spodem, czy grunt przepuszczalny - to ważne, jak te warstwy są ustawione w stosunku do poziomu wody w stawie.

5. Możesz rozważyć albo solidny mur oporowy z zabezpieczeniem przed obsunięciem od strony sąsiada (zależy od kąta skarpy, wysokości i gruntu) , albo - w tej sytuacji na twoim miejscu bym tak zrobił  - fundamenty pod słupki punktowe i ogrodzenie panelowe lub siatkę. Takie ogrodzenie w razie obsunięcia czy odchylenia można łatwo naprawić.

 

chcesz budować dom - to jest ważniejszy problem ze stawem obok - i głównie z problemem podniesienia poziomu wód gruntowych i infiltracji wody przez grunt, co może osłabiać nośność gruntu i tworzyć zagrożenie wilgociowe dla piwnic, jeśli takie planujesz, a będą miały poziom poniżej lustra stawu. Znowu zależy od gruntu i odległości domu od stawu.

 

Link do komentarza

Dom będzie około 14 metrów od tego płotu. Z tego co wiem to będzie budowany na fundamentowej płycie.

Przychylam się do wersji z murkiem zaporowym. Kosztowna rzecz gdyby był w całości a nie co 50 cm.

Niechciał bym by mur wstrzymywał  wodę na moim gruncie gdyby był "po całości". Z tego co wiem to cały ten region był stawem może z 70 lat temu i pod spodem mam grunt taki jak się spodziewamy w takich przypadkach. Domy w koło budowane są na "płycie".

 

Link do komentarza
4 godziny temu, JacekZbyszek napisał:

Dom będzie około 14 metrów od tego płotu.

Daleko - Dobrze.

4 godziny temu, JacekZbyszek napisał:

Przychylam się do wersji z murkiem zaporowym. Kosztowna rzecz gdyby był w całości a nie co 50 cm.

nie rozumiem - co ? co 50cm?

4 godziny temu, JacekZbyszek napisał:

Niechciał bym by mur wstrzymywał  wodę na moim gruncie gdyby był "po całości".

ale nie wolno ci puszczać "swojej" wody na działkę sąsiada (choć jak nie maogrodzenia, to nikt na to ni zwraca uwagi).

4 godziny temu, JacekZbyszek napisał:

Z tego co wiem to cały ten region był stawem może z 70 lat temu i pod spodem mam grunt taki jak się spodziewamy w takich przypadkach.

Jak cały teren był stawem - skoro ty jesteś na skarpie?

4 godziny temu, JacekZbyszek napisał:

pod spodem mam grunt taki jak się spodziewamy w takich przypadkach.

Grunt może być różny - chodzi o to, że jak jest np. glina - to zagłębiony w niej staw nie powinien ci podtapiać terenu.

Ale jeśli tam jest jakaś warstwa przepuszczalna, to moze woda przechodzić nią na twój teren.

 

Link do komentarza

zeniu:

Kolega chce ażurowy mur, czyli opór - przerwa 50cm - opór

a odnośnie wody to zapewne chodzi mu o gruntową biorąc powyższe pod uwagę

 

Autorze - zobacz sobie co to ściana berlińska i zrób coś w podobie, tylko użyj innych materiałów, może tańszych, adekwatnych do skali

Link do komentarza
14 godzin temu, JacekZbyszek napisał:

cały ten region był stawem może z 70 lat temu

Jeśli będziesz zakopywał "elki", czy elementy tworzące murek berliński, to będziesz musiał wkopać się w ziemię z 1,5 metra, a tam możesz trafić na coś "mokrego" :zalamka:, na czym "elka" ani "słup" murka nie ustoi...

Robiłeś taką odkrywkę w miejscu muru ażurowego?

Link do komentarza
7 godzin temu, aru napisał:

Kolega chce ażurowy mur, czyli opór - przerwa 50cm - opór

a odnośnie wody to zapewne chodzi mu o gruntową biorąc powyższe pod uwagę

Mnie się wydaje, że chodzi mu o wody opadowe.

Przecież jest na wysokiej skarpie - woda gruntowa tam jest chyba dość głęboko?

 

Co to jest ażurowy mur berliński?

Link do komentarza
1 godzinę temu, zenek napisał:

Co to jest ażurowy mur berliński?

Murek - to taki mały mur... berliński - bo stoi w Berlinie... a ażurowy to pewnie po ostrzelaniu z amerykańskich czołgów pociskami kruszącymi (jeśli takie są...

 

zeniu - tu chodzi o podpowiadaną przez aru ŚCIANKĘ BERLIŃSKĄ - znajdziesz e ulubionej wikipedii... przepraszam ściankę berlińską, że przemianowałem ją na

8 godzin temu, podczytywacz napisał:

murek berliński,

a AŻUROWY to nie wiem skąd Ci się przyplątało...

 

1 godzinę temu, zenek napisał:

na wysokiej skarpie

Noooo, na bardzo wysokiej :takaemotka: prawie do pasa...

obraz.png.f929ad411a83034f4cbb3a734e0df0f1.png

 

Link do komentarza

Oj.... zajechaliśmy już pod Berlin.  Przypomniało mi to że "zachodni świat" "zachodnie kraje" nie wiele dobrego przypisują takim "wschodnim krajom" jak Polska. Z tego powodu lansują zburzenie Berlińskiego muru jako wynik i początek przemian z komunizmu na kapitalizm.
Świat przez tą propagandę kojarzy zmiany na wschodzie ze zburzeniem muru Berlińskiego jako następstwo "rewolucji" walczącego z komuną narodu Niemieckiego. Rzeczywistość polegała na tym że Rosjanie opuszczali ten kraj a mur po prostu przeszkadzał i nie wyglądał estetycznie. 

 

Musiałem jakoś płynnie przejść do tematu mojej działki, który leży mi na sercu najbardziej.

 

Murki oporowe chciałbym postawić co 0.5m. Czyli L-ka odstęp 0,5m i następna L-ka itd. itp. Następnie całe te L-ki zasypać ziemią z przodu i z tyłu. Po stronie sąsiada zasypać ziemią na jakieś 0,5 m. Słupki ogrodzenia wycelować między L-kami.

 

Ziemia tej działki to została nawieziona. Ktoś to zrobił lata temu.


Co do wody która potencjalnie mogła by się zatrzymać (w związku z ścisłym murem oporowym) na mojej stronie to mniemam ze z dużych opadów deszczu.
 

Link do komentarza

nie drąż, jak widać Kolega zafixował się już na swoim pomyśle i chce go realizować; niech robi, oby mu się udało....

 

to tylko jeszcze jedno Autorze - nie możesz odprowadzać "swojej" wody na teren sąsiedni, przepisy tego zabraniają

zapewne napiszesz, że do tej pory tak się działo i tak mogło być, ale jak tylko zrobisz cokolwiek z zagospodarowaniem swojej działki to  ta zasada zacznie działać

 

avanti! i powodzenia

Link do komentarza

Budowałem trochę na skarpach. Jakie problemy występują najczęściej: to najczęściej kąt, rodzaj gruntu w podłożu i wody spływowe na skarpie. Jeśli postawisz przegrodę na drodze wody, to tylko od jej prędkości przepływu zależy, jak długo będzie stała ona  w pionie. Chodzi o podmywanie przegród i promień obrotu( ścięcia)fruntu pod ścianką. Dodatkowo jeśli w podłożu występuje grunt gliniasty, nawet piasek gliniasty, ilasty, to w krótkim czasie będzie pod fundamentem przegrody "paćka", grunt stanie się niestabilny. A więc ważne: z jakim mamy do czynienia  gruntem w podłożu- wysadzinowym, nawodnionym w stanie plastycznym, a może piaszczystym?

To trzeba zbadać. Wtedy dopiero warto podejmować decyzję o rodzaju przegrody. Przegroda, a właściwie jej fundament powinien być " przeźroczysty" dla wody spływającej po skarpie lub z przewarstwień piaszczystych gruntów zalegających na skarpie. Z tego prosty wniosek: najlepszy jest fundament z wtłoczonego kamienia w grunt podłoża i na nim dopiero fundament, najlepiej prefabrykowany. Nawet w przypadku niewielkiego osiadania, jest do uratowania.

Link do komentarza

Czasami słyszę o palach. To pewnie dotyczy skrajnych przypadków. Co do fundamentów to popytam sąsiadów którym się nic nie zapada.

Mówiąc o wodzie to przecież pisałem, że z nieba a nie ode mnie z kranu. Po prostu nie wiem czy taki murek zaporowy nie zatrzyma na moim podwórku wody deszczowej. Pytałem tych co oferują usługi lub materiały. Ten co ma ziemie preferuje po prostu nasypać ile wlezie ziemi. Ten co ma kamienie to tony w atrakcyjnej cenie i bez ograniczenia. Pan z betoniarni Lki na całej długości preferuje lub najlepiej gruby betonowy mur.  Co do skarpy to tam koło płotu ma nie być. Teoretycznie bo w praktyce nie wiem co sąsiad zrobi. Chcę się po prostu zabezpieczyć we właściwy sposób i w miarę mozliwości tanio. 

Edytowano przez JacekZbyszek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
27 minut temu, JacekZbyszek napisał:

Po prostu nie wiem czy taki murek zaporowy nie zatrzyma na moim podwórku wody deszczowej.

zależy od kierunku spadku terenu.

28 minut temu, JacekZbyszek napisał:

Co do skarpy to tam koło płotu ma nie być.

Nie rozumiem - przecież narysowałeś tak - to czarne u góry po prawej to chyba kawałek płotu - tak?:

image.png.2106d59e18ff904ee37f14c801cc042a.png

Link do komentarza

Tak na prawdę nie wiem o co chodzi z tym deszczem. Ma padać czy nie padać? Bo jak będzie padał murek pewnie zatrzyma na powierzchni wodę która będzie wolniej wsiąkać. Chyba że to niema znaczenia? Wystarczy tak napisać i zakończy moje niesłuszne obawy.

Chyba ze ciągnięcie tego ma cos udowodnić. 

Z tego co sąsiad mówi to będzie skarpa 6 m od mojego płotu jako brzeg stawu. Jestem sceptykiem co do profesjonalnych rozwiązań sąsiada bo ta droga zawsze jest kosztowniejsza. Właśnie z tego powodu chcę zabezpieczyć się sam własnym sumptem od nieprzewidzianych skutków posiadania stawu za płotem.

Edytowano przez JacekZbyszek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

jestem sceptykiem, co do Twoich intencji :bezradny:

19 minut temu, JacekZbyszek napisał:

.....

Z tego co sąsiad mówi to będzie skarpa 6 m od mojego płotu jako brzeg stawu. Jestem sceptykiem co do profesjonalnych rozwiązań sąsiada bo ta droga zawsze jest kosztowniejsza. Właśnie z tego powodu chcę zabezpieczyć się sam własnym sumptem od nieprzewidzianych skutków posiadania stawu za płotem.

 

Link do komentarza

Data postawienia mojego płotu i domu może znacznie wyprzedzać poczynania sąsiada. Już tam stoi woda. Drzewa które tam rosły wyciągały wodę teraz po ich wycięciu woda już stoi. Nawet nie wiem skąd ma być tam napełniania wodą. Po prostu obawiam się podmywania mojego gruntu. Ostoja jak pozytywnie pomyślisz to znajdziesz moje dobre intencje. 

Co do tej wody opadowej to ona już pewnie naturalnie spływa i spływała. Nie widzę różnicy między teraz a potem. Pisałem pare razy.

Obawiam się tylko że coś zmienię i będę miał kałuże. Płot mój jest z siatki więc nic nie zmieni. Lki tylko mogą coś złego mi zrobić. 

Tak już konkretnie to jak mam wzmocnić tą krawędź działki. czy może nic nie wzmacniać i dosypać tylko ziemi?

 

Edytowano przez JacekZbyszek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dnia 5.02.2021 o 21:11, JacekZbyszek napisał:

Płot mój jest z siatki więc nic nie zmieni.

Jesli masz płot -to ja bym nic nie ruszał. Staw ma być 6m od ogrodzenia, wystarczajca odległość żeby był izolowany od niego.

Zaczekałbym, aż sąsiad zrobi staw, umocni brzeg - i tak musi, bo mu sie będzie obrywał. Wtedy zobaczysz, czy warto cos wogóle robić.

W tej chwili to niepotrzebne koszty praktycznie na działce sąsiada.

Link do komentarza
Dnia 5.02.2021 o 21:11, JacekZbyszek napisał:

Nawet nie wiem skąd ma być tam napełniania wodą. Po prostu obawiam się podmywania mojego gruntu

O - to ważny faktor - napełnianie wodą. Jeśli nie ma tam strumienia, innego zasobu wodu, plytko wód gruntowych - to sam wałściciel stawu będzie zainteresowany w oszczędzaniu wody, czyli maksymalnym uszczelnieniu stawu. A o to przecież chodzi!

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...