Skocz do zawartości

Wygłuszenie pokoju - prośba o pomoc


Recommended Posts

Witam, mam poważny problem i bardzo proszę o pomoc. 

Najbliższe pół roku spędzę w pomieszczeniu budynku znajdującego się bardzo blisko drogi wykonując pewną pracę umysłową wymagającą skupienia. Hałas od drogi nie pozwala mi się odpowiednio skoncentrować. Wymiana okien nie wchodzi w grę, montaż zewnętrznych rolet również. 

Proszę doradźcie mi jakieś tymczasowe rozwiązanie pośrednie. Nie potrzebuję w pomieszczeniu światła słonecznego ale nie mogę okien zamurować. Myślałem nad budową czegoś w rodzaju paneli izolujących hałas zamontowanych w głębokiej wnęce okna ( około 25 cm parapetu ). Takie prostokątne panele które po prostu postawię na parapecie które będą możliwie ściśle przylegać do wnęki. Dodatkowo na karniszu jakieś grube zasłony.

Proszę o radę, jakich materiałów, pianek, gotowych paneli akustycznych, folii itd mógłbym użyć ? 

Link do komentarza

Jest taki prosty sposób a w zasadzie skuteczny.

Pierwszy - Płyty Simfofit®

387549-d237-1100x0-sc2x04_recticel-simfo

Drugi sposób zaczerpnięty ze studiów nagrań - kabina wygłuszona specjalnymi gąbkami.  Temat się toczy na forum tematycznym redakcji Estrada i Studio.

https://forum.estradaistudio.pl/viewtopic.php?t=18428

I na oknach jakieś ciężkie zasłony.

 

Prowizorycznie bez większych kosztów wystarczy na ścianach od strony źródła przymocować płyty lub grube maty z wełny mineralnej i nawet nie przyklejać a zastawić regałami z książkami i docisnąć do ściany. Istotne jest jednak, żeby materiał przylegał do ściany i dobrze izolował + tłumił określone czestotliwości.

Gąbka od strony pomieszczenia zwrócona wypustami wygłuszy pogłosy z pomieszczenia dodatkowo. Ta płyta z obrazka bardzo skutecznie izoluje - tak twierdzi producent na podstawie badań.

Link do komentarza

Oczywiście problem dotyczy izolacji akustycznej okna a nie ścian, Tu każda dźwiękochłonna przegroda będzie skuteczna np. w formie grubych kotar,  wełny mineralnej (np w workach , osłonie przed pyleniem)  czy nawet tzw szarpanki dziewiarskiej . Ważne jest zapewnienie szczelnego zakrycia otworu okiennego - nawet niewielka szpara znacznie osłabia skuteczność  wyciszenia.  

Link do komentarza
1 godzinę temu, reditodie napisał:

Dodatkowo na karniszu jakieś grube zasłony.

Dobry pomysł.

Na twoim miejscu zastosowałbym dwie, trzy takie kotary - jedną bezpośrednio na ramiakach okna, druga najlepiej osadzona w prowadnicach listwowych dla szczelności (do parapetu, jeśli tam jest grzejnik - musisz go odsłonić).

Trzecia na całej scianie z oknem (10 cm od ściany).

To chyba najtańsze rozwiązanie.  

Musisz też jakoś wietrzyć to pomieszczenie, kotary daja łatwy dostęp i jednak przewiew. Inaczej może ci sie skraplać para na szybach. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...