Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Chciałbym odgrodzić się od uciążliwych sąsiadów - kilka pytań


Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

 

Szanowni Państwo bardzo, bardzo proszę o udzielenie mi porad

Chciałbym odgrodzić się od uciążliwych sąsiadów poprzez wybudowanie wzdłuż ich parkanu szczelnego drewnianego płotu.

 1. Jaka może być max wysokość tego płotu?
 2. W jakiej min odległości od ich parkanu mogę postawić mój płot?
 3. Czy można użyć do konstrukcji płotu płyty pażdzierzowej obustronnie laminowanej.
 4. Czy można użyć do konstrukcji płotu zwykłej płyty paździerzowej pomalowanej lakierobejcą?
 5. Mam dach w kształcie litery „L" - chcę uzupełnić go do kształtu pełnego prostokąta w celu montażu dodatkowych paneli fotowoltaicznych - czy mam to zgłosić - jeśli tak to gdzie i komu?

Z góry pięknie dziękuję za udzielenie mi porad.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Maks. wysokość to 2.2 m

Może wystarczy taka mata na lekkiej konstrukcji

400416-maty.jpg

4. Oczywiście o ile takie rozwiązanie jest w twoim guście i skutecznie zabezpieczy panele przed warunkami atmosferycznymi. Na rynku jest pełno tego typu preparatów do ochrony drewna i materiałów drewno pochodnych.

5. Możesz zrobić konstrukcję ażurową z drewna jako pergola i zamocować na niej dodatkowe panele nie ingerując w konstrukcję dachu. Jeżeli zmienisz układ konstrukcyjny dachu - musisz taki zamiar zgłosić a nawet dostać na to pozwolenie.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 2 tygodnie temu...

Ad 3.

Dnia 18.01.2021 o 12:06, Pomocnik napisał:

Czy można użyć do konstrukcji płotu płyty pażdzierzowej obustronnie laminowanej.

Tego nie radzę, bo takie płyty nie są odporne na warunki atmosferyczne i nie bardzo jest jak - na trwale - zabezpieczyć przed nimi... po jakimś czasie, przez obrzeża, czy najdrobniejsze uszkodzenia laminatu woda będzie penetrowała w głąb płyty i powodowała miejscowe "puchnięcie" płyt...

 

A parkan z płyty OSB to już objaw desperacji :zalamka:...

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Gość panter
   No dobrze a pozniej sie tynkuje do sufitu albo nawet z odcieciem tynkarskim a po ugieciu sie stropu tynk i tak peka wiec gdzie tu jaks logika? Aktualnie borykam sie z takim problemem i zstanawiam się jak go rozwiązac
  • Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/wykanczanie/sciany-wewnetrzne/a/884-jak-polaczyc-murowana-scianke-dzialowa-ze-stropem
  • Czy mogę prosić o polecenie nazwy środka chemicznego do usuwania pleśni / grzybów?
  • Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc w zrozumieniu przepisów ppoż. Planuję budowę domu jednorodzinnego na wąskiej działce, w granicy wybudowany jest sąsiad (budynek mieszkalny, 3 kondygnacje nadziemne) – ściana w granicy jest pełna, bez okien, ale nie jest ścianą ogniową. Wiem, że nie mogę od strony sąsiada postawić ściany z oknami, bo musiałabym odsunąć się o 8m, a na to nie pozwala już szerokość mojej działki.   Wariant 1: Przyklejam się do sąsiada garażem – ta część domu byłaby niska, o wiele niższa niż dom sąsiada – tylko jedna kondygnacja + dach dwuspadowy. Jak miałaby wyglądać w takim przypadku ściana ogniowa? Czy wystarczy wyprowadzić ją 30cm ponad dach (+oczywiście materiały niepalne)? Czy dach też musiałby spełniać jakieś dodatkowe wymagania oprócz pokrycia nierozprzestrzeniającego ognia?   Wariant 2: Nie przyklejam się do ściany sąsiada. Buduję dom w odległości ok. 3-4m. Dom byłby również budynkiem niższym niż dom sąsiada – 2 kondygnacje nadziemne. Spadek dachu byłby w stronę sąsiada. Jak w tym przypadku musi wyglądać ściana ogniowa? Czy obowiązkowe jest wyprowadzenie tych 30cm ponad dach i 30 cm do przodu od lica muru ściany sąsiedniej? Jeśli cały mój dom byłby wysunięty o 30-50 cm do przodu względem domu sąsiada, to czy załatwi to sprawę wysunięcia ściany ogniowej o tych 30cm od lica muru? Jeśli spadek dachu miałby być w tę stronę, to czy wystarczy by ściana spełniała materiałowo warunki ściany ogniowej  (bez wyciągania jej ponad dach) i dodatkowo ta połać dachu spełniałaby jakieś warunki ppoż? Czy można w takiej sytuacji zrobić okap i jakoś go zabezpieczyć?
  • Nie od spodu jest równiutko. Tak jak powiedziałem, niecka była widoczna już następnego dnia przy podlewaniu a przecież pod spodem był szalunek. Nie, ale pokorą przyznaję że mało widziałem dlatego pytam:)
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...