Skocz do zawartości

Piwnica pod istniejącym domem


Recommended Posts

Cześć wszystkim, pierwszy post - pierwsze pytanie. Mam już dom Ameralis v2 - stoi od 2017. Na etapie budowy zrezygnowaliśmy z budowy podpiwniczenia z różnych względów - ale ekonomicznych głównie.

 

Teraz wiemy, że to był błąd - szukam rozwiązania tego trudnego tematu. Mamy głęboko posadowione ławy i wymurowane fundamenty z zalewanych bloczków (wysokość 2,2m). Całość została zasypana pieskiem, dom wokół również został obsypany. Przedstawiam zdjęcia podglądowe. 

 

Zastanawiam się nad jakimś rozwiązaniem, czy można byłoby teraz jednak wykorzystać przestrzeń która została zasypana pod parterem. Nie mówię tutaj o całym domu, raczej o części o wygospodarowaniu np. 30-40 m2. 

 

Jedynym plusem jest to, że nie ma konieczności pogłębiania fundamentów, ale pozostaje inne kwestie jak siły działające na ściany od zewnątrz, kwestia utrzymania stropu parteru itp. 

Czy ktoś już podejmował się już takiego tematu, czy to jest kompletnie nie do zrealizowania?

 

 

Pozdrawiam,

 

 

 

Monosnap 2020-12-23 11-36-44.png

Monosnap 2020-12-23 11-36-17.png

Monosnap 2020-12-23 11-36-05.png

Monosnap 2020-12-23 11-35-50.png

Monosnap 2020-12-23 11-35-37.png

Monosnap 2020-12-23 11-35-21.png

Link do komentarza
45 minut temu, Zeglok napisał:

Jedynym plusem jest to, że nie ma konieczności pogłębiania fundamentów, ale pozostaje inne kwestie jak siły działające na ściany od zewnątrz, kwestia utrzymania stropu parteru itp. 

Czy ktoś już podejmował się już takiego tematu, czy to jest kompletnie nie do zrealizowania?

 

Jasne że jest.

1. Projekt musi dostosować projektant i konstruktor. Oni ocenią, czy sciany mają odpowiednia wytrzymałość na rożne siły, czy nie trzeba podnieć trochę teren wokół, o ile podnieść poziom kondygnacji nad piwnicą, żeby piwnica miała odpowiednią wysokość, co zrobić, by ewentualnie wzmocnić ściany, jak zaizolować to wszystkow nowej sytuacji, jak bedą przebiegać media (gaz, woda elektryka, kanalizacja, i co tam jeszcze jest, podłącza, ogrzewanie).

2. Projektant też oceni, czy trzeba ubiegać się o nowe pozwolenie (chyba nie), czy można to zalegalizować jako poprawkę projektu.

 

Moim zdaniem na tym etapie taka modernizacja projektu jest bezproblemowa (chyba że są jakieś wyjątkowe przeciwwskazania).

Ale podroży to koszty budowy - lecz dzięki temu będzie więcej powierzchni. 

Zastanawiłbym się, czy w takim przypadku nie podpiwniczyć całość - łatwiej zaizolować wszystko po obwodzie - moim zdaniem. I tak dojdą jakieś schody, wiec zajmą częśc powierzchni.

 

 

Ale, ale -  pokazana jest fotka fundamentów ze stropem nie wylanym. Czy to jest stan obecny, czy też stan obecny jest zupełnie inny?

Bo mój post napisałem w oparciu o to, co widać na fotce.

Link do komentarza

Dziękuje za odpowiedzi. 

 

Jeśli chodzi o stan to dom jest zamieszkany od 2 lat;)

 

"PS. Ze zdjęć wynika, że to zasypany parter - dziwne rozwiązanie. "

 

Ze względu na duży upad na działce, by nie utopić całego domu - mieliśmy dwa rozwiązania. To widoczne na zdjęciach czyli posadowione na gruncie nośnym i następnie zagęszczenie piaskiem wnętrza. Druga opcja to było nasypanie działki i dopiero budowanie. Wybraliśmy opcję pierwszą.

 

 

Link do komentarza
5 godzin temu, Zeglok napisał:

Przedstawiam zdjęcia podglądowe. 

To są zdjęcia z Twojej budowy, czy takie POGLĄDOWE skądśtam?

Gdzie jest ten

3 godziny temu, Zeglok napisał:

duży upad na działce

??? Na zamieszczonych zdjęciach działka i okolica wygląda na płaski teren...

 

No, chyba że ten upad odkryły badania geologiczne... gdzieś głębiej pod powierzchnią :scratching:

 

 

 

Edytowano przez podczytywacz (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
6 godzin temu, Zeglok napisał:

Jeśli chodzi o stan to dom jest zamieszkany od 2 lat;)

Czyli odniosłem sie do stanu, którego nie ma :) bez sensu

 

To może opisz stan aktualny, jaki jest, jak głęboko są fundamenty, jaka tam jest "pierwsza płyta" podłogi parteru, jaki jest poziom gruntu w stosunku do niej, jakieś fotki...

Trudno pisać o wyobrażeniach.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...