Skocz do zawartości

Deski i panele .vs. podłogówka


Recommended Posts

Spotkalem się z wieloma opiniami na temat tego, ze ogrzewanie podlogowe nadaje sie tylko pod plytki ceramiczne.
Dlatego tez, tak wielu inwestorow rezygnuje z ogrzewania podlogowego, gdyz chce w swoich domach polozyc panele, lub deski podlogowe.

Otóz, wczoraj bylem u mojego klienta, ktory wykonczyl juz sobie dom.
Okazalo się, ze w duzej czesci domu na podlodze ma polozone panele, a w sypialniach (sztuk 2) ma deski podlogowe.
W domu ma cieplo i nie czuc roznicy pomiedzy tymi pomieszczeniami, a pomieszczeniami z kafelkami.

Sam w to do konca nie moglem uwierzyc, wiec uzbrojony w termometr elektroniczny (dokladnosc 0.1*C), zmierzylem temperature korytarza (plytki), a potem temperatury w pokojach z panelami i deskami.

Roznica w odczycie temperatury to 1*C, pomiedzy plytami a deskami oraz panelami.
Ucieszylem sie, gdyz nabralem przekonania, ze to naprawde nie ma roznicy, czy panele czy plytki.

Tak wiec, przyszli inwestorzy. Nie dajcie sobie wcisnac kitu, przez sprzedawcow - podlogowka spelnia swoja role, nawet przy deskach podlogowych.

Pozdrawiam serdecznie.
Link do komentarza
Cytat

Zalezy jakie panele sie polozy.
Jesli polozy sie panele z "Biedronki", albo z z "Lidla", to na pewno sie wypacza, a miesiac po polozeniu trzeba bedzie je zrywac i wymieniac.


Pozdrawiam




Też jestem tego zdania. Panele są na lata, warto więc zainwestować w towar z wyższej półki o odpowiedniej klasie ścieralności.
Link do komentarza
Ciekawe.
To pierwsze tego typu doświadczenie w tej dziedzinie,z jakim się zetknąłem.
Jak już gdzieś pisałem,sam nigdy jeszcze nie montowałem podłogówki pod panele,ale robili to koledzy z branży.Ich doświadczenia były na tyle negatywne,że zapowiadali nigdy już nie powtórzyć tego błędu.Panele mieli porządne,do podłogówek.
Ciekawe i obiecujące...
Link do komentarza
Czy z OBI?
Nie znam sie na panelach, a Biedronke i Lidla dalem dla przykladu. Zapomnialem jeszcze Leader Price'a icon_smile.gif

Ale do tematu. Chodzi o to, ze nie nalezy bac sie tego i sluchac glupot, ktorych mowia nam sprzedawcy - ze to nie grzeje, ani wykonawcow (instalatorow) - ze nie bedzie to spelnialo swego zadania.
Bo przeciez chodzi o to, zeby dostarczyc cieplo do domu, prawda??

Przyklad.
Moj wujek jest architektem i mieszka w Austrii.
Zaczal budowe swojego zeroenergetycznego domu. W niektorych pomieszczeniach swojego domu bedzie chcial polozyc deske podlogowa 25mm na ogrzewana podloge. Jest on przekonany (wykonal wszystkie obliczenia), ze takie rozwiazanie spelni swoja role.
A przy zalozeniach ze dom ma byc domem energooszczednym, albo pasywnym, nie mozna pozwolic sobie na bledy typu, ze cos nie grzeje.

Podrawiam
Link do komentarza
Cytat

Ciekawe.
To pierwsze tego typu doświadczenie w tej dziedzinie,z jakim się zetknąłem.
Jak już gdzieś pisałem,sam nigdy jeszcze nie montowałem podłogówki pod panele,ale robili to koledzy z branży.Ich doświadczenia były na tyle negatywne,że zapowiadali nigdy już nie powtórzyć tego błędu.Panele mieli porządne,do podłogówek.
Ciekawe i obiecujące...


Czyli uwaza Pan ze panele sie nie nadaja do ogrzewania podlogowego....
Link do komentarza
Cytat

Otóz, wczoraj bylem u mojego klienta, ktory wykonczyl juz sobie dom.
Okazalo się, ze w duzej czesci domu na podlodze ma polozone panele, a w sypialniach (sztuk 2) ma deski podlogowe.
W domu ma cieplo i nie czuc roznicy pomiedzy tymi pomieszczeniami, a pomieszczeniami z kafelkami.



Mimo wszystko - ja chcę te panele zobaczyć za rok. Ciekawe w jakim będą stanie.
Link do komentarza
Cytat

Czyli uwaza Pan ze panele sie nie nadaja do ogrzewania podlogowego....


Tak.Nawet na szkoleniach z podłogówek organizowanych przez producentów systemów ogrzewania podłogowego słyszałem wiele negatywnych opinii na ten temat.
Zaznaczam,że sam takich negatywnych doświadczeń nie mam,bo do tej pory nie robiłem podłogówki pod panele.
Link do komentarza
Cytat

Tak.Nawet na szkoleniach z podłogówek organizowanych przez producentów systemów ogrzewania podłogowego słyszałem wiele negatywnych opinii na ten temat.
Zaznaczam,że sam takich negatywnych doświadczeń nie mam,bo do tej pory nie robiłem podłogówki pod panele.


No tak ale salonu w kaflach to sobie nie wyobrazam... Co w takim razie polozyc na podloge w salonie jak chce sie miec ogrzewanie podlogowe?
Link do komentarza
Cytat

Czyli uwaza Pan ze panele sie nie nadaja do ogrzewania podlogowego....


Moje ogrzewanie podłogowe działa dobrze tylko tam gdzie jest terakota. W salonie mam panele (dobre - przystosowane do podłogówki) i częściowo podłowówkę (oraz grzejniki). Podłogówkę zrobiliśmy w salonie w miejscu gdzie nie mogło być grzejnika pod dużym - 3m oknem - czyli tam gdzie wyjście na taras. Niestety różnica jest niewielka - stając gołą stopą na panelach niemal nie wyczuwa sie różnicy. trochę podłoga w tym miejscu jest cieplejsza ale nie tak jak byśmy sobie tego życzyli - nie tak jak w łazience czy kuchni gdzie jest terakota.
Link do komentarza
To ciepło pod panelami nie koniecznie musi się zmarnować.Może tak być jak izolacja pod podłogówką będzie kiepska i tam,w dół,będzie to ciepło uciekać.Ale tak samo zmarnuje się wtedy ciepło,choć podłoga będzie z terakoty.Jeśli izolacja jest właściwa,i ciepło wtłoczone w rurki nie zostanie skutecznie oddane w górę z powodu izolacyjności podłogi,to wróci ono po prostu do kotła.
Np. temp wody zasilającej podłogówkę wynosi 45st,to temp wody powracającej może wynosić np.35st.Różnica została w pomieszczeniu.
Jeśli niewłaściwa podłoga blokuje oddawanie ciepła,to przy zasilaniu 45st powrót będzie miał np. 40st.Reszta ciepła wróci do kotła.Tylko 5st przeniknie przez podłogę.To oczywiście za mało,by ogrzać pomieszczenie.
Wtedy więc nie tyle tracimy na ekonomii,ile na komforcie.
Link do komentarza
wszystko się zgadza panele się nie pokrzywią możliwe ale nie do końca prawdziwe tylko jest jeszcze jeden minus paneli
- panele są klejone i prasowane
a klej który jest użyty do tej procedury na pewno nie jest mile widziany w naszych drogach oddechowych i płucach po podgrzaniu się paneli.
czy warto ryzykować icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

To ciepło pod panelami nie koniecznie musi się zmarnować.Może tak być jak izolacja pod podłogówką będzie kiepska i tam,w dół,będzie to ciepło uciekać.Ale tak samo zmarnuje się wtedy ciepło,choć podłoga będzie z terakoty.Jeśli izolacja jest właściwa,i ciepło wtłoczone w rurki nie zostanie skutecznie oddane w górę z powodu izolacyjności podłogi,to wróci ono po prostu do kotła.
Np. temp wody zasilającej podłogówkę wynosi 45st,to temp wody powracającej może wynosić np.35st.Różnica została w pomieszczeniu.
Jeśli niewłaściwa podłoga blokuje oddawanie ciepła,to przy zasilaniu 45st powrót będzie miał np. 40st.Reszta ciepła wróci do kotła.Tylko 5st przeniknie przez podłogę.To oczywiście za mało,by ogrzać pomieszczenie.
Wtedy więc nie tyle tracimy na ekonomii,ile na komforcie.


A ja przyznam się, że myslałam również iż ta energia się zmarnuje , ale pocieszające jest że powróci . icon_biggrin.gif
Jednak panele laminowane czy drewniane nie są dobre do ogrzewania podłogowego - one izoluja i mając tylko podłogówkę w salonie - byłoby zimno.
Link do komentarza
Jeden głos za,to za mało,by zmienić (przyznam,że gotowe do zmiany) przekonania.Żeby tak chociaż pół na pół...
Zaznaczam,że moja niechęć do podłogówki pod panelami wynika z opinii innych instalatorów i niektórych użytkowników,a nie z własnych doświadczeń,dlatego gotów jestem zmienić front,jeśli tylko pojawią sie przekonywujące argumenty i fakty.
Link do komentarza
Cytat

No tak ale salonu w kaflach to sobie nie wyobrazam... Co w takim razie polozyc na podloge w salonie jak chce sie miec ogrzewanie podlogowe?


Jakie kafle? z kafli to robili piece a nie podłogę. Do ogrzewania podłogowego najlepiej nadaje się terakota i gres. Moi sąsiedzi mają w salonie terakotę gdyż mają psy i nie wyobrażają sobie mieć coś innego na podłodze.
Link do komentarza
Cytat

Jeden głos za,to za mało,by zmienić (przyznam,że gotowe do zmiany) przekonania.Żeby tak chociaż pół na pół...
Zaznaczam,że moja niechęć do podłogówki pod panelami wynika z opinii innych instalatorów i niektórych użytkowników,a nie z własnych doświadczeń,dlatego gotów jestem zmienić front,jeśli tylko pojawią sie przekonywujące argumenty i fakty.



Doceniam takie podejście . Zamykanie oczu na lepsze rozwiązania to najgorszy z grzechów przediębiorcy/inwestora/wykonawcy.
Link do komentarza
Drugie potwierdzenie tezy postawionej w moim pierwszym poscie.
W sobote bylem u klienta w Ostromecku, osiedle Konty - na mojej stronie internetowej jest umieszczone zdjecie tej instalacji.
Z ciekawosci zmierzylem temperature podlogi w pokojach gdzie są panele oraz płytki.
Temperatura przy panelach 23.7*C, a w łazienkach (płytki) 24.1*C.
Calosc zasilana kolektorami slonecznymi oraz kominkiem.
W sobote nawet ladnie swiecilo slonce w Bydgoszczy i temperatura jaka byla na kolektorach to 47*C. W zasobniku (na samym dole) bylo okolo 34*C - w sumie tego dnia moznaby grzac samymi kolektorami.

W marcu przymierzam sie do kolejnych dwoch instalacji, tego samego typu.
Doswiadczenia (jesli moderator nie usunie) bede opisywal.

Popieram kolege foto, ktory napisal, ze nie nalezy zamykac oczu na nowinki oraz lepsze rozwiazania.
Ale podejzewam, ze wkrotce Polacy to zrozumieja.


Pozdrawiam
Link do komentarza
No to i ja dorzucę swoje pięć groszy do tematu. Właśnie skończyłem dom gdzie jest podłogówka i panele z OBI kupione w promocji. Jakość paneli średnia w sumie osobiście nie kupiłbym ich.
Pierwszą rzecz, jaką zauważyliśmy na budowie - panele muszę leżeć w domu gdzie będą rozkładane dłużej niż podaje producent. Po rozłożeniu paneli efekt był tragiczny. Było widać wszystkie łącza, ale już po tygodniu podłoga dopasowała się i wygląda całkiem nieźle.
Jeżeli producent paneli dopuszcza je do montażu na podłogówce to śmiało można je kłaść.
Zastosowaliśmy podkład ze specjalnej gąbki do podłogówki! Podłoga jest bez folii, ponieważ niebieski podkład spełnia rolę folii i gąbki.

Jeszcze temat montażu podłogówki pod oknem o szerokości 3m – nie wiem, kto doradził takie rozwiązanie, ale nie jest trafne! Przy takich dużych oknach najlepiej sprawdzają się grzejniki kanałowe.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg




www.doradztwobudowlane.com.pl
Link do komentarza
Cytat

Jeden głos za,to za mało,by zmienić (przyznam,że gotowe do zmiany) przekonania.Żeby tak chociaż pół na pół...
Zaznaczam,że moja niechęć do podłogówki pod panelami wynika z opinii innych instalatorów i niektórych użytkowników,a nie z własnych doświadczeń,dlatego gotów jestem zmienić front,jeśli tylko pojawią sie przekonywujące argumenty i fakty.



Warto ten temat drążyć . Byłoby miłó mieć drewniane podłogi ciepłe i ogrzane i jeszcze wszystkie ściany wolne od grzejników.
Link do komentarza
myslę że mając drewnianą podłogę i ogrzewanie podłogowe można jedynie dogrzać pomieszczenia, ale nie może to być jedyny sposób na ciepło w domu, gdyż temperatura podłogi nie będzie na tyle wysoka aby ogrzać pomieszczenia. Gdyby była wysoka to po 1-2 sezonach musielibyśmy wymienić podłogę .
Link do komentarza
Cytat

myslę że mając drewnianą podłogę i ogrzewanie podłogowe można jedynie dogrzać pomieszczenia, ale nie może to być jedyny sposób na ciepło w domu, gdyż temperatura podłogi nie będzie na tyle wysoka aby ogrzać pomieszczenia. Gdyby była wysoka to po 1-2 sezonach musielibyśmy wymienić podłogę .



caly parter ok 100m2 to u mnie podlogowka z tego ok polowa to drewniane podlogi,
na podlogach mam deske panelowa - zbudowana jest specjalnie z 3 warstwowego drewna klejonego 'na krzyz' (kosztowala chyba 110 zl za metr), dzieki czemu nie pracuje tak jak zwykle surowe dechy pod wplywem ciepla, deski sa klejone do podlogi a nie na plywajaco,
jeszcze cos bardzo wazne: instalatorzy nastraszyli mnie iz wylewke samopoziomujaca, ktora mam na podlogowce zrobilem z jakiegos materialu z dodatkiem anhydrytu - tak podobno nie mozna bo klejone na to drzewo potrafi pracujac zerwac te warstwe, by tego uniknac musialem wylac 2 warstwy kleju a miedzy nimi jakas fizeline,
mysle ze to tylko przedrozylo niepotrzebnie moje koszty bo taka sytuacja moglaby miec miejsce gdybym w podlogowke pchal wode tak z 50-60 stopni a do podlogi przyklejone dechy a nie trojwarstwowa deske panelowa,

woda grzejaca podloge to przedzial 30-40 stopni, to moj drugi sezon grzewczy i jest cieplo - 22 stopnie, moja podloga nie ma nawet szpar, gdyby nie duzy pies to bylaby gladka jak lustro icon_smile.gif
jeszcze cos: lubie chodzic na boso, drewniana podloga ma 20 pare stopni, najcieplejsze sa plytki w kuchni - ok 30,

poddasze u mnie to grzejniki, tez jest cieplo ale to nie to samo, drugi dom jaki wybuduje - wszedzie dam podlogowke,
Link do komentarza
Cytat

caly parter ok 100m2 to u mnie podlogowka z tego ok polowa to drewniane podlogi,
na podlogach mam deske panelowa - zbudowana jest specjalnie z 3 warstwowego drewna klejonego 'na krzyz' (kosztowala chyba 110 zl za metr), dzieki czemu nie pracuje tak jak zwykle surowe dechy pod wplywem ciepla, deski sa klejone do podlogi a nie na plywajaco,
jeszcze cos bardzo wazne: instalatorzy nastraszyli mnie iz wylewke samopoziomujaca, ktora mam na podlogowce zrobilem z jakiegos materialu z dodatkiem anhydrytu - tak podobno nie mozna bo klejone na to drzewo potrafi pracujac zerwac te warstwe, by tego uniknac musialem wylac 2 warstwy kleju a miedzy nimi jakas fizeline,
mysle ze to tylko przedrozylo niepotrzebnie moje koszty bo taka sytuacja moglaby miec miejsce gdybym w podlogowke pchal wode tak z 50-60 stopni a do podlogi przyklejone dechy a nie trojwarstwowa deske panelowa,

woda grzejaca podloge to przedzial 30-40 stopni, to moj drugi sezon grzewczy i jest cieplo - 22 stopnie, moja podloga nie ma nawet szpar, gdyby nie duzy pies to bylaby gladka jak lustro icon_smile.gif
jeszcze cos: lubie chodzic na boso, drewniana podloga ma 20 pare stopni, najcieplejsze sa plytki w kuchni - ok 30,

poddasze u mnie to grzejniki, tez jest cieplo ale to nie to samo, drugi dom jaki wybuduje - wszedzie dam podlogowke,



Specjalne drwno do paneli? Ciekawe.
Link do komentarza
ja zdecydowalem sie na ogrzewanie podlogowe w calym domu, nawet w pomieszczeniach piwnicy planowanych do w miare regularnego uzywania. bedzie gotowe latem i wtedy z checia podziele sie wnioskami.
na razie startuje z instalacjami - mam jednego instalatora do wod-kan-co-gaz z polecenia

u mnie jednym z powodow wyboru ogrzewania podlogowego byla chec maksymalnego wykorzystania mozliwosci kotla kondensacyjnego, drugim wyniesiona z blokowego dzecinstwa niechec do wszelkiej postaci "zeberek" na scianach. wczesniej przeprowadzilem tez wywiad, tzn przy roznych okazjach pytalem sie ludzi posiadajacych ogrzewanie podlogowe praktycznie o wszystko. wnioski sa takie: u wszystkich niezadowolonych popelniono bledy wykonawcze lub nawet projektowe, czasem sami byli sobie winni forsujac uzycie niewlasciwych materialow, np destek drewnianych bo sa "ladne - rustykalne", albo oszczedzajac na ilosci rur czy mat grzejnych bo drogie.
natomiast ci zadowoleni uswiadomili mi ze sa sprawdzone technologie, atestowane materialy, doswiadczeni w tej materii wykonawcy i projektanci (najczesciej poleceni) i to wszystko.

odpowiedzi na sporo pytan zadanych w tym watku mozna znalezc na stronie znanego polskiego producenta podlog ktorego nazwa na "b" sie zaczyna i na "k" konczy. wystarczy wejsc w dzial porady, pozniej porady fachowca i wpisac wyszukiwarce "ogrzewanie podlogowe", sa tam m, in. informacje o zalecanych rodzajach drewna i sposobach montazu
jest rowniez link do artykulu tegoz fachowca: //www.podlogi.info/porady_ukladamy_full.php?page=1&id=15


mam prosbe do OSCARA o konkretne informacje nt wspomnianej niebieskiej pianki podkladowej, moze admin nie wytnie...
Link do komentarza
Cytat

mam prosbe do OSCARA o konkretne informacje nt wspomnianej niebieskiej pianki podkladowej, moze admin nie wytnie...



albo chociaz info na priva, tez zamierzam zrobic podlogowke pod deskami/ew. panelami i z tego co tu czytam (i gdzie indziej rowniez) wynika ze technologia wykonania i zastosowane materialy maja ogromne znaczenie aby to wszystko ze soba gralo

prosba do Adminow, pozwolcie zamieszczac informacje ktore wielu ludziom ktorzy sie buduja pozwola zaoszczedzic wiele nerwow, rozczarowan, w skrajnych przypadkach zlosci a przez to rowniez pieniedzy!! czesto wiaze sie to z podaniem producenta i/lub nazwy produktu
Link do komentarza
Cytat

Zimno bylo. Okolo 5*C.
Na pewno nie bylo mrozu, bo ulice nie zamarzaly.



Pięc stopni na zewnątrz przy słonecznej pogodzie. 47 w kolektorach , 34 w zasobniku. To mogło być około 20 (w domu.. ?) Musiało jednak świecić słońce. Pochmurne niebo nie dało by takiej temperatury. Chyba?
Link do komentarza
h
Cytat

a propos nowinek. Właśnie przecztałem o "fiberglasowych szybach" czy oknach. Co pan na to?


tak, bardzo sluszna uwaga--nie nalezy zamykac oczu i mozgu na nowe rozwiazania. Przeczytal pan o oknach czyli framugach okien wykonanych z fiberglass. Nie jest to nowinka---fiberglass stosowany jest w technologiach produkcji niezliczonej ilosci tzw.dobr materialnych i innych. W produkcji okien zaczeto go stosowac mniej wiecej od poznych lat 80-tych, gdy dostosowano i ulpszono technologie w tym celu. Prosze szukac informacji na ten temat--napewno pan znajdzie mnostwo.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...