Skocz do zawartości

wytrzymałość stropu drewnianego


Recommended Posts

Jaka jest wytrzymałość stropu drewnianego  wykonanego z belek drewnianych 40/200 ułożonych w rozstawie co 40 cm na szerokości 360 cm.  Chce kupić 20letni dom kanadyjski i mam watpliwośc co do wytrzymałości jego stropu. Kiedy chodzi się po pokojach na piętrze domu -  sa wyczuwalne lekkie drgania podłogi. Nie wiem czy to zjawisko normalne, czy może coś jest nie tak ?

Z projektu domu wyczytałam  - jaja jest konstrukcja tego stropu.  Czy  ktoś mógłby mi fachowo odpowiedzieć na moje watpliwości ?

Link do komentarza
1 godzinę temu, Marmial napisał:

Kiedy chodzi się po pokojach na piętrze domu -  sa wyczuwalne lekkie drgania podłogi. Nie wiem czy to zjawisko normalne, czy może coś jest nie tak ?

Strop drewniany jest sprężysty, łatwo przenosi drgania i dźwięki - zwłaszcza nie wytłumiony.

 

Link do komentarza
Dnia 9.01.2021 o 17:34, Marmial napisał:

Jaka jest wytrzymałość stropu drewnianego  wykonanego z belek drewnianych 40/200 ułożonych w rozstawie co 40 cm na szerokości 360 cm.  Chce kupić 20letni dom kanadyjski i mam wątpliwośc co do wytrzymałości jego stropu. Kiedy chodzi się po pokojach na piętrze domu -  sa wyczuwalne lekkie drgania podłogi. Nie wiem czy to zjawisko normalne, czy może coś jest nie tak ?

Z projektu domu wyczytałam  - jaja jest konstrukcja tego stropu.  Czy  ktoś mógłby mi fachowo odpowiedzieć na moje wątpliwości ?

Każdy element konstrukcyjny ma swoją wytrzymałość na rozciąganie, ściskanie, dopuszczalne obciążenia statyczne i dynamiczne. Strop to już ustrój konstrukcyjny złożony z belek podpartych na podporach czyli ścianach nośnych. Tutaj potrzebna jest pomoc konstruktora, który dokona obliczeń. Strop zawsze pracuje i takie drgania będą odczuwalne. Jećeli masz obawy, wezwij eksperta, który dokona analizy odpłatnie oczywiście.

Link do komentarza

Przy takich wymiarach belek ich rozstawie i rozpiętości stropu wytrzymałość powinna być w zupełności wystarczająca. To typowy strop w takiej konstrukcji. O ile faktycznie wykonano go zgodnie z projektem, a drewno jest w dobrym stanie.

Pytanie jeszcze co ułożono na stropie, czy jest przynajmniej posadzka pływająca. Inaczej strop drewniany o bardzo dobrej wytrzymałości będzie przenosił drgania i odgłos kroków.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...