Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Działka budowlana czy rolna?

Recommended Posts

Witam serdecznie,
moje pytanie dotyczy statusu formalnego działki, którą posiadam. Mianowicie, zakupiona przeze mnie działka ujęta jest w MPZP jako grunt pod zabudowę jednorodzinną. Z kolei w akcie notarialnym jej przeznaczenie określone jest jako: grunty orne R III. W tym miejscu pojawia się pytanie jaki jest ostatecznie status posiadanej przeze mnie działki? Jeśli wiążący jest MPZP to czy muszę przed budową złożyć wniosek o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej. W tym miejscu kolejne, być może najważniejsze pytanie: jakie są tego koszty? Czy będzie tu miała zastosowanie jednorazowa opłata + opłaty roczne przez kolejnych 10 lat? Zdaję sobie sprawę, że podobne pytania już się pojawiały, ale w żadnych z nich nie znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi. Pozdrawiam!

1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Opłaty dotyczą  gruntów klasy I - III , a ich wysokośc określi urząd.

Czy w tym przypadku koszty będą liczone na podstawie ogólnego przelicznika (wartość za 1 ha danej klasy x wielkosc dzialki - jej wartość, a następnie 10% przez kolejne 10 lat) czy mogę liczyć na jakieś indywidualne podejście urzędu? Czy jeśli działka ma 800 mkw, a wyłączył bym z produkcji rolnej wyłącznie metraż zabudowy + chodniki, który nie przekroczy 500 mkw to opłata dalej obowiązuje mimo gruntu R III?

Pod budownictwo mieszkaniowe opłacie nie  podlega do 500 m2, ale wyłączyć  trzeba całość. Obliczenie należnych opłat jest dość skomplikowane i jako podstawę przyjmuje się aktualna cenę zboża - na  należności z tytułu opłaty bedzie wydana decyzja administracyjna, od której można ewentualnie odwołać soę.

3 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

\Obliczenie należnych opłat jest dość skomplikowane i jako podstawę przyjmuje się aktualna cenę zboża - na  należności z tytułu opłaty bedzie wydana decyzja administracyjna, od której można ewentualnie odwołać soę.

Kontaktowałem się dzisiaj z urzędem miasta i dowiedziałem się, że na 90% w chwili gdy wprowadzony został MPZP automatycznie miasto zniosło obowiązek płatności za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej. Z racji tego, ze miało to miejsce kilka lat temu pan z urzędu zostawił sobie 10% na ostateczne ustalenie i jutro mam w tej sprawie się kontaktować. Jednak ciągle zastanawiam się czy jest w ogólne taka możliwość i czy tak się zdarza? Szukałem informacji w sieci i podobnej sytuacji nie znalazłem. Dla mnie byłaby to bardzo dobra wiadomość. Czy masz jednak wiedzę o takich praktykach jak zwolnienie z tej opłaty, mimo że grunt ma klasę IIIa?

Napisano (edytowany)

Jestem po rozmowie z pracownikiem Urzędu Miasta odpowiedzialnym za plany przestrzenne i budownictwo. Teraz do meritum. Nie ma wymogu wyłączania całej działki z produkcji rolnej. Wyłączamy tylko powierzchnię zabudowy (dom, chodniki, ewentualne szambo), którą rozrysowuje i wylicza  nam architekt. W moim przypadku zabudowa nie przekroczy na pewno 500 mkw. Nawet jeśli miałbym taki zamiar to MPZP uniemożliwia mi to (określony % powierzchni zabudowy). W takim razie, mimo że mój grunt ma III klasę, nie poniosę opłat za wyłączenie z produkcji rolnej. Mam nadzieję, że mój temat pomoże innym. Do zamknięcia.

Edytowano przez Marcin Kos (zobacz historię edycji)

Podepnę się pod temat. Mam pytanie dotyczące w/w wątku.

Działka 0,13ha. W wypisie z ewidencji gruntów - grunty orne RIIIb. Planuję wyłączenie z produkcji rolnej - załóżmy 0,05ha (taki aby nie ponosić opłat). Czyli będę miał 0,05ha działki budowlanej a pozostała część działka rolna.

W MPZP - teren MN - mam następujące wskaźnik:

wskaźnik terenu biologicznie czynnego, nie może być niższy niż 70%.

Z definicji (m. in. ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym) wynika, że powyższ wskaźnik odnoszą się do powierzchni "działki budowlanej" (wyłączone 0,05ha), a nie powierzchni całej działki (0,13ha).

Co z kolei oznacza, że do zabudowy będę miał "0,30 x 0,05ha = 0,015ha czyli 150m2"?

Dobrze myślę?

Jeśli działka jest w MPZP o przeznaczeniu budowlanym to tak jest traktowana. W ewidencji zmiana na budowlana następuje dopiero wtedy gdy zakończy się budowa. W tej sytuacji procent zabudowy liczony będzie i tak z całej powierzchni, a wyłączysz z produkcji rolnej wyłącznie powierzchnię zabudowy. 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• A wiesz że nie wiem czy nasiękniety w jakimś tam stopniu wodą beton, dobry beton,  zamarzając zwiększa swoją objętość, ale wydaje mi się że chyba raczej nie.   Pewnie dlatego że ta strona była narażona na zasiekający śnieg z deszczem i po tej stronie słupka ściekała woda i zamarzała. Albo po prostu tylko ta cała strona słupka była odspojona od betonu i tam się gromadziła w tej szczelinie woda.   Nie uwierzę w żadne osiadanie fundamentu, choć oczywiście i ono mogło mieć miejsce, ale wtedy rysa by przecież poszła po najcieńszym elemencie tego ogrodzenia, czyli po murku między słupkami a nie akurat po słupku. To przecież oczywiste, tak to działa nie inaczej. A może jednak nie, ale w takim razie musisz mnie jakoś przekonać do swojej wersji.
    • Tylko że pustaki pękają niejako pod kreskę, dosyć regularnie, zupełnie jakby to pęknięcie szło pod wpływem siły, no właśnie na przykład pochodzącej z z osiadającego fundamentu. 
    • Chyba jest tak, że wnętrze słupka nasiąka wodą, jeśli woda nie wyparuje, tow czasie mrozu zamarza, zwiększając swoją objętość, rozpychając formę, rozrywa ją.  
    • to wszystko jest na zalinkowanej stronie. W dachu jest 15cm styropianu, ściany są metalowe, tam też jest styropian. Mi styropian w niczym nie przeszkadza. Temat dachu wstępnie konsultowałem z wykonawcą PV - lepiej dach z nachylenie 10-15 stopni niż płaski i konstrukcja na stelażach. Ppoż - oczywiście. Co do wysokości to jeszcze nie wiem, ale i tak planowałem budynek wyższy niż niższy - ze względu na sporą ilość produkowaego ciepła..   Wentylacja - wstępnie myślałem nad jakimś systemem filtrów na wejściu i bardzo dużym przepływem powietrza. Dodatkowo pewnie klima dużej mocy do pomocy w największe upały...ale to wszystko wyjdzie w praniu, jak pomieszczenie będzie się zapełniać sprzętem... Rysiu - możesz coś podpowiedzieć? W tematach wentylacyjnych zawsze się kłócę z bratem - bo on ma wizje, że robimy huragan w pomieszczeniu i klima nie jest potrzebna. Ja zawsze mu wbijam do łba, że bez klimy, przy takiej ilości sprzętu to sprzęt się usmaży....zawsze kończy się kłótnią aha, kłótnia między innymi dlatego, że on chciałby to zrobić jak najtaniej - tak w robocie jak i potem koszty utrzymania - natomiast z mojego skromnego w tej materii doświadczenia wiem, że nie ma co żałować na takich sprawach...wolę doliczyć do zużycia pobór z klimy i jej koszt i miec spokój, niż z niepokojem patrzeć na temperatury wewnątrz tym bardziej, że zdarzało mi się pracować w serwerowni gdzie były własnie takie ekstremalne temperatury - koszmar...
    • Jednak firma Joniec autoryzuje takie takie rozwiązania, bez względu na to co Ci w duszy gra. Choć w tym przypadku bez przęseł z innego materiału, ale całkiem spokojnie można by takie zabudować wykonując szersze słupki. Tu się z Tobą w całej rozciągłości nie zgodzę, bo jak widać na filmie przy zastosowaniu takiej ilości tego kleju, raczej mało prawdopodobne będzie uzyskanie absolutnej szczelności między modułami. A do tego coś mi się wydaje że sam materiał z którego wykonane są te bloczki jest całkowicie przesiąkliwy i każda woda nawet gdyby były szczelne fugi zawsze przez niego przejdzie. Tu może to potwierdzić lub zaprzeczyć przedstawiciel firmy. Być może też firma zaleca wykonanie w takich łaczeniach otworów drenażowych. Nie wiem, nie wgłębiałem się  całościowo w zalecenia wykonania takiej budowli. Pękania nie powodują jakieś większe zamarzające zastoiny wody bo to występuje na pionowych powierzchniach z których woda z łatwością może ściec. Najgorsze są takie wąziutkie szczeliny w których woda siłą napięcia powierzchniowego utrzymuje się jakiś czas a w tym czasie akurat temperatura szybko spada poniżej zera.  Pewnie żeby nastąpiło pęknięcie potrzebne jest jeszcze do tego sytuacja w której sam pustak nasiąknięty wodą jest już wcześniej zamarznięty. No nie wiem, tak mi się wydaje i tak to sobie tłumaczę. Przykład z rynną może nie był najlepiej odwzorowującym zjawisko pękania tych modułów, bo to przestrzeń otwarta, a nie jakaś szczelinka, ale mniej więcej tak to działa jak uwzględnimy to że w rynnie następuje nawarstwianie się wielu warstwa zamarzającej wody która bezustannie nacieka z dachu.
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...