Skocz do zawartości

Wymiana pieca węglowego na kocioł gazowy


Recommended Posts

Wymiana pieca węglowego na kocioł gazowy niesie ze sobą szereg korzyści. Wymaga jednak przeprowadzenia kilku prac niezbędnych do uruchomienia nowego źródła ciepła. O czym powinniśmy wiedzieć, planując modernizację kotłowni?

Dlaczego warto wymienić kocioł?
Kocioł gazowy to bardzo dobre rozwiązania dla osób, które po uciążliwych doświadczeniach z ogrzewaniem węglowym szukają bezobsługowego źródła ciepła. Nowy kocioł na gaz nie tylko zwalnia z konieczności regularnego dokładania paliwa, ale poprawia też komfort cieplny w domu, chociażby poprzez możliwość regulacji pogodowej, czyli dostosowywania pracy urządzenia grzewczego do warunków panujących na zewnątrz.

Wymiana kotła węglowego na gazowy to również spory krok w stronę poprawy jakości powietrza, którym oddychamy. Gaz ziemny uważany jest za jedno z najczystszych paliw wykorzystywanych do ogrzewania budynków (emisja pyłów zawieszonych podczas pracy kotła gazowego jest kilkaset (!) razy niższa, niż emisja z kotłów węglowych).

Wymiana pieca węglowego na kocioł gazowy pozwala również poprawić komfort korzystania z ciepłej wody użytkowej w domu oraz obniżyć koszty jej ogrzewania. W domach ze starym kotłem węglowym za przygotowanie c.w.u. często odpowiada tzw. terma elektryczna. Nowy kocioł gazowy może bez przeszkód ogrzewać zarówno wodę w instalacji c.o. jak i c.w.u., co pozwala zrezygnować z kosztownego w eksploatacji podgrzewacza elektrycznego.

Na wymianę kotła węglowego na urządzenie gazowe można zyskać dofinansowanie, np. z Programu Czyste Powietrze. Udzielane jest ono w formie dotacji, a warunkiem jej uzyskania jest demontaż nieefektywnego pieca na paliwa stałe i zakup nowego ekologicznego źródła ciepła, spełniającego wymagania Programu.

Doprowadzenie gazu do domu - formalności
Z punktu widzenia kosztów eksploatacji kotła gazowego najkorzystniejszym rozwiązaniem jest podłączenie domu do sieci gazowej. O tym, czy budynek może zostać do niej podłączony decydują: obecność takiej sieci w okolicy oraz możliwości techniczne przyłączenia do sieci gazowej. Aby je poznać należy złożyć wniosek o wydanie tzw. warunków przyłączeniowych w najbliższym zakładzie gazowym.

Po ich uzyskaniu warunków trzeba zlecić sporządzenie projektu wewnętrznej instalacji gazowej (obejmuje ona odcinek od kurka głównego znajdującego się w skrzynce gazowej do kotła). Należy też uzyskać pozwolenie na jej budowę, składając w urządzenie wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami. Nie musimy uzyskiwać odrębnego pozwolenia na budowę samej instalacji gazowej wewnętrznej, jeśli była ona przewidziana w projekcie budowlanym domu, na który uzyskaliśmy już pozwolenie.


Mając pozwolenie na budowę gazowej instalacji wewnętrznej można przystąpić do wykonaniem prac, które kończą się wpisem do dziennika budowy, próbą szczelności instalacji i zgłoszeniem zakończenia robót w odpowiednim inspektoracie nadzoru budowlanego. Następnie podpisuje się umowę kompleksową z zakładem gazowniczym na dostawę gazu i następuje montaż gazomierza.

Kotłownia dla kotła gazowego
Zazwyczaj nowy kocioł gazowy instalowany jest w pomieszczeniu, w którym znajdował się dotychczasowy piec na paliwo stałe. Nie jest to jednak jedyne wyjście, ponieważ nowoczesne kotły kondensacyjne mogą być instalowane również w innych pomieszczeniach niż kotłownia, nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi, np. w kuchniach czy garderobach. Kubatura pomieszczenia, w którym ma zostać zainstalowany kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania, czyli m.in. kocioł kondensacyjny nie może być mniejsza niż 6,5 m³. Pomieszczenie nie może być też niższe niż 2,2 m (lub 1,9 m, jeśli dom wybudowano przed 2002 r.).

Wybór kotła gazowego
Odpowiedni dobór kotła kondensacyjnego należy powierzyć fachowcom, którzy na podstawie uzyskanych informacji dobiorą urządzenie o właściwej mocy, najbardziej odpowiadające naszym potrzebom.

Bez wychodzenia z domu możemy też bezpłatnie skonsultować się ze specjalistą Viessmann – wystarczy, że skontaktujemy się z nim poprzez stronę internetową firmy. Pomoże on nie tylko w doborze odpowiedniego kotła gazowego, ale równie przygotuje niezobowiązującą, darmową wycenę nowego systemu grzewczego, dostosowując ją do indywidualnych potrzeb budynku oraz inwestora.

>> Bezpłatna konsultacja

Dowiedz się więcej!

- Komin na miarę potrzeb
- Wymiana kotła - prace instalacyjne

Cały artykuł przeczytaj tutaj: https://www.viessmann.pl/pl/blog/Wymiana-pieca-weglowego-na-kociol-gazowy.html

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
    • Nie bardzo rozumiem o co pytasz. Przecież każdy styropian przepuści wodę. Nie widziałeś nigdy tonącego styropianu? Długo zanurzony w wodzie nasiąknie jak gąbka. Może chodziło o styrodur fundamentowy XPS?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...