Skocz do zawartości

Pytania o sprzęt do fotowoltaiki off-grid


Recommended Posts

Dzień dobry!

Chciałbym wejść w fotowoltaikę i całkiem sporo o niej czytałem tyle że nie doczytałem się odpowiedzi na kilka pytań. Np. czy mając sam zwyczajny solarny regulator ładowania bez wejść na mc4 będę w stanie podpiąć panele kablami solarnymi 6mm. Czy dwa akumulatory 12v 100ah, regulator 12v 24v 70a i przetwornica greencell 12v/230v 3000w/6000w, będą do siebie pasować i czy udźwigną 4 panele po 450w (lr4-72hph-450m). Nie chcę się podpinać pod system i nie wiem czy będzie mi wtedy potrzebna rozdzielnica nN czy ogranicznik przepięć lub podobne. Słyszałem też że wtedy trzeba wymieniać akumulatory co 2 lata, albo że regulator nie wytrzymuje i wyłącza odbiornik chyba że przetwornica jest bezpośrednio podpięta pod akumulatory. Jest trochę niepewności dlatego po wielu dniach oglądania filmików na yt i czytania o fotowoltaice przyszedłem na to forum. Panele w sumie mają mi wystarczyć do telewizora i komputera czyli koło 1kw. Nie zastanawiam się nad mniejszą instalacją bo prędzej czy później będę chcieć ją rozbudować.

Link do komentarza

Szczerze mówiąc to taka konfiguracja nie ma szans dobrze działać. Jeśli w ogóle zadziała. Nie znamy wszystkich danych, tak wiec zostaje spory margines niepewności. 

Zacznijmy od mocy i pytania czemu instalacja ma służyć. 

Podobno ma zasilać komputer i telewizor. Jeżeli w razie braku prądu z sieci używamy laptopa (najrozsądniejszy wariant) to jego pobór prądu wyniesie najczęściej 100 W lub mniej. Współczesny telewizor to drugie tyle. Czyli razem mamy 200 W (0,2 kW). To bardzo daleko od zadeklarowanego poboru "około 1 kW". A z myślą o zapotrzebowaniu dobiera się całą instalację.

Idziemy dalej - przetwornica. W planie jest model 3/6 kW (moc ciągła/chwilowa). Po co aż tyle? Nawet przy założeniu, że zapotrzebowanie wynosiłoby rzeczywiście 1 kW, a nie 0,2 kW na komputer i telewizor, to o wiele za dużo. Sprawność przetwornicy spada przy bardzo niskim obciążeniu. Nie mówiąc już o tym, że będzie ona znacznie droższa. O ile nie uruchamiamy urządzeń z silnikami, które charakteryzuje zawsze duży prąd rozruchowy, to wystarczy moc przetwornicy tylko nieznacznie większa od mocy podłączonych urządzeń. Przy takim poborze wystarczy przetwornica o mocy ciągłej 300 W, a nie 3 kW.

Pozostaje jeszcze moc samych paneli, regulator i  pojemność akumulatorów. W planie mamy tu moc zainstalowaną 1,8 KWp (4 razy 450 W). Oczywiście w praktyce będą one dawać nawet o połowę mniejszą moc przez większość swojego czasu pracy. Ale to i ta kilka razy więcej niż wynosi zapotrzebowanie urządzeń. Z kolei 2 akumulatory po 100 kWh to bardzo mało jak na taką moc zainstalowaną. Szczerze mówiąc to wystarczą raczej na jeden panel 450 W.

Nie znamy specyfikacji regulatora ładownia. Jakie jest maksymalne dopuszczalne napięcie oraz natężenie prądu po stronie paneli PV? Jeden panel tego rodzaju to najczęściej napięcie ok. 40 V i natężenie ok. 11 A. Zależnie od sposobu połączenia paneli (szeregowo lub równolegle) mamy albo wzrost napięcia albo natężenia. Ile może przyjąć ten regulator?

Czy nie lepiej zamiast regulatora i przetwornicy kupić inwerter typu off grid, z możliwością ładowania akumulatorów?

Na koniec pytanie podstawowe - czemu ostatecznie ma służyć ta instalacja? Bo jeżeli tylko zasilaniu telewizora i komputera w razie przerw w dostawach energii trwających po kilka godzin to fotowoltaika w ogóle nie ma sensu. Lepiej kupić przetwornicę z funkcją ładowania akumulatorów, jeden lub dwa akumulatory i w efekcie mieć UPS o dużej pojemności. A jeszcze lepiej kupić samochodowy zasilacz do komputera. Wtedy unikniemy strat na przetwornicy.

Link do komentarza

Miewam podobne myśli, co autor wątku Asti 38. I dochodzę do podobnego wniosku co Redakcja - czy aby ma sens montaż paneli PV, jeśli chcę nimi obskoczyć kilka urządzeń małej mocy albo światło na ledach.

Ale gdy tylko dochodzę do przekonania, że nie potrzeba mi fotowoltaiki, zaraz myślę sobie, że chciałbym postawić taki system mini, z ciekawości, z możliwością rozbudowy. Tak więc - jeśli ktoś pomoże ogarnąć uwagi Asti38 i dajmy na to zbierze do kupy albo i zrobi np listę urządzeń niezbędnych do uruchomienia takiej off grid stacji o mocy 1kW, to będzie super. 

 

Ptrzy okazji mam pytanie, co sądzicie o falownikach hybrydach - on/off grid. Są droższe, ale dają możliwość odłączenia się od sieci, gdy elektrownia nie daje prądu.

Link do komentarza

Moim zdaniem falowniki hybrydowe to dobry kierunek. Bo zwykła instalacja pracuje wyłącznie on-line. Czyli w razie wyłączenia prądu z elektrowni niczego nie zasilimy, panele stają się bezużyteczne, choćby nasłonecznienie było duże.

W każdym systemie off-grid podstawą jest przemyślenie co on ma zapewniać, jakie urządzenia chcemy zasilać i przez jaki czas. Bo zupełnie czym innym jest układ, który ma zasilać kilka urządzeń przez parę godzin w razie awarii sieci (np. oświetlenie, lodówka, komputer, instalacja alarmowa) w domu jednorodzinnym niż instalacja w domku letniskowym w ogóle bez dostępu do sieci.

Ale  pierwszym krokiem zawsze musi być określenie niezbędnej mocy i przewidywanego czasu działania urządzeń.

 

PS. Właśnie myślenie w kategoriach rozbudowy na przyszłość zwykle okazuje się najgorszą pułapką. Moc i charakterystyka urządzeń musi być dobrana pod konkretne obciążenie. Ewentualnie robimy system z mikrofalownikami (indywidualnie na 1 lub 2 panele), wtedy mamy pełną modułowość. Inaczej wychodzi nam coś w typie - kupię motorower, ale z opcją przerobienia go na ciężarówkę. :)

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
12 godzin temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Szczerze mówiąc to taka konfiguracja nie ma szans dobrze działać. Jeśli w ogóle zadziała. Nie znamy wszystkich danych, tak wiec zostaje spory margines niepewności. 

Zacznijmy od mocy i pytania czemu instalacja ma służyć. 

Podobno ma zasilać komputer i telewizor. Jeżeli w razie braku prądu z sieci używamy laptopa (najrozsądniejszy wariant) to jego pobór prądu wyniesie najczęściej 100 W lub mniej. Współczesny telewizor to drugie tyle. Czyli razem mamy 200 W (0,2 kW). To bardzo daleko od zadeklarowanego poboru "około 1 kW". A z myślą o zapotrzebowaniu dobiera się całą instalację.

Idziemy dalej - przetwornica. W planie jest model 3/6 kW (moc ciągła/chwilowa). Po co aż tyle? Nawet przy założeniu, że zapotrzebowanie wynosiłoby rzeczywiście 1 kW, a nie 0,2 kW na komputer i telewizor, to o wiele za dużo. Sprawność przetwornicy spada przy bardzo niskim obciążeniu. Nie mówiąc już o tym, że będzie ona znacznie droższa. O ile nie uruchamiamy urządzeń z silnikami, które charakteryzuje zawsze duży prąd rozruchowy, to wystarczy moc przetwornicy tylko nieznacznie większa od mocy podłączonych urządzeń. Przy takim poborze wystarczy przetwornica o mocy ciągłej 300 W, a nie 3 kW.

Pozostaje jeszcze moc samych paneli, regulator i  pojemność akumulatorów. W planie mamy tu moc zainstalowaną 1,8 KWp (4 razy 450 W). Oczywiście w praktyce będą one dawać nawet o połowę mniejszą moc przez większość swojego czasu pracy. Ale to i ta kilka razy więcej niż wynosi zapotrzebowanie urządzeń. Z kolei 2 akumulatory po 100 kWh to bardzo mało jak na taką moc zainstalowaną. Szczerze mówiąc to wystarczą raczej na jeden panel 450 W.

Nie znamy specyfikacji regulatora ładownia. Jakie jest maksymalne dopuszczalne napięcie oraz natężenie prądu po stronie paneli PV? Jeden panel tego rodzaju to najczęściej napięcie ok. 40 V i natężenie ok. 11 A. Zależnie od sposobu połączenia paneli (szeregowo lub równolegle) mamy albo wzrost napięcia albo natężenia. Ile może przyjąć ten regulator?

Czy nie lepiej zamiast regulatora i przetwornicy kupić inwerter typu off grid, z możliwością ładowania akumulatorów?

Na koniec pytanie podstawowe - czemu ostatecznie ma służyć ta instalacja? Bo jeżeli tylko zasilaniu telewizora i komputera w razie przerw w dostawach energii trwających po kilka godzin to fotowoltaika w ogóle nie ma sensu. Lepiej kupić przetwornicę z funkcją ładowania akumulatorów, jeden lub dwa akumulatory i w efekcie mieć UPS o dużej pojemności. A jeszcze lepiej kupić samochodowy zasilacz do komputera. Wtedy unikniemy strat na przetwornicy.

Ostatecznie fotowoltaika miała być na stałe podpięta do koparki, a z pięcioma kartami rx580, pociągnie z 850w, ogólnie moi domownicy proponowali całkowicie przenieść się na fotowoltaikę off-grid. Tyle że przeznaczyć mogę na to aktualnie koło 5 tysięcy zł, max 6. A co do sprzętu i jego szczegółów zawsze się gubię więc po prostu dam linki. Co do inwertera to wtedy zastanawiałem się na sinusPRO-2500. Btw skoro akumulatory są za małe a przetwornica za duża to można to pogodzić. Nie sądzę też żeby były podłączane jakieś silnikowe kwestie.
Przetwornica: https://allegro.pl/oferta/przetwornica-gc-czysty-sinus-6000w-24v-230v-8687775674?fromVariant=8677554076
Regulator: https://allegro.pl/oferta/solarny-regulator-ladowania-mppt-12v-24v-70a-9968055289
Panele: lr4-72hph-450m od longi solar
Kable: https://www.sklep.asat.pl/pl/p/Kabel-solarny-4mm-czarny%2C-rolka-100mb/275 tyle że chciałem zdecydować się na 6mm
Stelaż: https://www.solarne.info/komplet-elementow-do-wykonania-samodzielnie-montazu-na-gruncie-na-2-panele-40mm-w-pionie-p-304.html
Ew. inwerter: https://www.ceneo.pl/31213338;pla?se=YxWbm1iqQxdyrhZALD2q0_UL_WUc7rQs
Jeśli można to zrobić lepiej, byleby działało chociaż te 5-8lat to byłoby spoko.

Edit1. Miesięcznie zużywał koło 450kwh a dziennie koło 15kwh.
Edt2. Tak wiem że instalacja musiałaby być o wiele większa jeśli ma sprawnie chodzić ale aktualnie ma być to tylko komputer, laptop, komputer i telefony a potem tylko koparka.

Edytowano przez Asti38 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

W opisie regulatora ładowania nie widzę jakie może by maksymalne napięcie po stronie paneli PV. A to determinuje sposób ich podłączenia.

Urządzenia o jakiej mocy mają by do tego podłączone? Do tego dobiera się konfigurację całości. Różnica pomiędzy 300 W a 1 kW mocy jest zasadnicza, nie da się tego pogodzić.

I o co chodzi z całkowitym przejściem na PV off grid? Bez korzystania z prądu z sieci w ogóle? Mało to realne w sezonie zimowym. 

Link do komentarza
1 godzinę temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

W opisie regulatora ładowania nie widzę jakie może by maksymalne napięcie po stronie paneli PV. A to determinuje sposób ich podłączenia.

Urządzenia o jakiej mocy mają by do tego podłączone? Do tego dobiera się konfigurację całości. Różnica pomiędzy 300 W a 1 kW mocy jest zasadnicza, nie da się tego pogodzić.

I o co chodzi z całkowitym przejściem na PV off grid? Bez korzystania z prądu z sieci w ogóle? Mało to realne w sezonie zimowym. 

1. Sam się nie doszukałem, nawet zapomniałem że muszę to sprawdzić przed wyborem regulatora no ale na 4 panele lr4-72hph-450m chyba starczy 50A i 100V.
2. aktualnie > telewizor - 70w, laptop - 30w, komputer - 400w, zamrażarka - 85w ---> w przyszłości ma to być tylko koparka 850w i czy coś do tego podepnę zależy od mocy generowanej przez panele
3. Racja, racja. Wolę podłączyć to tylko do komputera a potem do koparki ponieważ po odjęciu komputera który chodzi około 12 godzin dziennie po 400w to już jest -100zł a potem będzie koparka która będzie chodzić 24h po 850w, jak nie starczy mocy na nockę to trudno będzie chodziła 16h a nie 24h. Mam nadzieję że w lato uciągnie i komputer i koparkę ale niczego się nie spodziewam.

Link do komentarza
8 godzin temu, PeZet napisał:

Asti38, możesz wyjaśnić, dlaczego zdecydowałeś się na te akurat panele? Panele: lr4-72hph-450m od longi solar?

Są dwukrotnie droższe od tego, co sądziłem o cenie paneli PV.

Powody są dwa, mniej miejsca zajmą niż 7 czy 8 po 300w a skoro nie chciałem mieć jakiejś ogromnej instalacji to zdecydowałem się na te i są z całkiem dobrej firmy.

Link do komentarza

Kiedyś tam, dawno temu, pytałem mojego wykonawcę, jaka jest różnica w cenie instalacji on-grid i hybrydowej/off grid.

Wpadłem wtedy na genialnym pomysł, że w dzień będę korzystać ze słońca, a w nocy będę doładowywać akumulatory w taniej taryfie. Niestety, jak się dowie jakie są ceny, to od razu się odechciewa kontynuować temat ;)

Więc jak większa instalacja on-grid wyceniona na 30k, ma kosztować 120k , to temat się szybko kończy ;)

23 godziny temu, Asti38 napisał:

2. aktualnie > telewizor - 70w, laptop - 30w, komputer - 400w, zamrażarka - 85w ---> w przyszłości ma to być tylko koparka 850w i czy coś do tego podepnę zależy od mocy generowanej przez panele
3. Racja, racja. Wolę podłączyć to tylko do komputera a potem do koparki ponieważ po odjęciu komputera który chodzi około 12 godzin dziennie po 400w to już jest -100zł a potem będzie koparka która będzie chodzić 24h po 850w, jak nie starczy mocy na nockę to trudno będzie chodziła 16h a nie 24h. Mam nadzieję że w lato uciągnie i komputer i koparkę ale niczego się nie spodziewam.

Tak, ja też myślałem podobnymi kategoriami...koparki mi się zachciało...ale off grid w temacie koparki to raczej nieporozumienie...

850W - zakładając, że masz nowe sprzęty - to jest około 10x1660 super..czyli około 300Mh/s. A jak stare prądożerne Rx 5x0 8gb, to oczywiście jeszcze mniej mocy...

Link do komentarza

Tu masz gotowca, można kupić albo podpatrzeć.

Kompletna mikroinstalacja fotowoltaiczna >1kW

 

Takie małe instalacje są najdroższe w budowie, nie szedłbym w ogóle w takie marne zestawy, na przykładzie u tego samego sprzedawcy.

Instalacja PV 1,5kW na blachotrapez 1 Faz

koszt  - 9k

Instalacja prawie 2 razy większa.

Instalacja PV 2,56kW na blachodchówkę

koszt - 10k

Tylko  dodatkowo1000zl 

A te 2,56kW na mały domek wystarczy prądu.

 

 

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...