Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

działka rolna z MPZP zabudowa zagrodowa a dziedziczenie


Recommended Posts

Witam,

 

Od kilku godzin wertuje to forum i sporo rzeczy mi się już wyjaśniło, ale nie znalazłem wątku dziedziczenia i nabycia lub nie statusu rolnika:

 

Moja mama ma gospodarstwo rolne 3ha w granicach miasta z MPZP. Gospodarstwo w testamencie po jej śmierci będzie przepisane w całości na mnie i z tego co się zdążyłem zorientować dzięki temu, że jest to dzidziczenie poprzez testament a nie ustawowe to nie muszę być rolnikiem żeby to gospodarstwo odziedziczyć.  W MPZP są następujące zapisy co do zabudowy:

 

"Dla terenów oznaczonych na rysunku planu symbolami: 66R plan ustala przeznaczenie podstawowe pod tereny upraw rolnych.

2. Dla terenów, o których mowa w ust. 1, obowiązuje:

2) obowiązek pozostawienia terenu w całości jako teren biologicznie czynny z zastrzeżeniem pkt 3 oraz ust. 4 i 5; 

5. Dla terenów oznaczonych na rysunku planu symbolami:66R dopuszcza się:

1) rozbudowę i przebudowę istniejącej zabudowy zagrodowej;

2) przekształcanie istniejącej zabudowy dla funkcji agroturystyki.

6. Dla terenów oznaczonych na rysunku planu symbolami: 66R, dopuszcza się lokalizowanie nowej zabudowy zagrodowej, w przypadku wydzielenia nowego gospodarstwa rolnego o wielkości nie przekraczającej średnią wielkość gospodarstwa w gminie."

 

Moje pytanie jest takie:  Czy jako nie rolnik po odziedziczeniu tego gospodarstwa będę musiał prowadzić działalność rolniczą a jeżeli tak to czy przez jakiś wymagany okres czasu? Czy będę mógł przebudować istniejącą zabudowę zagrodową np. zburzyć obecny dom i na jego fundamentach postawić nowy, lub wogóle wybudować nowy dom w ramach istniejącej zabudowy zgrodowej ? Czy wogóle nic nie mogę zrobić bo nie jestem rolnikiem ustawowym ?

 

Z góry dziękuję za pomoc

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie dziedzicząc grunty rolne można stać się rolnikiem, a przebudowa istniejącego siedliska będzie możliwa, natomiast działalność rolniczą można ograniczyć do płacenia podatku rolnego i utrzymania gruntów w kulturze lub wydzierżawić. 

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Teoretycznie dziedzicząc grunty rolne można stać się rolnikiem, a przebudowa istniejącego siedliska będzie możliwa

Dziękuję bardzo za odpowiedź, a w którym urzędzie mógłbym zasięgnąć informacji żeby to potwierdzić? Czy może dopiero podczas występowania o pozwolenie na budowę dowiem się o tym? 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim sprawa jest przyszłościowa i przepisy mogą się zmienić, a do czasu przejęcia gospodarstwa nie jest Pan stroną postępowania ws inwestycji. Wg aktualnego stanu prawnego bliższe informacje można uzyskać w rejonowym oddziale Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy istnieje wogóle możliwość podziału tej działki ( teraz przez moją mamę, która jest rolnikiem) na 3 ?  2 działki poniżej 1ha i jedną ponad hektarową ? Proszę o sprawdzenie czy dobrze interpretuję przepisy.

 

Definicja Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego podaje, że przez pojęcie „gospodarstwo rolne” – należy rozumieć gospodarstwo rolne w rozumieniu Kodeksu cywilnego, w którym powierzchnia nieruchomości rolnej albo łączna powierzchnia nieruchomości rolnych jest nie mniejsza niż 1 ha;

Dodatkowo :

Art.2a

1. Nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny, chyba że ustawa stanowi inaczej.

2. Powierzchnia nabywanej nieruchomości rolnej wraz zpowierzchnią nieruchomości rolnych wchodzących wskład gospodarstwa rodzinnego nabywcy nie może przekraczać powierzchni 300ha użytków rolnych ustalonej zgodnie z art.5 ust. 2 i 3

3. Przepisy ust.1 i 2 nie dotyczą nabycia nieruchomości rolnej:

1a ) o powierzchni mniejszej niż 1 ha;

 

Czy to oznacza, że gospodarstwo poniżej 1 ha nie spełnia wymogów gospodarstwa rolnego według tej ustawy a co za tym idzie może być sprzedane każdemu a nie tylko rolnikowi ? Czy istnieją może jakieś dodatkowe obostrzenia co do podziału nieruchomosci rolnych na działki poniżej 1 ha ?

 

Według MPZP, na terenie mojej mamy, dopuszcza się "lokalizowanie nowej zabudowy zagrodowej, w przypadku wydzielenia nowego gospodarstwa rolnego o wielkości nie przekraczającej średniej wielkości gospodarstwa w gminie". Z tego co się orientuję to średnie gospodarstwo w mojej gminie jest dużo większe niż 3ha, więc ten warunek spełniamy a plan dopuszcza lokalizowanie nowej zabudowy zagrodowej, co rozumiem, że na nowo wydzielonej działce też będzie można taką zabudowę przeprowadzić.

 

Tylko pytanie czy taką nowo wydzieloną działkę poniżej 1ha, jest traktowana jako grunty rolne ? (w MPZP są to grunty rolne), a co za tym idzie czy tylko rolnik będzie mógł lokalizować tam nową zabudowę zagrodową ?

 

Z góry dziekuję za fachową odpowiedź

 

 

 

 

 

 

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Przy Twoich założeniach WODA OPADOWA do środka się nie dostanie, ale PARA WODNA - już tak... i właśnie ona będzie się skraplać - w mniejszych, czy większych ilościach... Wjedziesz mokrym, czy zaśnieżonym samochodem, z trawy po deszczu wniesiesz wodę na butach... itp... A jak będzie różnica temperatur pomiędzy wnętrzem, a dworem - czy polem, bo w perspektywie jakieś góry - to fizyki nie oszukasz... MUSI SIĘ SKROPLIĆ na najzimniejszych powierzchniach... Bez zaizolowania termicznego musisz pogodzić się z wodą kapiącą - pomóc może dobre wentylowanie wnętrza, a ja nie widzę - przynajmniej na froncie budowli - żadnej kratki wentylacyjnej... Pewnie to znasz, ale wrzucę:   ------------------------------------------------------------------------------------       ----------------------------------------------------------------------------------------    
  • Minimum 40 średnic pręta zbrojeniowego.
  • Cześć, wszystkim Od wczoraj jestem posiadaczem ładnego garażu 6x5 blaszanego, garaż stoi na wylewce betonowej, jako że zbliża się zima chciałbym nie tyle co ocieplić garaż ale zabezpieczyć przed wodą, jak wiadomo woda w blaszaku się skrapla, częste kałuże czy nawet cieknięcie z dachu w środku, potrafią doprowadzić do szału, chciałbym tego uniknąć, wiem że się da ale nie wiem jak się do tego zabrać.  Co powiecie na folię paroizolacyjną AL150 na dach od wewnątrz oraz boki garażu od wewnątrz folią paroizolacyjną AL 90 ? jako że trochę wystaje beton z każdej strony, myślałem od strony zewnętrznej o lepik do papy nie wiem czy to prawda " podobno " woda nie przedostaje się do środka.  Od strony wewnętrznej w środku garażu na betonie myślałem o masa do hydroizolacji.  Beton będzie wyrównany i żywica epoksydowa z lekkim brokatem.  Jak myślicie dobry pomysł ?  Garaż został zbudowany nie tylko pod samochód ale i pod mały warsztat, często cos robię wycinam, zajmuje się kosmetyką samochodową. 
  • Gość WM
   Czy ktoś miał styczność z firmą My Cover z Kostrzyna? Wpłaciłem pieniądze (dość duże) na realizację i od tego momentu brak kontaktu. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc?
  • Firma Alukov od lat specjalizuje się w produkcji zadaszeń basenowych, tarasowych oraz przydomowych wanien SPA w Polsce i niemalże na całym świecie. Tu do każdego klienta podchodzi się indywidualnie, kładąc najwyższy nacisk na jakość wykonania każdego najmniejszego elementu, wzornictwo, wygodę użytkowania oraz bezpieczeństwo. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/wokol-domu/basen/polecane/31562-zadaszenie-basenowe-jak-wybrac-i-co-wybrac-by-cieszyc-sie-a-nie-zalowac
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...