Skocz do zawartości

Zagospodarowanie działki - odległości


bezwosku

Recommended Posts

Witam, chciałem się poradzić w sprawie posadowienia domu i garażu na działce.

Na ten moment priorytetowy temat to dom (parterowy - 200m2 zabudowy, wymiary jak na rysunku), chciałem go jednak tak ustawić na działce, żeby w przyszłości mieć możliwość wybudowania garażu od północy (1 stanowisko + pomieszczenie gospodarcze, wymiary jak na rysunku)  w związku z czym mam parę pytań

1. Czy są jakieś wytyczne w jakiej odległości powinien być garaż od domu ? w moim przypadku na ten moment przyjąłem 4 m lecz zastanawiam się czy nie zmniejszyć tej odległości np do 3m - zyskał by na tym ogród od południa, a może 4m to za mało i trzeba tą odległość zwiększyć bo... hmm budynki się pogryzą ;) 

2. Czy odległość bramy wjazdowej od domu wynosząca 4m jest wystarczająca żeby swobodnie odbić na lewo przyjmijmy średniej wielkości busem lub osobowym kombi do dodatkowego garażu, a następnie wyjechać z powrotem ?

 

Każda kropka to 1m, kreski co 10m

 

Wszelkie wskazówki, propozycje słowa krytyki mile widziane, pozdrawiam

działka.jpg

Link do komentarza
25 minut temu, Elfir napisał:

tak :)

3 m musi byc od granicy działki (ściana bez okien) a nie od budynku na tej samej działce

 

 

 

Ustawowe odległości od granic działek znam, dom ustawiłem w odległości 4m od planowanego garażu bo taka odległość wydawała mi się "bezpieczna" ale chyba urwę tego metra na 3 co by powiększyć ogród :)

 

25 minut temu, Elfir napisał:

I po co cofasz tak głęboko ten garaż w głąb działki? Bruku tylko zużyjesz

 

 

Pierwszy powód; okno jednego z pokojów (zaznaczony na rysunku) - nie chciałem go zasłaniać

Drugi; podjazd do tego garażu będzie "praktyczniejszy" niż ten mały przed garażem głównym gdzie nie będzie miejsca np umyć samochód

Link do komentarza

Przepisy specjalnie nie ograniczają odległości pomiędzy budynkami na tej samej działce. Te 4 m od bramy głównej do budynku to niewiele do manewrowania dla większych samochodów. Takie wąskie gardło. W tej sytuacji przyda się szersza brama wjazdowa (powyżej 4 m). Umożliwi wjazd już pod kątem.

Moim zdaniem też lepiej przysunąć garaż do domu. Okna on nie zasłoni, a i tak będzie go przez nie widać.

Link do komentarza
4 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Rozmieszczenie obiektów na działce ustala projektant ,opracowując plan jej zagospodarowania i uwzględniajac równiez lokalne ustalenia ujęte w WZ lub MPZP

Co nie znaczy, że nie uwzględnia potrzeb i opinii inwestora.

Link do komentarza
Dnia 5.01.2021 o 09:40, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Rozmieszczenie obiektów na działce ustala projektant ,opracowując plan jej zagospodarowania i uwzględniajac równiez lokalne ustalenia ujęte w WZ lub MPZP

Nie wspomniałem; działka jest w 4 linii zabudowy także nie dotyczy jej NLZ, w pobliżu nie ma na ten moment żadnych mediów, sąsiadów czy innych obiektów. Gleba piaszczysta, działka wyraźnie wyżej położona w stosunku do okolicznych pól.   

 

Dnia 5.01.2021 o 11:17, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Przepisy specjalnie nie ograniczają odległości pomiędzy budynkami na tej samej działce. Te 4 m od bramy głównej do budynku to niewiele do manewrowania dla większych samochodów. Takie wąskie gardło. W tej sytuacji przyda się szersza brama wjazdowa (powyżej 4 m). Umożliwi wjazd już pod kątem.

Moim zdaniem też lepiej przysunąć garaż do domu. Okna on nie zasłoni, a i tak będzie go przez nie widać.

 

Dnia 4.01.2021 o 22:13, Elfir napisał:

Przenieś okno w tym dobudowanym garażu - żeby postawić go 3 m od granicy.

można byłoby zrobić tak - z placem miedzy domem a garażem, gdzie można myć samochód

 

 

Naniosłem zmiany na rysunek. Wszystkie wymiary odpowiadają rzeczywistości (działka, projekt domu). 

Upieram się na "odsunięty" garaż w stosunku do frontu ponieważ bardziej praktyczny wydaje mi się powstały plac przed nim (odsunięty) niż za nim (przysunięty) 

 

dzialka1.jpg

Link do komentarza

raczej inaczej zaaranżowałabym wnętrze - kuchnia tam, gdzie kanapa, a strefa wypoczynkowa gdzie kuchnia.
Wówczas nie masz upału latem gdy gotujesz. Z kuchni masz blisko na taras, więc nie biegasz z talerzami.

Ale ja bym wybrała kompletnie inny projekt.
Uwielbiam jasne wnętrza, a u ciebie będzie ciemno w większości pomieszczeń.
 

przepraszam, pomyliłam projekty :)
 

 

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...