Skocz do zawartości

grzejniki aluminiowe+rury miedziane-czy można???


zybert72

Recommended Posts

Cytat

Mozna ale tylko stosujac w obiegu c.o. specjalne plyny antykorozyjne. Miedz + aluminium + woda = korozja (dlatego stosuje sie w rurach pex/alu/pex specjalne uszczelki doczolowe ktore oslaniaja aluminium przed kontaktem z miedzia).



Masz na myśli tzw.inhibitory korozji. Podobno to preparat, który dodajemy do wody w niewielkich ilościach, pozbawiając ją tym samym właściwości korozyjnych, to prawda?
Link do komentarza
Nie.
Miedź i stal korodują tylko w przypadku mechanicznego stykania się ze sobą.Takie połączenia nie występują w żadnej instalacji CO.
W prasie budowlanej i instalatorskiej czytałem trochę bzdurnych artykułów na temat zagrożeń wynikających z połączenia stali i miedzi,lub miedzi i aluminium.Owszem,taka korozja jak najbardziej zachodzi,ale tylko przy zetknięciu się tych metali.
Nie rozumiem,dlaczego piszący takie rzeczy nie wiedzą,że w instalacjach CO nie ma takich połączeń.Wszelkie łączenie rurek miedzianych odbywa sie poprzez złączki mosiężne lub brązowe.
Co innego reakcje w jakie wchodzą tlenki tych metali.I tu stosuję się albo izolowanie powierzchni aluminium,albo inhibitory korozji.
Co do korodowania inst. miedzianych współpracujących z grzejnikami stalowymi,to nie znam przypadku ,by gdzieś takie połączenie zaszkodziło.Miliony kotłów gazowych współpracujących z takimi grzejnikami i rurami ma w sobie miedziane elementy.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 lata temu...
Mam grzejniki z KFA plus instalacja częściowo miedziana (przy piecu) , kocioł na paliwo stałe (ekogroch) , instalacja otwarta ....
U mnie akurat wystąpił efekt niepożądany i w instalacji wytrącił się wodór ....
objaw : wiecznie zapowietrzone grzejniki , korozja grzejników od wewnątrz , rozregulowana praca układu .....
inhibitor i automatyczne odpowietrzniki natenczas rozwiązały sprawę .... ale co z instalacją przeżyłam za przeboje to można by horror nakręcić i rozszedłby się jak ciepłe bułeczki ... icon_lol.gif
szczegóły jeśli Cię interesują - są w moim dzienniku budowy .... na stronie 1.... wpis z dnia 14.04.2010....
https://forum.budujemydom.pl/daggulki-po-bu...je--t10992.html
Link do komentarza
Cytat

A wiecie może czy moje (tzn z Armatury Krakowskiej) są przystosowane do instalacji miedzianych?
Nie chcę się pytać sprzedawców, bo padnie - no penie że są przystosowane, choć faktycznie mogą nie być.



nie wiem jak teraz , ale kiedy kupowałam kilka lat wstecz , jak byk stało w instrukcji , że są przystosowane do pracy w instalacji z miedzią .....
a w praktyce okazało się , że to g.... prawda.... icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Cytat

To jakie polecacie?



stalowe? np. purmo?

Cytat

Tak się zastanawiam, jak dolać takiego inhibitora do zamkniętej instalacji? Trzeba mieć jakiś specjalny wlew? część?



pojęcia nie mam ....
ogólnie pogadaj o tym z instalatorem który robi Ci instalację .... co On myśli o grzejnikach aluminiowych w Twojej konkretnie instalacji.... może poleci Ci jakieś?
wiesz - być może przez te kilka lat coś się zmieniło, może grzejniki aluminiowe zostały wzbogacone o technologię która pozwala łączyć je na pewniaka z instalacją w miedzi? pojęcia nie mam .....



Link do komentarza
Cytat

Moi znajomi od 12 lat mają połączenie rur miedzianych i grzejników aluminiowych i jak na razie wszystko jest w porządku - przynajmniej na zewnątrz. Nie dolewali żadnych specyfików i wszystkodziała bez zarzutu icon_smile.gif




To jeszcze nie dowód. Ja miałem stal (ocynk) połączoną z mosiądzem na instalacji wody. Z lat osiemdziesiątych - wtedy robiło się tym, co można było upolować. Chodziło nieźle ponad 20 lat. Ale kiedy zaczeły sie problemy - znajomy instalator udowodnił mi, pokazując wszystko, że na wymianę był ostatni moment. Połączenia trzymały się na listkach metalu, a wnętrza były zarośnięte rdzą.
Nie twierdzę, że tak jest w tym przypadku. Ale te procesy nie zachodzą błyskawicznie - 10 - 12 lat jeszcze o niczym nie świadczy.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 5 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...