Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Modernizacja zniszczonego komina czy postawienie nowego?


Recommended Posts

Komin, aby mógł prawidłowo funkcjonować, musi być szczelny i gwarantować wymagany ciąg, zapewniający skuteczne odprowadzenie produktów spalania. W czasie jego długotrwałego użytkowania mogą pojawić się różnorodne uszkodzenia, które nie tylko zakłócają prawidłową jego pracę, stwarzając zagrożenie dla mieszkańców, ale również powodują niszczenie przylegających do niego ścian, okładzin i szpecą budynek.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budownictwob2b.pl/dachy/baza-wiedzy/akcesoria-dachowe/49815-modernizacja-zniszczonego-komina-czy-postawienie-nowego

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Piotr Markowski
Mam pytanie czy można zbudować komin metalowy z rury dwusciennej w wewnątrz budynku tak aby przechodził przez drewniany strop na strych a następnie przez dach na zewnątrz budynku
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Można. Producent systemu kominowego podaje w dokumentacji wymaganą odległość od materiałów palnych (drewniany strop, ściany, więźba dachowa). Najczęściej też sugeruje użycie odpowiednich materiałów niepalnych o określonej grubości jako izolacji od nich.

 • Dziękuję 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Piszę w imieniu znajomej której wykonano co piec postawiono w przedpokoju do którego podłączono metalowa rurę dwuścienna wychodząca do góry bezpośrednio przez drewniany strop bez żadnej izolacji w odległości kilku milimetrów od drewnianej konstrukcji. Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne? Może spowodować pożar? 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie takie rozwiązanie nie jest bezpieczne. Są narzucone specjalne odległości przewodów kominowych od drewnianych elementów konstrukcyjnych (bo o takich zawsze mowa), dodatkowo między komin a element drewniany musi być włożona izolacja z materiału niepalnego i NRO. Załóżmy, że, na szczęście przewód kominowy jest dwuścienny z izolacją, ale jeśli tak nie jest? Czekamy na pożar?

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Czy ty rozumiesz słowo pisane - przecież piszę, że "może potraktowali teścianki jako dodatkową podporę". To nie znaczy - że uważam, że to dobrze! Pomocniczy przykład: Kiedyś pacjentowi amputowano nie tę nogę, co trzeba, bo ją potraktowali lekarze, jako tę do ucięcia. Była do ucięcia? Obciążył, być może zbyt mocno, co może źle wpłynąć na strop i na ścianki.  Nie każde kilka prętów z betonem = wieniec.  wystarczy chyba - jak zwali się strop. To mało? Wymieniłem kilka czynników - a jaki wstrząs? Np upadek  ciężkiego przedmiotu, działanie jakiegoś urządzenia powodującego drgania płyty... Kilka, kilkanaście osób tańczących rytmicznie na stropie też może mieć wpływ.... Wszystko zależy od obecnej granicy tolerancji. Ale to wszystko dywagacje - bo nie wiadomo, na czym oparty jest strop!
  • nie, nie jest ok     no to jest konstrukcyjna czy nie? bo jak podpora to jest, czyż nie? czy tylko leciutko?     dobre, związał ze stropem, ale ich nie obciążył wylewając wieniec, ciekawe do czego służy wieniec     wstrząsu? uuu, a jakiego? Śląsk? i co się ma zawalić? strop? ściana? chałupa?    to wszytko to rozumiem, że doświadczenie doświadczonego nie konstruktora? kreatywne, nie powiem, że nie    
  • Jeśli chodzi o uzgodnienia - jest zgoda na budowę takiego tarasu od wspólnoty mieszkaniowej. Jest tam kilka warunków, m. in. maksymalne obciążenie, ale jest to dalekie od wagi takiego tarasu. Nie mozna też uszkodzić hydroizolacji, dlatego słupki mają być zrobione na izolacji bez jej przerywania. 
  • Jeśli tak jest - to powinno być ok. Choć nie wiem, po co wstawili te zbrojenia na ścianki - może po to by uzupełnić te przestrzenie między stropem a ścianką. Albo potraktowali te ścianki, jako dodatkową podporę, ale to może być błąd - bo płyta zwykle nie jest zbrojona na takie podpórki i mogą one szkodzić konstrukcji. Być może - jeśli są to ścianki niestabilne - np stojące samodzielnie, nie krzyżujące się - to chciał je związać ze stropem, żeby się nie przewrociły. W sumie to by trzeba spytać tego - co wykonywał ten strop - albo zobaczyć na projekt.  Jeśli wisi na tych sciankach 12 cm - to to, że stoi, nie znaczy - że się nie zwali. Kwestia czasu, wstrząsu, dociążenia stropu, itd... Przecież katastrofy budowlane b często nie następują od razu - zwykle stoi jakiś czas. Czasem nawet dość długo - takie trwanie na krawędzi.
  • Masz projekt zbrojenia stropu? Szczególnie nad tymi "wieńcami" na ściankach 12 cm...   Jak mocniej obciążysz strop w okolicy "poduszki betonowej" z wieńcem (oczywiście dalej od podparcia na nośnej, konstrukcyjnej ścianie), to przecież  i on - ten "wieniec" - się ugnie  i wtedy ściana może popękać... Nie musi... ale może...
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...