Skocz do zawartości

vitodens 200-w kominek z płaszczem wodnym kolektory słoneczne


Recommended Posts

witam

pytanie do fachowców expertów  posiadam piec vitodens 200 w  kominek z płaszczem wodnym i kolektory słoneczne watt próżniowe  10m2 bufor siss 500/150 . zestaw zainstalowany 10 lat temu nie było takich opcji  fora gdzie dopytać itp

przed instalacją wyborem  inne czasy.Problem taki  że piec grzeje wodę do bufora  kominek i kolektory czyli wszystko super ale rozpalam w kominku zimowa pora i musze wyłączyc piec bo woda przegrzana w kominku piec nagrzewa i kominek(ten sam problem z kolektorami )  po protestach firma za dodatkową opłata założyła jakiś przekaźnik ze jesli jakas pompka włączy się : kolektory czy kominek to piec wyłącza kompletnie odcina prąd,  przykładowo piec grzeje chodzi na max rozpalam w kominku troszke temp złapie i piec bum odciety- WYŁĄCZONY chwile pompka pochodzi  temp spadnie na kominku piec włączy sie chwile pochodzi i znów. Problem na piecu nie moge nic ustawic daty- czasu bo piec wyłaczy się  i wszytko od nowa trzeba  USTAWIAĆ.  pytanie czy jest opcja aby jak grzeje w kominku lub ( słoneczny dzień kolektory mogły wykazać  dogrzać i piec nie grzał w tym samym czasie itp) wiem jeśli były by systemowe  kolektory wiessmann to by działało ale juz z kominkiem nie. Chciałem kolektory wiessmanna ale firma instalatorska doradziła mi innej firmy Watt ...    moje pytanie czy jest taka opcja jesli jest uzysk cieplny z innego źródła to piec nie wyłączy sie tylko będzie czekał (stan wstrzymania) a tak grzeje na max jak ma ustawione ( kolektory nie maja szans się niekiedy wykazać bo temp wieksza w zasobniku jak cos na chwile sie włączą sie i tyle) fachowcy wiedzą o co chodzi może mało zrozumiale to opisałem. Najbardziej irytuje że nie moge nic ustawić na piecu  ustawień bo cały czas godziny sie przestawiaja, nie mogę wykożystać funkcji jakie programy posiada piec. jedno wiem byłem za granicą nie miałem opcji tego sprawdzenia testowania  itp. teraz jak mieszkam to juz...  wieczorem pale w kominku piec musze wyłączyć  aby nie grzał bo miałem już kilka razy  problem w kominku rozpaliłem piec nagrzał na max wyłączy sę  a co z kominkiem jak drewna nawalone ... co z tym ciepłem szybko zrobić z kominka    

Link do komentarza

witam

schemat    nie posiadam ale napisze co jest

 

zródła ciepła   : vitodens 200, kominek mila 24kw z płaszczem , kolektory próżniowe cpc  10m2 ,  wszystko podłączone do zasobnika siss 500/150

podwójna wężownica w nim jest tj  system zbiornik w zbiorniku  ( https://www.austria-email.pl/fileadmin/content-pl/SISS_350-1500__xxx_xxx-1__pol.pdf )   

 

sterowanie ogrzewaniem   2 termostaty pokojowe  tybox 117 - jeden steruje grzejnikami  2gi- podłogówka po jednej pompie, jedna do podłogówki  2ga do grzejników  nic więcej.

 

układ solarny sterownik resolwatt plus 

 

piec vitodens w200 sterownik który jest w piecu ten czarny wb2 ten nie kolorowy wyświetlacz 

 

 

 

Link do komentarza

Jak najbardziej jest możliwość "blokowania" kotła gdy pracuje inne źródło ciepła. Dla kotła Vitodens 200 potrzebowalbym więcej informacji, po pierwsze dokładny typ kotła (najlepiej zdjęcie tabliczki znamionowej kotła) i po drugie typ regulatora. Co do współpracy kotła i instalacji solarnej aby to ze sobą "gadało" konieczna będzie wymiana sterownika solarnego na sterownik Viessmann-owski. Sterownik Vitosolic 100 - wygląda identycznie jak resolwatt plus, bo jest to ten sam sterownik, tylko że ponieważ jest robiony dla nas to posiada szynę komunikacyjną umożliwiającą komunikacje z kotłem. 

Link do komentarza

Witam super ze jest taka opcja z kolektorami to wiem ze jak jest sterownik wiessmann ...  jak sytuacja wyglada z kominkiem  zgadzam się ze przebudować kotłownie najlepiej czy jest jakaś opcja aby nie wymieniać sterowników tylko coś dodać zamienić itp tabliczka z pieca 

Sterownik na piecu ten poprzedni model teraz jest kolorowy graficzny ja mam ten chyba wcześniejszy model image.thumb.jpeg.9161c4a9c228cc88e49ded3472aed3e1.jpeg

 

image.thumb.jpeg.66de765792bde0db0e31d581b27cac01.jpeg

image.jpeg

Link do komentarza

szkoda że wyłączony kocioł.... ale wygląda mi to na regulator vitotronic 200

w przypadku tego regulatora współpracę z kominkiem można rozwiązać w następujący sposób:

do kotła podłączamy moduł EA1 na którym mamy programowalne wejścia DE1, DE2, DE3  (wszystkie 3 mogą pełnić 1 z 6 funkcji). Wybieramy funkcję przełączanie programów roboczych z zewnątrz, w buforze umieszczamy termostat. Po osiągnieciu zadanej temperatury w buforze termostat robi zewrzyj i zmienia tryb pracy kotła na "praca z temperatura oszczędną". Przy ustawieniu odpowiednio niskiej temperatury wymaganej kocioł prawnie nie będzie dogrzewał bufora

Link do komentarza

Witam dziękuje za podjęcie tematu kiedyś rozmawiałem z fachowcem polecanym u mnie w okolicy Tarnobrzeg  był zainteresowany aby coś podziałać  -zrobić stwierdził że ciekawy temat ale bał się że poświęci czas ja kasę a rozwiązanie będzie mało opłacalne. Coś na hydraulice się znam wiec myśle jeśli będzie jakieś sensowne rozwiązanie to sam postaram się ogarnąć temat. Mój piec  płyta główna się zepsuła serwisant który robił u mnie cała instalacje oferował mi wymianę za ponad 2 tys plus VAT itp wiec byłem zmuszony sam się tym zająć, wymontować wysłać do serwisu i zainstalować. Programator podsyłam zdjęcie dzisiejsze jak wł ostatnio robiłem jak paliłem w kominku więc byłem zmuszony wyłączyć piec bo woda się przegrzewa piec nagrzeje do 55 chwile popalę kominek się nagrzeje i mam na kominku ponad 70 stopni alarm co robić troszkę to kłopotliwe, wiec jak pale w kominku wyłączam piec.

wracając do rozwiązania 

Zakup moduł  ea1  coś koło 1 tys  co jeszcze bym musiał dokupić czujniki jakie itp.

pozdrawiam 

leon 

F519865A-E3E5-4C7C-8338-AAE10C2D2C16.jpeg

93EC7E6E-CA54-4A07-966B-5C8F8317359C.jpeg

Link do komentarza

Należy znaleźć w kominku sygnał napięciowy, który się pojawia po włączeniu kominka (może to być np zasilanie pompy obiegowej kominka) to zasilanie podajemy na przekaźnik poprzez termostat umieszczony w buforze. Na termostacie ustawiamy temperaturę bufora  powyżej której kocioł ma nie pracować.  I teraz jak startuje pompa kominka podaje sygnał napięciowy na termostat. Po osiągnieciu wymaganej temperatury termostat się zwiera i podaje napięcie na przekaźnik. Przekaźnik robi beznapięciowe zwarcie na styku DE1/DE2 lub DE3 w module AM1, który zakodowany jest jako przełączanie programów z zewnątrz. W kodowaniu ustawiamy, że przełączanie jest w tryb zredukowany i ustawiamy niską temperaturę wymaganą pomieszczenia.

Link do komentarza

Obecnie mam tak jeśli jakaś pompka się włączy kominek ustawione 43stopnie lub system solarny temperatura na górnym czujniki kolektorów wyższa niż na dole bufora piec  ma odcienie zasilanie kompletnie go wyłącza. Myśle że dobre by było zamiast go odcinać blokować tylko i dać czas aby jakieś inne źródło mogło się wykazać tak jak ma być jeśli ma się sterownik od kolektorów wiessmanna. 
wiec jeśli bym podłączył napięcie z pomp od kolektorów i kominka pod styki d1/d2 w module  am1 W kodowaniu ustawiamy, że przełączanie jest w tryb zredukowanyi ustawiamy niską temperaturę wymaganą pomieszczenia. czyli rozumiem ze moduł  am1 będzie pośrednikiem do komunikacji z piecem. Na piecu ustawiam zmieniam to kodowanie zredukowanej temp. ?  Czyli jeśli dobrze rozumiem jeśli będzie spełniony warunek włączy się któraś pompka piec dostanie informacje aby pracował na zredukowanej temp. 
mam jeszcze pytanie odnośnie mojego regulatorów piecu czy ja jakoś mogę wykorzystać ustawiać jakieś opcje pracy  wiem ze posiada troszkę opcji sterowania obiegami grzewczymi jak to wyglada w praktyce. Teraz mam tylko 2 termostaty pokojowe jeden do podłogówki drugi na grzejniki  co na nich ustawie włączają pompki i tyle. cyrkulację tez mam zewnętrza pompę  kupiłem dostatnio tez czujnik auratona bezprzewodowy który wkoncu steruje cyrkulacja. Zamieszczę zdjęcia mojej kotłowni. Jedno zdjęcie  pieca druga rurka od lewej nie jest nigdzie podłączana do bufora 

731FA21D-E7D3-4F2A-911D-BA5076B61F22.jpeg

98CC08D5-3901-40CC-858D-6E924402685E.jpeg

C31BE7A1-8815-416E-B44E-B509BB2CA103.jpeg

22960353-19DF-4ABB-9DAB-8B310AA83ADF.jpeg

A8B33BBC-B70D-4671-838B-4E30B5B65F08.jpeg

Link do komentarza

Kogo polecacie  w Tarnobrzeg u mnie  firma robiła hydrogaz niby fachowcy którzy specjalizują się wiessmann, mam jeszcze pytanie o rurę od pieca kiedyś była tak zainstalowana ze kondensat leciał po ścianie pieca aż rdza na ścianie poprawili to teraz kapie na zewnątrz i jak zima jest to kapie zamarza itp czy tak powinno być ? 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...