Skocz do zawartości

Mala chatka na zgloszenie


Recommended Posts

8 godzin temu, ariaprimo napisał:

Pomysl bardzo dobry, ale cos mi sie przypomnialo i sprawdzilam na fotkach. Ten styropian 5 cm jest juz na wszystkich scianach, do ponad 1/2 wysokosci. Laczenie tego z dziesieciocentymetrowym byloby, nie wyrazajac sie, troche upierdliwe :icon_biggrin:. Tu majster mialby chyba prawo z lekka sie zdenerwowac... A moze nie ? :scratching: Najpierw dac druga warstwe piatki i potem leciec z dziesiatka ? Ale czy to warto, dla dwoch rzadkow styropianu ? Nie wiem, ile tego jest w paczce, moze nawet nie warto go kupowac, bo nie wykorzystaloby sie wszystkiego.

Fakt, to zmienia "postać rzeczy"
Teraz to i ja zastanawiałbym się czy dodawać te 5 cm czy odpuścić.

Link do komentarza
Dnia 19.04.2023 o 16:31, ariaprimo napisał:

Przypomnialo mi sie powiedzenie "jak chory chce przezyc, to medycyna jest bezsilna" :D.

 

Budowa chatki czeka, az przestanie padac, i na dzialce nic sie nie dzieje. Korzystajac z tej przerwy technicznej zaczelam sie powaznie zastanawiac nad tymi dziesiecioma centymetrami styropianu (macie straszna moc przekonywania). Majster powiedzial, ze moga dokupic i dolozyc te 5 cm, ale bedzie potrzebne kolkowanie. Czy na pewno ? Slyszalam, ze to nie jest konieczne, ale, moze jak sa dwie warstwy, to lepiej kolkowac ? 

 

Takie jest moje pytanie na dzien dzisiejszy  :).

 

 

Nie ma potrzeby kołkować, to nowe ściany, a na nowy styropian można przykleić  drugą warstwę ale na klej  piankowy, jak na klej na mokro  to trzeba kołkować. 

Link do komentarza

Jak ostatnio rozmawialam z majstrem, to sam zaproponowal doklejenie drugiej warstwy piatki na te co jest, a dalej dac dziesiatke. Bo ja myslalam, zeby teraz zostawic wszedzie piatke, i zobaczyc w przyszlym roku, po sezonie, jak to bedzie. Ewentualnie, dolozyc wtedy te  5 cm styropianu. Ale, jego zdaniem (i tu sie zgadzam) to bedzie duzo drozej kosztowac, jesli sie okaze, ze te 5 cm byloby przydatne. Dojdzie koszt kleju, siatki, powtornego malowania.  Myslalam, ze kleja na placki i obwodowo, ale daja klej na cala powierzchnie styro, packa z zebami 1 cm. Moze w takim przypadku kolkowanie nie bedzie konieczne ? Czytalam gdzies wypowiedz przedstawiciela Termoorganiki, ze mozna kleic styro 15 cm na juz istniejace 15 cm bez kolkowania. Na normalny dom mieszkalny... Zagwozdka coraz bardziej sie zagwazdza ^_^, mam czas do srody na podjecie decyzji.

Link do komentarza
37 minut temu, ariaprimo napisał:

  Myslalam, ze kleja na placki i obwodowo, ale daja klej na cala powierzchnie styro, packa z zebami 1 cm. 

Czegoś widocznie nie rozumiesz, jak przykleisz na  klej na mokro, to zwiększysz znacznie ciężar izolacji, ta warstwa kleju pomiędzy styropianami nie będzie również  izolować, często jest tak, że niedoróbki typu usmarowania klejem, powodują mostki termiczne, a to przy doklejaniu nieuniknione.

Dlatego odradzam klejenie drugiej warstwy na mokro, zrób na pianę, a będziesz mieć  tak  jakby jednorodny płat styropianu o grubości 10 cm.

 

 

Link do komentarza
6 godzin temu, demo napisał:

 

Nie trzeba, tylko można, tak na wszelki wypadek.

Jak trzeba to podstawę jakąś techniczną poproszę.

Dlatego, że klejąc styropian na styropian, mamy dwie powierzchnie o słabej przyczepności, w granicach  0,08 - 0,1 mPa,.

W dodatku styropian jednorodny o gr 10 cm trzyma się całą płaszczyzną w całym przekroju, a klejąc styropian 2 × 5 cm, możemy wytworzyć  miejsca styku obu płaszczyzn na poziomie 40-70%.

Mocowanie płyt  na tak słabych podłożach styropianowych, może doprowadzić do zrywania przyczepności  wewnątrz w trakcie wiązanie kleju, inaczej jest gdy kleimy do ściany, która stabilizuje klej w trakcie wiązania lub warstwy tynku zbrojonego siatką na starej izolacji cieplnej. 

 

Link do komentarza
17 godzin temu, animus napisał:

Mocowanie płyt  na tak słabych podłożach styropianowych, może doprowadzić do zrywania przyczepności 

No więc jeżeli to są tak słabe podłoża które powodują zrywanie przyczepności, to zawsze i wszędzie powinien być nakaz bezwzględnego kołkowania, a nie jest.

Wiesz dlaczego?

Bo to goowno prawda co wymyśliłeś.xD

18 godzin temu, animus napisał:

że niedoróbki typu usmarowania klejem, powodują mostki termiczne

xD :P :hahaha2:

A takie okno to dopiero mostek!!!.

Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
11 godzin temu, ariaprimo napisał:

Czy ktos wie, co to jest, to czarne ? Jakis rodzaj grzyba ?

To śluzowiec smętosz czarny, bardzo tajemniczy organizm.

Czym jest?

Cytat

„Łączą niektóre cechy grzybów i najprymitywniejszych organizmów zwierzęcych, jakimi są pierwotniaki."

 

Tu więcej informacji:

https://www.tvp.info/60099210/smetosz-czarny-to-jeden-z-najbardziej-nietypowych-organizmow-ktore-mozemy-spotkac-podczas-lesnych-spacerow

Link do komentarza

Panowie, dziekuje za zadanie sobie trudu poszukiwan i za odpowiedzi. Problem teraz polega na tym, ze wlasciwie to kazda z tych mozliwosci pasuje :icon_biggrin:. I dalej nie wiem, czy cos z tym trzeba robic, czy nie. Szkodliwe toto, lepiej sie tego pozbyc ? Wolalabym, zeby nic nie wlazilo na moje sosnowe pnie.

 

Prace budowlane postepuja. Robi sie dach

 

20230501_172757a.thumb.jpg.5954d99bc64858dbfd5bfe86a4690480.jpg

 

Mam nadzieje, ze te uszczerbki na belkach (krokwiach ?) nie maja wielkiego znaczenia ?

 

20230501_172707a.thumb.jpg.715bec63cb67c3b588cc7dfbd024b042.jpg  20230501_172716a.thumb.jpg.24459db44ffc5f4064c313ac4c48e678.jpg

 

Tak wyglada chatka pod kazdym katem - stan z wczoraj

 

20230502_165127a.thumb.jpg.fe29636b52c2360134d01b514071e5df.jpg  20230502_165141a.thumb.jpg.e4553fd5416a6e98c502a927eead2e3e.jpg

 

20230503_160453a.thumb.jpg.0673b5eb572ed34a3af307175e9fa255.jpg  20230503_160557a.thumb.jpg.b65c7838fbeab45cdcbdae18de51e438.jpg

 

20230503_160718a.thumb.jpg.aa57d822ad3ac397f1a0656813c663f6.jpg  20230503_161006a.thumb.jpg.fe5ce888a0745da67c8fcf4270b2ae14.jpg

 

20230503_160514a.jpg

Link do komentarza
11 minut temu, ariaprimo napisał:

I dalej nie wiem, czy cos z tym trzeba robic, czy nie. Szkodliwe toto, lepiej sie tego pozbyc ? Wolalabym, zeby nic nie wlazilo na moje sosnowe pnie.

Nie wiesz bo nie było pytania.

Nie rób nic, zdrowej sośnie nic nie zrobi.

20 minut temu, ariaprimo napisał:

Tak wyglada chatka pod kazdym katem - stan z wczoraj

Fajowo. :)

21 minut temu, ariaprimo napisał:

Mam nadzieje, ze te uszczerbki na belkach (krokwiach ?) nie maja wielkiego znaczenia ?

Żadnego, tylko czysta estetyka.9_9

Aleg gdyby były odsłonięte...

Link do komentarza

Ja bym miał jednak zastrzeżenia co do jakości zabezpieczenia tego drewna.

Wygląda trochę jakby ktoś wiadrem na cały sztapel chlusnął preparatem.

Ja bym to poprawił, bo to las i pełno złoczyńców czyhających na świeże a już nie broniące się drewienko.9_9

Link do komentarza

@animus

 

Moj angielski jest zerowy :D

Przeciete, bo byl problem z dostarczeniem dluzszych. Ale laczenie jest na podciagu, myslisz, ze nie utrzymaja dachu z blachodachowki ?

 

demo

 

Krokwie beda zakryte. Na jakosc impregnacji nie mam zadnego wplywu. Jak udowodnie, ze jest zerowa ? Wlasciciel tartaku powiedzial, ze robiona jest miedzianem (cokolwiek to znaczy). A jak to teraz poprawic ?

Link do komentarza
16 minut temu, ariaprimo napisał:

A jak to teraz poprawic ?

W każdym budowlanym kupisz taki preparat.

A potem najlepiej takim  spryskiwaczem ogrodowym lub w ostateczności pędzlem.

16 minut temu, ariaprimo napisał:

Wlasciciel tartaku powiedzial, ze robiona jest miedzianem (cokolwiek to znaczy)

A ten miedzian ma kolor taki zielony, tylko dlaczego na większości drewna jakoś słabo go widać.:bezradny:

 

 

 

 

Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

 

O ile dobrze pamietam (bo tez zwrocilam na to uwage), to oni uzywaja impregnat wlasnej produkcji, dlatego jest jasniejszy. Czy to prawdopodobne ? Zupelnie sie na tym nie znam. Zapytam moich budowlancow, czy mieliby ochote na spryskiwanie tych krokwi. Bo drewno, ktore jeszcze nie jest uzyte, moge spryskac sama. Z tym, ze na jutro jest przewidziane kladzenie membrany, a nie wiem, jak to sie ma do pryskania czymkolwiek po krokwiach.

Link do komentarza

 

8 godzin temu, Buster napisał:

Łomatkobosko :icon_eek:, Toż to dzicz. Ale i tak chciałbym się tam zaszyć. :icon_biggrin:

 

No wlasnie, mam zamiar tam sie zaszywac. Wiec internetu nie bedzie, bo nie chce sie zaszywac w chatce, siedzac przed laptopem B|.

 

 

48 minut temu, animus napisał:

A krokwie mają 7,5 m. :icon_biggrin: 

 

rzutost.jpg.eb3e9c983fb41b25dacfa4a3097e578e.jpg

 

Podciag na czerwono, krokiew na zielono.

Biorac pod uwage spadek dachu i okapy, to krokwie maja raczej ponad 8 m  :D. Musze spytac o dokladny wymiar, ale ciecie bylo nieuniknione.

Link do komentarza

Odpowiem ogolnie - najpierw wielkie dzieki wszystkim za te jakze pomocne uwagi i spostrzezenia.

 

Impregnacja - wg dostawcy, robiona zanurzeniowo. Kolor bezbarwny, zazielenil sie pod wplywem wilgoci. Wewnatrz drewnu nic nie grozi, a jesli bardzo sie obawiam, to elementy zewnetrzne moge pociagnac jakims drewnochronem (dla spokoju sumienia).  Drzewa scinane zima. Wg majstra, jest impregnowane normalnie, jak wszystkie inne (bo teraz tak sie robi). Ale, drewnochronem pociagna.

Gdybym budowala normalny dom, to drewno byloby certyfikowane C24 (o ile sie nie myle w nazwie) wysezonowane itd. A teraz, czesto przepomina mi sie motto PeZeta :icon_confused:.

 

Podciag

 

Znaleziono nastepujace wyjscie z sytuacji

 

rzutost2.jpg.1d997fb83972be6d37e80303b88b0e65.jpg

 

Sciany dzialowe (12 cm), te zaznaczone na niebiesko, beda posadowione na cementowych bloczkach fundamentowych. Na nich bedzie nadproze (fioletowe), na ktorym podciag bedzie sie rowniez opierac. Bardzo bym chciala, zeby takie rozwiazanie bylo akceptowalne, bo juz jest zrobione ^_^. Tzn. przygotowane do stawiania scianek itd.

 

20230505_135953a.thumb.jpg.6e5b987fec2e20ceb5f5dbb801d76bdf.jpg 20230505_140126a.thumb.jpg.0a52a5bc4bfd53d0aa7b75c3f90e92af.jpg

 

20230505_172351a.thumb.jpg.93677e5a9e82ad5f20caa69a2ee62524.jpg

 

Sa juz okna, ale o tym w nastepnym poscie.

Link do komentarza
13 godzin temu, ariaprimo napisał:

Impregnacja - wg dostawcy, robiona zanurzeniowo. Kolor bezbarwny, zazielenil sie pod wplywem wilgoci

Chyba sprzedawca.:takaemotka:

Impregnacji nie widać bo jest niewidoczna, wyćwiczony cfaniak.  :hahaha2:

Najlepsza impregnacja to autoklaw impregnujesz cały przekrój .

Cala prawda o twojej impregnacji powierzchniowej.  

Elementy impregnowane pseudo-zanurzeniowo, czyli wsadził  wyjął, tak to wyglądało, a lekko zielone bo mocno rozcieńczono impregnat.

Teraz trzeba kupić i malować  jakimś impregnatem niewymywanym na szkodniki , to co wystaje na zewnątrz najbardziej narażone, w spękania  i końce trzeba nalać, nasączyć impregnatem, drewno pękając odsłania nieimpregnowane miejsce i zaprasza szkodniki na ucztę.

Np. Impregnat konstrukcyjny koncentrat 1:9 5kg ZIELONY Vidaron.  

   

13 godzin temu, ariaprimo napisał:

Podciag

Znaleziono nastepujace wyjscie z sytuacji

Sciany dzialowe (12 cm), te zaznaczone na niebiesko, beda posadowione na cementowych bloczkach fundamentowych. Na nich bedzie nadproze (fioletowe), na ktorym podciag bedzie sie rowniez opierac. Bardzo bym chciala, zeby takie rozwiazanie bylo akceptowalne, bo juz jest zrobione ^_^. Tzn. przygotowane do stawiania scianek itd.

Jest to jakieś wyjście z sytuacji, pod elementami drewnianymi  stykającymi się z murami, (nadproże, murłaty)  trzeba dać papę lub folię fundamentową. 

Link do komentarza
3 godziny temu, animus napisał:

Cala prawda o twojej impregnacji powierzchniowej.  

Elementy impregnowane pseudo-zanurzeniowo, czyli wsadził  wyjął, tak to wyglądało, a lekko zielone bo mocno rozcieńczono impregnat.

Dokładnie tak. ;)

A te lekko zazielenione to dlatego że po wyjęciu z kąpieli, dokładnie przylegające do siebie niektóre krokwie zatrzymały trochę więcej i na dłużej tego preparatu, no i stąd pojawił się kolor.

Stężenie preparatu w tej wodzie też pewnie było takie takie jak w tym dowcipie o pasztecie zajęczym

image.png.94626e871b7ae0038019d14959a87cf4.png

 

Myślałem że takie dziadostwo to było robione wtedy gdy ja budowałem, ale teraz widzę że proceder trwa dalej w najlepsze. :bezradny:

 

 @ariaprimo  może jednak pomyśl o poprawieniu tego.

 

 

 

 

Link do komentarza

Dziekuje wszystkim  za cenne uwagi 

 

Dnia 6.05.2023 o 13:02, animus napisał:

Pod chudziakiem powinna być folia budowlana.

 

Folia bedzie na chudziaku pod styropianem, bo pod chudziakiem moglaby sie przetrzec, i bylaby malo skuteczna. Takie otrzymalam wyjasnienie od majstra.

 

Jesli chodzi o impregnacje, to bedzie robiona ponownie:

 

Dnia 5.05.2023 o 23:31, ariaprimo napisał:

Wg majstra, jest impregnowane normalnie, jak wszystkie inne (bo teraz tak sie robi). Ale, drewnochronem pociagna.

 

Kupie polecany przez animusa Vidaron. Nie wiem tylko, czy mozna to robic natryskowo, jak jest juz membrana. Czy to jej nie zaszkodzi, bo nie ma opcji, zeby na nia tez nie trysnelo :icon_biggrin:. Moze lepiej robic to pedzlem ?

Link do komentarza
3 godziny temu, ariaprimo napisał:

olia bedzie na chudziaku pod styropianem, bo pod chudziakiem moglaby sie przetrzec, i bylaby malo skuteczna. Takie otrzymalam wyjasnienie od majstra.

Na chudziaku właśnie się poprzebija, więc teraz na chudego papa. :bezradny:

3 godziny temu, ariaprimo napisał:

Jesli chodzi o impregnacje, to bedzie robiona

Nie wiem tylko, czy mozna to robic natryskowo, jak jest juz membrana. 

Jak jest membrana to natrysk odpada i nie da się już pomalować całej konstrukcji. 

Link do komentarza

Szwedzi większośc domów stawiają z drewna w szkielecie ( a doświadczenie w tym mają nieliche ) , i nie widziałem aby to było impregnowane....Tak więc z tym impregnowaniem to nie ma co za bardzo się spinać . Jedynie pilnować aby na drewnie nie było kory i łyka.

Link do komentarza
5 godzin temu, animus napisał:

Jak jest membrana to natrysk odpada i nie da się już pomalować całej konstrukcji. 

 

1 godzinę temu, joks napisał:

Szwedzi większośc domów stawiają z drewna w szkielecie ( a doświadczenie w tym mają nieliche ) , i nie widziałem aby to było impregnowane....Tak więc z tym impregnowaniem to nie ma co za bardzo się spinać . Jedynie pilnować aby na drewnie nie było kory i łyka.

Z czystej ciekawości. Muszę podpytać kuzyna jak to jest z impregnowaniem w USA. Przez min. 4 lata zatrudniony był w firmie budującej drewniane domy. :)

Link do komentarza

Co ja bym bez Was zrobila ? :D 

 

22 godziny temu, animus napisał:

Na chudziaku właśnie się poprzebija, więc teraz na chudego papa. 

 

A czy z papy do wnetrza domku nie bedzie sie wydzielac cos szkodliwego, ? Bedzie jeszcze na papie folia i wylewka, ale czy to odetnie dokladnie pape od  wnetrza ? Bo beda rowniez dylatacje...

 

 

22 godziny temu, animus napisał:

Jak jest membrana to natrysk odpada i nie da się już pomalować całej konstrukcji. 

 

A pedzlem nie mozna ?

 

Dnia 6.05.2023 o 13:23, animus napisał:

drewno pękając odsłania nieimpregnowane miejsce i zaprasza szkodniki na ucztę.

 

A tak bardzo przekonywano mnie do postawienia drewnianego domku :icon_biggrin:. Tzn., ze musialabym ciagle pilnie sledzic, czy gdzies jakis element drewniany nie pekl, odslaniajac te nieimpregnpwane miejsca. Czym sie teraz zajmuje znajomy, ktoremu gorale postawili domek na dzialce :icon_cry:.

Mam nadzieje, ze moi budowlancy nie popelnia duzo bledow, albo tylko takie, ktore da sie skorygowac. I, ze na jakis czas bede miala spokoj.

 

Dwie nowe kwestie do omowienia:

 

1. Wentylacja - czy jakis komin wentylacyjny bedzie potrzebny ? Majster przewiduje jeden wylot pod sufitem, jak rowniez doplyw powietrza dla kozy.         Bedzie on w pomieszczeniu narzedziowym, inaczej mowic graciarni dzialkowej. Zamykany klapka.

 

2. Ocieplenie dachu - wydaje mi sie, ze prosciej by bylo je zrobic styropianem, niz welna. Czy to jest mozliwe ?

 

 Mamy czas do piatku na znalezienie odpowiedzi na te pytania :D.

Link do komentarza
6 godzin temu, ariaprimo napisał:

2. Ocieplenie dachu - wydaje mi sie, ze prosciej by bylo je zrobic styropianem, niz welna. Czy to jest mozliwe ?

Możliwe jest ale czy wygodne? Według mnie nie.
Pisałaś coś o suficie? Jaki ma być, podwieszany (czyli poziomy) czy ukośny tzn ocieplenie między krokwiami?
Zresztą wg mnie w obu przypadkach ocieplałbym wełną. Podwieszany wełną z rolki natomiast jeśli między krokwiami to wełna w postaci płyt. Howgh. :) 



 

6 godzin temu, ariaprimo napisał:

1. Wentylacja - czy jakis komin wentylacyjny bedzie potrzebny ? Majster przewiduje jeden wylot pod sufitem, jak rowniez doplyw powietrza dla kozy.         Bedzie on w pomieszczeniu narzedziowym, inaczej mowic graciarni dzialkowej. Zamykany klapka.

Jeśli koza to i komin. Jeśli komin systemowy to nie problem zrobić go z pustaków z kanałem wentylacyjnym.. Natomiast jeśli zewnętrzny z nierdzewki ....zastanowiłbym się bo nierdzewka chociażby na złomie ceniona a domek miesiącami będzie stał samotnie.

Link do komentarza

Buster, Swierol - dzieki.

 

Odpowiadam lacznie - komin systemowy chyba odpada, bo zaden fudament nie zostal przewidziany. Nawet, gdybym teraz stawiala zewnetrzny, to chyba to by bylo zbyt skomplikowane. Wiec bedzie nierdzewka. Pomaluje ja w jakies plamy, zeby wygladala bardziej na rdzewke :D. I tak ogolnie, na bardzo sfatygowana. Z brama to dziala - ale ona jest naprawde niezle zardzewiala...

 

Sufit bedzie ukosny, czyli ocieplenie miedzy krokwiami. Na to pojda plyty osb, byc moze z jedna warstwa styro 5 cm. Myslalam o styropianie, bo jesli gdzies  tam cos sie skropli, to przynajmniej welna nie zamoknie.

Link do komentarza
Dnia 8.05.2023 o 00:38, animus napisał:

Na chudziaku właśnie się poprzebija, więc teraz na chudego papa.

 

Dnia 8.05.2023 o 23:16, ariaprimo napisał:

A czy z papy do wnetrza domku nie bedzie sie wydzielac cos szkodliwego, ?

 

Doczytalam, w ramach nieustajacego doksztalcania sie w budowlance, ze na chudziaka mozna dac pape. Najlepiej termozgrzewalna. I nic nie bedzie przenikac. Ale wyczytalam rowniez, ze raczej nalezy stosowac ten sam material izolacyjny, jaki byl uzyty do izolacji poziomej scian. A to ze wzgledu na latwosc laczenia obu izolacji. U mnie papa nie byla stosowana, tylko folia (R-FOL1000). Czy cos takiego mozna dac na chudziaka ?

Link do komentarza
Dnia 9.05.2023 o 23:48, ariaprimo napisał:

 

 

Doczytalam, w ramach nieustajacego doksztalcania sie w budowlance, ze na chudziaka mozna dac pape. Najlepiej termozgrzewalna. I nic nie bedzie przenikac. Ale wyczytalam rowniez, ze raczej nalezy stosowac ten sam material izolacyjny, jaki byl uzyty do izolacji poziomej scian. A to ze wzgledu na latwosc laczenia obu izolacji. U mnie papa nie byla stosowana, tylko folia (R-FOL1000). Czy cos takiego mozna dac na chudziaka ?

Papa termozgrzewalna jest lepsza. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...