Skocz do zawartości

elektryczny kocioł - czy warto?


Gość

Recommended Posts

Mam starą instalację c.o. z kotłem węglowym. Chcę zmodernizować całość. Nie ma gazu ziemnego, nie chcę butli z gazem ani oleju. Zostaje paliwo stałe - węgiel, pelety, drewno albo kocioł elektryczny. Czy ten ostatni jest wart zastanowienia? Czy nie będę za dużo płacił za energię?
Poza tym, jaką powinieniem mieć moc, aby kocioł spełniał swoją rolę i zarówki nie przygasały w mieszkaniu przy włączeniu kotła?
Link do komentarza
Gość Redakcja__
Ogrzewanie elektryczne jest najdroższym systemem ogrzewania - 3- 4 razy droższym niż węglowe czy gazowe. Ewentualne zmniejszenie kosztów można uzyskać instalując akumulacyjne, elektryczne źródła ciepła, gdyż wtedy korzysta się z tańszej, nocnej taryfy za energię elektryczną. Jednak przy istniejącym systemie centralnego ogrzewanie wymagało by to zainstalowania dużego zbiornika akumulacyjnego i wyposażenia instalacji w dość skomplikowany układ automatyki. Ponadto przy ogrzewaniu elektrycznym konieczne będzie zapewenienie odpowiedniej mocy przyłącza elektrycznego dostosowanego do mocy zainstalowanych grzałek. W przybliżeniu przyjmuje się, że na każdy metr powierzchni ogrzewanej potrzeba 80 - 120 W mocy grzewczej.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Boma,

Na rynku instalacyjnym pojawiaja sie coraz ciekawsze mozliwosci ogrzewania domu ale niekoniecznie sprawdzone i skalkulowane np. pompy ciepla i kolektory sloneczne w instalacjach c.o. Pomysl ekstra ale wyliczenia eksploatacyjne na jakiej podstawie? To nie krytyka, to ciekawosc!

Waznym dla mnie elementem instalacji c.o. jest komfort eksploatacyjny - jestem leniem i wole skuteczna automatyke i latwo regulowany uklad grzewczy o malej bezwladnosci i duzej skutecznosci z zachowaniem normy minimum "blekitnego aniola" a najlepiej "hamburskiej" jezeli chodzi o emisje spalin - to taka fanaberia.

Kominek dla mnie to ma byc przyjemnosc a nie obowiazek. Jako czlowiek "z branzy" buntuje sie przed tania klimatyzacja (zagrzybienie) i ukladem z rekuperacja (odzysk ciepla) w cenie instalacji c.o. - to dla mnie fikcja. Ale moze mnie przekonasz - czego i sobie zycze icon_smile.gif.

Nie wiem jak ciebie ale mnie nie stac na rozwiazania tymczasowe, gdzie trzeba wprowadzac ciagle jakies ulepszenia - ciekawi mnie ta automatyka do kominka (kociol na paliwo stale!). NApisz cos wiecej - dobra automatyka - hm zaintrygowales mnie.

Widze ze cale forum za jednym razem obskoczyles icon_smile.gif to raczej forum zombi - malo aktywne icon_razz.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...