Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Dzień dobry. Nad budynkiem parterowym mam stropodach nieużytkowy, nieocieplony - dach 4-spadowy. Podbitkę okapu szerokości ok. 60cm mam wykonaną z paneli PCV - co 2 panel wentylacyjny. Kominy wentylacyjne na poddaszu mam pootwierane. Mam jeszcze dachówki wentylacyjne na dachu. Dach wykonała mi specjalistyczna firma z wieloletnim doświadczeniem. Jednak po wejściu na poddasze wyczuwam dużą wilgoć, która po opomiarowaniu wynosi ostatnio 85% przy temp. 0 st.C (na dworze w tym czasie wilgotność wynosiła 74% przy temp. 0 st.C, a na dachu leżał śnieg). Czy taka różnica wilgotności nie jest zbyt duża? Jaki jest prawidłowy zakres wilgoci na takim poddaszu?

Martwi mnie wentylacja kalenicy. Mam deskowanie pełne i w kalenicy deski bardzo ściśle do siebie przylegają. Czy nie powinna być tam szczelina szer. 2-3cm? Kiełkuje we mnie powoli pomysł, żeby nawiercić 2cm świdrem lub frezem puszkowym do zawiasów dodatkowe otwory w najwyższym punkcie kalenicy, tam gdzie deskowanie się schodzi i ściśle do siebie przylega, delikatnie żeby nie uszkodzić membrany. Czy to dobry pomysł?

Pozdrawiam, Anka

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej potrzeby. Wyobraź sobie, że zamiast desek masz płytę OSB. To taka wskazówka. Takiej płyty się nie nawierca :). Za wentylację odpowiada pustaka wentylacyjna, której wlot jest przy okapie a wylot w kalenicy i membrana dachowa o odpowiedniej paroprzepuszczalności. Dach to cały ustrój. Przykład schematu dachu skośnego z pełnym deskowaniem.

387901-b409-1100x0-sc2x04_izolacja-jaroc

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie trzeba? Deski od deskowania w kalenicy bardzo przylegają do siebie, więc szczelina wentylacyjna między nimi jest niewielka. Pewnie nawet kartki papieru nie da się w nią włożyć. Powierzchnia dachu to ok. 460m2. Czy taki wylot przy kalenicy jest wystarczający?

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, anka-e napisał:

Jednak po wejściu na poddasze wyczuwam dużą wilgoć

z opisu wynika, że masz tą wilgoć na podaszu - tzn trzeba przewietrzać jakoś to poddasze.  Masz otwarte kominy wentylacyjne, ale może brakuje nawiewu, np pod okapem.

Zapewne ta wilgoć unosi się z parteru (przenika) na poddasze, jednak żeby ja usunąć, potrzebne jest przewietrzenie poddasza, czyli wymuszenie ruchu powietrza: napływ powietrza z zewnątrz, ktore porwie ze soba wilgoć i wyjdzie kominami wentylacyjnymi.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Udało Ci się? Też chciałbym skorzystać z tego projektu.   Pozdrawiam, Paweł
  • Póki co pytałem o koszt takich badań. Jest to kwota w granicy 500 zł w laboratorium. Chciałem je zlecić dla swojego spokoju, ale może rzeczywiście to trochę bez sensu. Podpytam jeszcze najpierw znajomego glazurnika co sądzi o jakości posadzki.     To prawda kosztów nie brakuje. Plastyfikatora przeciwmrozowego nie używali, dodali za to 2 różne środki przeznaczone do posadzek na ogrzewanie podłogowe, poszukam ich nazwy. Te wykruszenia są tylko w dwóch pokojach które robili na końcu, w pozostałych pomieszczeniach jest ok
  • Gość gozar
   Każdy napęd do bramy przesuwnej będzie pracował dobrze, pod warunkiem że sama brama będzie przesuwać się lekko, bez żadnych oporów. Do tego potrzebne są dobrej jakości wózki na których według mnie nie można oszczędzać. Ja w swojej bramie mam wózki firmy PROG-GREG i spisują się kapitalnie.
  • Gość Ja jako ja
   W Uk Za Dach dwuspadowy o powierzchni 160 m zapłaciłem w tym roku 6000 £ Materiał robocizna zabranie starego materiału wszystko wszystko + rynny i wykończenia
  • Buduje domek 180 metrów w kwadracie i tak myslę o tej pompie ciepła i panelach fotowoltaicznych. Warto to mieć? Koszty sa spore a nie wiadomo jak to będzie działało. Nie znam nikogo kto ma ten duet. Boje się troche uszkodzeń i pozaru, bo moc się tam wytwarza na dachu i tego że produkcja prądu i ciepła nie wysatrczy na nasze potrzeby. Czy jest sens montowania tego wszystkiego dla 4 osobowej rodziny z zastrzeżeniem ze mogę jeszcze zrobić ogrzewanie elektryczne. Dajcie znać co myślicie.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...