Skocz do zawartości

Robię tynk cementowo-wapienny i mam wrażenie, że wszystko odpada


Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

 

Dzień dobry,

robię tynk cementowo-wapienny na ścianie z bloczka komórkowego w garażu wolno stojącym. Zagruntowałem ścianę gruntem głęboko penetrującym a później wykonałem tzw. Szpryc z cementu i piasku. Po wstępnym wyschnięciu szprycu i przejechaniu po nim ręką mam wrażenie, że wszystko odpada, jakby było za dużo piasku choć zrobiłem 1:1. Czy w takim przypadku mogę teraz przed położeniem tynku zagruntować jeszcze ten szpryc, aby tynk się lepiej trzymał?

Link do komentarza

Rozumiem, że tynk robiłeś samemu a nie kupiłeś worka z gotowcem? Tak zrozumiałem z opisu. Skoro ci odpada szpryc lub masz takie wrażenie, to sprawdź dokładnie, czy to się trzyma ściany, gruntowanie i gładzenie podłoża niestabilnego nie ma raczej sensu. Wszystko razem odleci. . Tutaj film, dla tych, którzy chcą się zmierzyć z zawodem tynkarza. Tynkowanie "wapnem".

 

Link do komentarza

Kupilem gotowy tynk a dokladnie zaprawe tynkarska. Szpryc następnego dnia po dokładniejszym wyschnieciu jednak się trzyma . Teraz tylko mnie martwi czy ten tynk bedzie się trzymał jak będę go nakladal przy temperaturze + 2°C ( w nocy - 2 °C ) . Niestety nie mogę z tym za bardzo czekać bo mają przyjechać montować bramę do garażu i trzeba przygotować ścianę. 

Link do komentarza

Dzień dobry,

Proszę o doprecyzowanie wypowiedzi o kilka informacji. Poniżej moje pytania. Tak będzie mi łatwiej udzielić odpowiedzi.

  • Ile czasu w dniach minęło pomiędzy wykonaniem szprycu a „wstępnym wyschnięciem” ?
  • w jakiej temperaturze był nakładany szpryc ?
  • Jaka panowała temperatura w garażu podczas wiązania szprycu ?
  • Czy do szprycu użyto płukanego piasku ?
  • Jakiego cementu użyto do szprycu, portlandzkiego ? hutniczego ? o jakim symbolu ? o jakiej klasie ? jaki był czas przydatności cementu?

Pozdrawiam

Link do komentarza

Wykonanie szprycu a wstępne schniecie to było kilka godzin( scierał sie), dzis juz mija 7 dzień (szpryc trzyma sie ładnie i nie odpada). Temperatura podczas nakładania to 8°C .Podczas wiązania temperatura to 8°C w ciągu dnia i 3°C w nocy (przez dwa dni) w kolejnych dnia temperatura spadła do 2°C w ciągu dnia i -1°C w nocy. Do szprycu użyłem zwykłego piasku oraz cement firmy gorażdże 325. Teraz musze nałożyć zaprawe tynkarska tylko temperatura jest ujemna ale w za kilka dni ma sie troszkę ocieplić ( około 4°C w ciągu dnia oraz około zera w nocy) i właśnie wtedy myślałem nałożyć tynk. Ale czy to nie odpadnie? 

Link do komentarza

Witam ponownie,

 

Temperatura przez kilka dni powinna być wyższa od zera, tak aby podłoże nie było przemrożone. Po nałożeniu następnej warstwy tynku temperatura w pomieszczeniu też powinna być przynajmniej przez tydzień dodatnia. Do następnych warstw polecam użyć zaprawy cementowo-wapiennej. Co do szczegółów to proszę sobie ściągnąć bezpłatnie broszurę ze strony Stowarzyszenia Przemysłu Wapienniczego – „Tradycyjne zaprawy murarskie i tynkarskie”.

Link: http://wapno-info.pl/pl/budownictwo,8,publikacje,101.chtm

 

Z pozdrowieniami

112957-tradycyjne-zaprawy-murarskie-i-tynkarskie.pdf

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...