Skocz do zawartości

Dom na działce usługowej


adi220

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów.
Mam pytanie dotyczące budowy domu na działce usługowej z dopuszczeniem zabudowy jednorodzinnej. Temat zapewne się pojawiał na forum kilkukrotnie, ale nie mogłem znaleźć konkretnej odpowiedzi.
Moja działka posiada 1253m
Maksymalny wskaźnik powierzchni zabudowy ustalony jest na 30%
Udział powierzchni biologicznie czynnej na 50 %
Przeznaczenie działki na funkcję usługową nie mniej niż 55 % powierzchni użytkowej zlokalizowanych na działce budynków z dopuszczeniem lokalizowania funkcji mieszkaniowej nieprzekraczającej 45 %
W pierwszej kolejności chciałbym postawić dom, puki co usługi nie mam w planie
Czy dobrze rozumiem, skoro działka posiada 1253 metry maksymalny poziom zabudowy według tych 30 % wynosi 375,9m z czego 45% to 169m powierzchni zabudowy domu jednorodzinnego oraz 55% czyli 206 metrów na usługę ?
Według planu usługa nie mniej niż 206 metrów powierzchni oraz dom do 169 m.
Czy ktoś ma doświadczenie w budowie domu na działce usługowej z dopuszczeniem zabudowy jednorodzinnej. Czy aby uzyskać pozwolenie na budowę domu, należy w projekcie uwzględnić usługę która w bliższej przyszłości ma pojawić się na działce ?
Dziękuję za ewentualne odpowiedzi.

Link do komentarza

Ten zapis oznacza tylko tyle, że obok domu mieszkalnego lub w jego bryle   można-  ale nie trzeba -prowadzić również działalność usługową, a jej charakter i inne wymagania określa MPZP (do wglądu na stronie int. gminy/miasta)

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

To ja się może podepnę pod ten post, w swojej sprawie. Jeśli moderator uzna to za nie potrzebny śmietnik, bardzo proszę o wycięcie i założenie nowego wątku.

 

Planuje kupno działki. Powierzchnia 632m2.

Jeśli zdecydowałbym się na kupno, chciałbym tam postawić mały dom ok 8x6m. Tylko nurtują mnie dwie rzeczy.

Zagospodarowanie przestrzenne i przez działkę przechodzi sieć wodociągowa. Bardziej mnie przejmuje mnie póki co pierwszy problem MPZP.

W MPZP działka znajduje się na terenie zabudowy usługowej z przeznaczeniem:

pkt1,przeznaczenia dopuszczalne:

1) obiekty i urządzenia usług publicznych

2) budynki mieszkalne lub mieszkania, stanowiące część obiektu usługowego lub uzupełnienie funkcji usługowej realizowanej na terenie,

pkt 2,przeznaczenia zabronione:

2) budynki tylko o funkcji mieszkaniowej z zastrzeżeniem jak w ust.1 pkt 2, a także zachowania oraz możliwości przebudowy i rozbudowy (do 50% powierzchni zabudowy lub kubatury)istniejącej zabudowy mieszkaniowej;

pkt3 parametry i wskaźniki kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu:

2) maksymalny wskaźnik intensywności zabudowy – 0,5 z zastrzeżeniem że dla terenu 1A 9U – 0,8;

3) udział powierzchni terenu biologicznie czynnej - minimum 20% oraz - dla obszaru oznaczonego1B 1U - minimum 10 %;

4) zachowanie nieprzekraczalnych linii zabudowy – zgodnie z rysunkiem planu,

5) zachowanie odległości od sieci infrastruktury technicznej w strefach izolacyjnych oraz ochronnych, z zastrzeżeniem jak w § 10 ust. 2,

6) minimalna powierzchnia wydzielanej działki - 1000 m2 oraz minimalna szerokość działki – 20 m z zastrzeżeniem, że wymóg minimalnej szerokości nie dotyczy działek, których szerokość przed podziałem jest mniejsza niż 20 m,

7) konieczność dostępu wydzielanych działek do drogi publicznej (bezpośrednio, poprzez drogę wewnętrzną lub ustanowioną służebność),

8) możliwość lokalizacji budynków w granicach działek,

9) stosowanie dachów płaskich lub spadzistych o symetrycznych kątach spadku połaci dachowych,

10) zapewnienie miejsc parkingowych w obrębie działki przeznaczonej do inwestycji w ilości minimum 1 miejsce na każde 40 m2 powierzchni całkowitej obiektu o funkcji usługowej oraz minimum 1 miejsce na każde mieszkanie.

 

Teraz zastanawiam się jakie przeszkody mnie czekają na uzyskanie pozwolenia na budowę domu przykład domu

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-domek-letniskowy-na-polance-m9b62530b22c0c

 

Teraz bardzo prosiłbym o informację czy istnieje możliwość wybudowanie domu jednorodzinnego, na takiej działce, bez przystosowania go do usługi?

działka.png

Edytowano przez MDMA66 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Przecież MPZP stanowi wprost:

pkt1,przeznaczenia dopuszczalne:

1) obiekty i urządzenia usług publicznych

2) budynki mieszkalne lub mieszkania, stanowiące część obiektu usługowego lub uzupełnienie funkcji usługowej realizowanej na terenie,

pkt 2,przeznaczenia zabronione:

2) budynki tylko o funkcji mieszkaniowej z zastrzeżeniem jak w ust.1 pkt 2, a także zachowania oraz możliwości przebudowy i rozbudowy (do 50% powierzchni zabudowy lub kubatury)istniejącej zabudowy mieszkaniowej;

 

Czyli, budynki mieszkalne są dopuszczone tylko pod warunkiem, że na tej samej działce będą prowadzone usługi i będzie służąca im zabudowa.

Ponadto w MPZP jest zapis o minimalnej powierzchni działki 1000 m2, z wyłączeniem działek, których szerokość już przed podziałem wynosiła do 20 m.

 

6) minimalna powierzchnia wydzielanej działki - 1000 m2 oraz minimalna szerokość działki – 20 m z zastrzeżeniem, że wymóg minimalnej szerokości nie dotyczy działek, których szerokość przed podziałem jest mniejsza niż 20 m,

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...