Skocz do zawartości

Podział działki rolnej, wyłączenie z produkcji rolnej - pytania


Recommended Posts

Dzień dobry,

 

Planuję budowę domu na działce rolnej, ale po ostanich rozmowach z geodetami problemy sie piętrzą a wątpliwości rosną. Bardzo proszę o poradę.

 

Rodzice posiadją kilka hektarów ziemi, mam plan zbudowac dom na jednej z działek. Jest to działka o powierzchni 3400m^2 klasa RIIIb usytuowana w zwartej zabudowie. Zacząłem od uzyskania warunków zabudowy na zabudowę zagrodową jeszcze przed przepisaniem działki - bo bedzie prościej, rodzice mają ziemię (choć nie prowadzą gospodarstwa) więc problemów z WZ nie powinno być. W tym tygodniu dzowniłem do gminy i decyzje o warunkach zabudowy powinienem dostać na dniach.

 

Czy po uzykaniu WZ na zabudowę zagrodową jest mozliwość podziału działki? We wniosku o WZ wskazałem tylko fragment działki (ok 1000m^2) na którym chcę sie zbudować, reszta działki to budynki gospodarcze + fragment nieużytków. Działkę chcę podzielić, aby rodzice nie musieli przepisywać na mnie całości, oraz z tego co wyczytałem to banki moga robić problemy z przydzielenie kredytu na inwestycje na działkach powyzej 3000m^2.

 

Jeśli jako osoba niebędąca rolnikiem otrzymam od rodziców (właścicieli gospodarstwa) w darowiznie teren pod budowę domu z WZ na zabudowę zagrodową muszę złozyc wniosek o wyłaczenie gruntu z produkcji rolnej? Z jakimi kosztami się to wiąże?

Link do komentarza

Chyba znalazłem rozwiązanie: Uzyskam pozwolenie na budowę jeszcze na rodziców, w międzyczasie podpisze umowę dzierżawy na co najmniej 1ha przeliczeniowy a po uzyskaniu pozwolenia, rodzice przepiszą na mnie działkę i przeniosę pozwolenie na siebie. Konsultowałem to ze starostwem powiatowym i tam potwierdzili że jeśli będę przynajmniej dzierżawić 1 ha gruntu to nie bedzie problemu z przeniesieniem pozwolenia z rodziców rolników na mnie.

 

Czy podział działki byłby możliwy po wyłączeniu terenu z produkcji rolnej? Przypominam działka 3400m^2, klasa IIIb, położona w zwartej zabudowie otoczona innymi budynkami mieszkalnymi.  Jakie są koszty wyłączenia terenu z produkcji rolnej?

Edytowano przez LvE (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Rozumiem, dziękuję za odpowiedź.

 

A gdybym złożył wniosek o zmianę warunków zabudowy z zabudowy zagrodowej i na jednorodzinną i został on rozpatrzony pozytywnie, to czy to cos zmienia w kwestii podziału działki? 

 

Teoretycznie pewnie bedzie trudno dostać WZ na zabudowe jednorodzinna (i tak mnie wcześniej straszono w gminie) ze względu na klasę ziemi IIIb, ale działka jest położona w zwartej zabudowie, otoczona innymi budynkami jednorodzinnymi wiec to nie jest kawałek pola bez sąsiedztwa i dojazdu utwardzona drogą.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...