Skocz do zawartości

Skarpa sąsiada na drodze wjazdowej do działki


Recommended Posts

Dzień dobry,

 

mam nadzieję, że temat zamieszczam w odpowiednim miejscu.

 

Chciałbym się poradzić na forum odnośnie sytuacji, z którą aktualnie się mierzę.

 

Posiadam działkę, na którą mamy wspólny wjazd z moim sąsiadem (załącznik obrazek). Jak widać na załączonym zdjęciu, ten wjazd jest blokowany przez skarpę stworzoną przez sąsiada, który już od dość dawna tam mieszka (wypiera się, że on stworzył tą skarpę w nadzorze budowlanym). Stoimy teraz z sąsiadem przed problemem co zrobić, żeby to wszystko poszło sprawnie i można było usunąć skarpę bez roszczeń sąsiada, który ją stworzył.

 

Opcja nr 1 - usuwamy skarpę, ponieważ nie widnieje ona na dokumentach budowlanych sąsiada, czyli w TEORI jest ona nielegalna (potwierdzone przez nadzór budowlany). Tylko co w przypadku, jak płot sąsiada się zapada? Czy jest to nasza wina? Czy wina sąsiada, że nieodpowiednio zabezpieczył teren przez takim zabiegiem?

 

Opcja nr 2 - czy sąsiad w takim przypadku musi na własny koszt wybudować mur oporowy, bądź inne konkretne zabezpieczenie, które po niwelacji terenu do drogi wjazdowej, zablokuje jakiekolwiek obsuwanie się terenu, zalatania itp.

 

Opcja nr 3 - czy w takim przypadku najlepszą opcją jest partycypacja w tworzeniu odpowiedniego zabezpieczenia i zrobienia np. muru oporowego wszystkich 3 stron?

 

Główne pytanie brzmi, jak najlepiej ustosunkować się do takiej sprawy. Sąsiad, który stworzył skarpę na naszą drogę zjazdową raczej nie jest skory do wydawania żadnych pieniędzy. Pytanie jakie mam możliwości? Chciałbym ominąć długofalowego procesu najpierw z nadzorem budowlanym, później z wójtami, a na końcu z sądem.


Generalnie rzecz biorąc w nadzorze budowlanym powiedziano mi, że sąsiad ze skarpą na drodze wjazdowej jest na przegranej pozycji, natomiast usunięcie skarpy bez jego wiedzy będzie już podlegać pod sprawy cywilno prawne i nie wiem czy mam tutaj jakiekolwiek prawo ingerencji w tą skarpę, czy najlepszą opcją zostaje po prostu dogadanie się w jakiś sposób.

 

Będę bardzo wdzięczny za porady, opinie na ten temat.

Wenus_-8.jpg

Zrzut ekranu 2021-01-20 o 13.24.48.png

Edytowano przez Krzysiek Kerry Jakubczyk (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...