Skocz do zawartości

jak najlepiej ustawić temperaturę pieca i sterownika przy ogrzewaniu gazowym?


Rafał_33

Recommended Posts

Witam wszystkich!
Oto kilka moich uwag wypracowanych przez 3 miesięczne próby i doświadczenia:
Mam instalację gazową z piecem Vaillant dwu-funkcyjnym.
Mój dom składa się z trzech kondygnacji, liczy w sumie 135m2.
W pomieszczeniu na dole są dwa kaloryfery, w pokoju i w łazience.Pokój ten wynajmuje i podejrzewam,że podzielniki ciepła na kaloryferach żeliwnych są cały czas na poz."5"
Na parterze są cztery kaloryfery.Dwa żeliwne(duży i mały)są w salonie gdzie znajduje się sterownik temperatury.
Jeden kaloryfer żeliwny znajduje się w kuchni.
Jeden zwykły(nie żeliwny) w przedpokoju i jeden również nie-żeliwny w łazience.
Na piętrze są trzy pokoje, w każdym jeden żeliwny kaloryfer i łazienka i przedpokój - po jednym nieżeliwnym kaloryferze.
Po dokonaniu wielu sprawdzeń i pomiarów doszedłem do następujących wniosków:
1. Temperatura na piecu musi być ustawiona na wysokim poziomie (60-70 st.)
2. W salonie, gdzie jest główny sterownik ciepła nie należy w ogóle skręcać kaloryferów, ustawić temperaturę np. 19 st. Gdy temperatura osiągnie 19 st. to piec i tak się rozłącza, jest cały czas obieg ciepłej wody, gdy temp. spadnie poniżej 19 st. piec "dogrzeje" wodę do 19 st. i tak w koło.
3. W innych pomieszczeniach, zwłaszcza na piętrze kaloryfery odkręcam tylko w razie potrzeby, generalnie pozostawiam skręcone na poz. "*"
4. Za dnia jak wychodzimy z domu do pracy ustawić programator na temp. np.17st.
5. W nocy tak ustawić programator aby np. 2 razy po godz. temp. wynosiła 17 st. Żeliwne kaloryfery i tak utrzymują ciepło a piec się rozłącza i bierze mniej gazu.
Od niedawna doszedłem do takich rozwiązań i nie zdążyłem jeszcze sprawdzić zużycia gazu. Jak sprawdzę to podzielę się swoimi uwagami.
Będę wdzięczny za wszelką pomoc w szukaniu lepszego rozwiązania, zachęcam do dyskusji w tym temacie.
pozdr.
Link do komentarza
Ja kombinuję, kręce, reguluje i mniej jak 10m gazu( bardzo dużo icon_sad.gif ) dziennie nie chce mi wyjść . Pow. ogrzewania ok. 75m. parterowy dobrze ocieplony-oprócz stropu. Zobacz ile Ci dziennie zużywa gazu. Aha serwisant powiedział żeby różnica między temp. nie była większa jak 2 C .
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Kurcze - 19 stopni w domu? Ja bym zamarzła. Mam 22 stopnie w domu i tak mi zimno.....

im większa temperatura na piecu tym więcej gazu zuzywa - tak powiedział nam serwisant. Ja mam bardzo małe rachunki za gaz.



To jaką masz temp. na piecu, stałą niezależnie od temp. na dworzu, czy regulujesz wraz ze zmianami temp., a może masz pogodówkę ? i wtedy nie robisz nic icon_biggrin.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

To jaką masz temp. na piecu, stałą niezależnie od temp. na dworzu, czy regulujesz wraz ze zmianami temp., a może masz pogodówkę ? i wtedy nie robisz nic icon_biggrin.gif
Pozdrawiam


Temperaturę pieca mam ustawioną na 70 stopni. Wcześniej myślałem, że jak ją obniżę to zmniejszy mi się zużycie gazu. Miałem ustawioną przez jakiś czas na 50 stopni ale piec zużył o wiele więcej gazu. Jeden serwisant powiedział mi, że piec "chochlował" tyle gazu bo nie mógł dogrzać pomieszczenia do ustawionej temperatury na sterowniku głównym (20 stopni). Więc już teraz wiem, że temperatura ma być ustawiona na wysokim poziomie, między 60 a 70 stopni. Piec utrzymując wysoką temperaturę dogrzewa sobie wodę i porcjuje małe ilości gazu. Na piecu temperatury nie zmieniam. Podobno dużo gazu schodzi na podgrzanie ciepłej wody. Małżonka codziennie nalewała sobie wannę z gorącą wodę do kąpieli. Wczoraj gdy tego nie zrobiła to przez noc zamiast ok 5 m gazu zeszło 3,2 m. Może to jest droga do oszczędności.
Dzięki za wcześniejszą uwagę, że różnica temperatur na sterowniku głównym (dzień-noc) nie powinna przekraczać 2 stopni. Coś w tym jest. Dalej będę kombinował,żeby zmniejszyć koszty ogrzewania-muszę skombinować kamerę termowizyjną i sprawdzić gdzie mam ubytki. Sprawdzałem z zewnątrz, że dom mam dobrze ocieplony (wbiłem w elewację 12 cm gwóźdź).
Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych tematem:)
Link do komentarza
Cytat

Małżonka codziennie nalewała sobie wannę z gorącą wodę do kąpieli. Wczoraj gdy tego nie zrobiła to przez noc zamiast ok 5 m gazu zeszło 3,2 m. Może to jest droga do oszczędności.


Kolejny dowód potwierdzający tezę,że małżeństwo jest nie ekonomiczne.
Teraz coraz trudniej o oszczędny model icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

To jaką masz temp. na piecu, stałą niezależnie od temp. na dworzu, czy regulujesz wraz ze zmianami temp., a może masz pogodówkę ? i wtedy nie robisz nic icon_biggrin.gif
Pozdrawiam


Hej
Nie mam pogodówki. Gdy duże mrozy są to zwiększamy temp. na piecu o 5 stopni. Obecnie na piecu jest temp. 55 stopni. a gdy były mrozy było 60 stopni.
Link do komentarza
o rany!! ale dlaczego takie duże rachunki płacicie? może dlatego że piec źle ustawiony? w pierwszym sezonie grzewczym też płaciliśmy wyższe rachunki . ale wypracowalismy sobie jakiś sposób na to aby mniej płacić. Wezwaliśmy dobrego serwisanta - dwaj poprzedni byli do niczego - dopiero trzeci okazał się prawdziwym fachowcem !
Naprawił w piecu to co pierwszy serwisant zepsuł(zepsuł i już się nie pojawił - a obiecał że przyjdzie i naprawi to!!!); następnie ustawił wszystko co potzrebne aby piec dobrze pracował i jest super. Temp. na piecu 55stopni (gdy duży mróz to zwiększamy do 60 stopni - w tym roku nie zwiększaliśmy temp. bo nie było mrozów). sterowanie pokojowe: ustawione na 22 stopnie w dzień i około 19 w nocy. Gdy nie mieliśmy tego sterowania pokojowego to rachunki były wyższe gdyż piec częściej się załaczał.

A może masz źle ocieplony dach? Ile masz wełny w dachu?
Link do komentarza
Cytat

o rany!! ale dlaczego takie duże rachunki płacicie? może dlatego że piec źle ustawiony? w pierwszym sezonie grzewczym też płaciliśmy wyższe rachunki . ale wypracowalismy sobie jakiś sposób na to aby mniej płacić. Wezwaliśmy dobrego serwisanta - dwaj poprzedni byli do niczego - dopiero trzeci okazał się prawdziwym fachowcem !
Naprawił w piecu to co pierwszy serwisant zepsuł(zepsuł i już się nie pojawił - a obiecał że przyjdzie i naprawi to!!!); następnie ustawił wszystko co potzrebne aby piec dobrze pracował i jest super. Temp. na piecu 55stopni (gdy duży mróz to zwiększamy do 60 stopni - w tym roku nie zwiększaliśmy temp. bo nie było mrozów). sterowanie pokojowe: ustawione na 22 stopnie w dzień i około 19 w nocy. Gdy nie mieliśmy tego sterowania pokojowego to rachunki były wyższe gdyż piec częściej się załaczał.

A może masz źle ocieplony dach? Ile masz wełny w dachu?


po pierwszym wezwiemy jakiegoś serwisanta, żeby sprawdził ten piec. Nie wiem jak ocieplony jest dach, z góry wygląda solidnie, poprzedni właściciel też zapewniał, że dach niedawno był robiony. Mam nadzieje, że po wizycie seriwsanta coś się zmieni w zakresie zużycia gazu, choć już słyszałem, że inni też tyle płacą gdyż gaz podrożał od tego sezonu.Jeśli można zapytać co to za sposób wypracowany przez Was,że tak mało płacicie za gaz?.Czy wychodząc z domu zmieniacie temp. w domu, skręcacie kaloryfery itp. Rozumiem, że woda i kuchenka gazowa też podgrzewana jest przez gaz z pieca?.
pozdr.
Link do komentarza
Cytat

po pierwszym wezwiemy jakiegoś serwisanta, żeby sprawdził ten piec. Nie wiem jak ocieplony jest dach, z góry wygląda solidnie, poprzedni właściciel też zapewniał, że dach niedawno był robiony. Mam nadzieje, że po wizycie seriwsanta coś się zmieni w zakresie zużycia gazu, choć już słyszałem, że inni też tyle płacą gdyż gaz podrożał od tego sezonu.Jeśli można zapytać co to za sposób wypracowany przez Was,że tak mało płacicie za gaz?.Czy wychodząc z domu zmieniacie temp. w domu, skręcacie kaloryfery itp. Rozumiem, że woda i kuchenka gazowa też podgrzewana jest przez gaz z pieca?.
pozdr.



Ludzie mają kolektory i płyty ceramiczne w kuchni. icon_sad.gif Pewnie stąd ta różnica
Link do komentarza
Cytat

a z czego masz ściany domu? czy strop masz ocieplony - 20cm wełny??


szczerze mówiąc to nie wiem, ściany domu chyba są z cegłówki, są dodatkowo ocieplone steropianem bo wbiłem dość długi gwóźdź. Co do stropu nie mam pojęcia......Ale ogólnie dom chyba jest dobrze ocieplony bo wieczorem jak poskręcałem grzejniki w salonie gdy było 20,5 st to rano temp. była 19,2st. Nie wyziębiło się....
Link do komentarza
Cytat

czy sprawdziłeś już - czy zużycie gazu spadło choć trochę?


jeszcze sprawdzam, ale średnio dzienne zużycie gazu to ok. 13m. Obniżyłem temp. na piecu do 55 st.(mam tam pokrętło z poz. 1-7, ustawiłem między 5 a 6).Wcześniej miałem na 6 lub 7. Dzisiaj przez noc zeszło 3,4m, wcześniej schodziło ok.5 - może będzie lepiej, zobaczymy jak to wyjdzie potem.
Dzięki za wszystkie informacje i porady, fajne to forum:)
pozdr. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Witam, strop ociepliłem i zwiększyłem temp. na piecu do ok. 70 C , ktoś poradził że może być za mało i piec musi długo chodzić żeby nagrzać do zadanej temp. ( zresztą serwisant też tak ustawił) i zużycie wacha się od 4,5m do 8m na dobę. Naprawdę nie wiem skąd takie różnice. Teraz po tym ociepleniu obniżę i zobaczę co się dzieje.
Link do komentarza
Cytat

Witam, strop ociepliłem i zwiększyłem temp. na piecu do ok. 70 C , ktoś poradził że może być za mało i piec musi długo chodzić żeby nagrzać do zadanej temp. ( zresztą serwisant też tak ustawił) i zużycie wacha się od 4,5m do 8m na dobę. Naprawdę nie wiem skąd takie różnice. Teraz po tym ociepleniu obniżę i zobaczę co się dzieje.


przy takim zużyciu byłbym już zadowolony....
Przy obecnej pogodzie moje zużycie waha się od 9m do 11m na dobę. Zmniejszyłem temperaturę na piecu do 55st, kaloryfery i tak nagrzewają się do gorących, zużycie chyba trochę spadło. Zaizolowałem rury w dolnej kondygnacji, gdzie nie mieszkamy. Dzisiaj przychodzi serwisant.
Link do komentarza
Cytat

jeszcze sprawdzam, ale średnio dzienne zużycie gazu to ok. 13m. Obniżyłem temp. na piecu do 55 st.(mam tam pokrętło z poz. 1-7, ustawiłem między 5 a 6).Wcześniej miałem na 6 lub 7. Dzisiaj przez noc zeszło 3,4m, wcześniej schodziło ok.5 - może będzie lepiej, zobaczymy jak to wyjdzie potem.
Dzięki za wszystkie informacje i porady, fajne to forum:)
pozdr. icon_biggrin.gif


A więc jest jednak jakiś postęp - zmniejszyłeś temperaturę trochę na piecu i piec zuzył o 1,6m gazu mniej więc super. obserwuj codziennie zużycie gazu i zobaszysz jak to będzie wyglądało za parę tygodni.... ale gdy wyskoczy spory mróz to wtedy możesz zwiększyć temperaturę na piecu.
Link do komentarza
Cytat

po pierwszym wezwiemy jakiegoś serwisanta, żeby sprawdził ten piec. Nie wiem jak ocieplony jest dach, z góry wygląda solidnie, poprzedni właściciel też zapewniał, że dach niedawno był robiony. Mam nadzieje, że po wizycie seriwsanta coś się zmieni w zakresie zużycia gazu, choć już słyszałem, że inni też tyle płacą gdyż gaz podrożał od tego sezonu.Jeśli można zapytać co to za sposób wypracowany przez Was,że tak mało płacicie za gaz?.Czy wychodząc z domu zmieniacie temp. w domu, skręcacie kaloryfery itp. Rozumiem, że woda i kuchenka gazowa też podgrzewana jest przez gaz z pieca?.
pozdr.


Powodem dużego zużycia gazu moze być też duże zużycie przez was ciepłej wody ... jeśli ktoś codziennie kąpie się napuszczając sobie całą wannę gorącej wody - lub po prysznicem -- woda cały czas leci niepotrzebnie kiedy się szorujemy itd. to normalne że zużywa się wtedy dużo gazu. Należy nauczyć sie korzystać z ciepłej wody w taki sposób aby nie wylewać jej niepotrzebnie. Do prysznica są np. baterie ze zmiennym strumieniem - jeden jest taki, że lecąca woda aż kłuje w skórę - a inny taki, że woda wypływa grubym strumieniem ale cisnienie wody jest małe - i to nie jest oszczędny sposób na prysznic.... To równiez ma znaczenie ... Sprawdź ile metrów gazu zużyje piec na jedną kąpiel - zdziwisz się...
Link do komentarza
Cytat

Ale mam mały dom ok.75m.kw.


Nie przejmuj sie - musisz znaleźć tylko powód tak duzego zużycia gazu... jakiś powód musi być ... a po ociepleniu stropu nie zanotowałeś mniejszego zużycia gazu?
Bo cena gazu wzrosła więc nie ma sie co sugerować teraz opłatami - wszyscy dostaliśmy ostatnio wyższe rachunki - jest to dość duża podwyżka.
Link do komentarza
Cytat

Nie przejmuj sie - musisz znaleźć tylko powód tak duzego zużycia gazu... jakiś powód musi być ... a po ociepleniu stropu nie zanotowałeś mniejszego zużycia gazu?
Bo cena gazu wzrosła więc nie ma sie co sugerować teraz opłatami - wszyscy dostaliśmy ostatnio wyższe rachunki - jest to dość duża podwyżka.


Wydaje sie że zużycie spadło, tylko te wachania od 4,5 do 8 m to sporo, może żona coś żle spisała ?
Link do komentarza
Cytat

przy takim zużyciu byłbym już zadowolony....


Moje aktualne zużycie waha się w granicach od 9 do 12m. Pytałem się sąsiada obok, też tyle zużywa - nawet więcej bo płaci za gaz 600zł miesięcznie, mi przy takim zużyciu wyjdzie około 450zł miesięcznie. Jest to jednak dom trzy kondygnacyjny, cała nadzieja jeszcze w serwisancie, ma przyjść w poniedziałek 11 lutego, jak nie to trzeba będzie zmienić piec.....
Link do komentarza
Cytat

Sosek,a jaka jest minimalna moc twojego kociołka?Jeśli powyżej 7kW,to nie dziwię się,że przepala.



Mój piec ma od 8 do 24 kW, rozmawiałem z infolinią i tam powiedzieli że on ma płynną modulację mocy i rzekomo sam się dopasowuje do zapotrzebowania na ciepło. Oprócz tego ma zmniejszoną moc elektronicznie do 40%. Ociepliłem strop i zużycie mam na poziomie 6m gazu na dobę. Nie ma teraz mrozów i nie wiem jak by było przy niższej temp. na dworzu. Myślisz że nie mam szans z tym kotłem ( Junkers Eurostar zwe 24) na niskie rachunki ?
Link do komentarza
Ustawienie go na 40% jest jeszcze za dużą mocą.Pogadaj z serwisantem,by zjechał do minimum.
Ważne jest tylko,czy w tym kotle jest możliwość oddzielnego ustawienia mocy CO i CWU,bo jeśli nie ma,to z kolei minimum na CO może odbić się nie korzystnie na komforcie CWU.
Niedawno kolega z branży opowiadał mi o dwóch identycznych mieszkaniach (55m2),gdzie dwom babciom-emerytkom zakładał CO.Jedna zgodziłł się na kocioł Termet z mocą minimalną 4,5kW a druga nie chciała słyszeć o polskim kotle więc koniecznie chciała Vaillanta z mocą min. 7kW.
Po pierwszym sezonie ta z Vaillantem miała rachunki o 30% wyższe od tej z Termetem.I tu nie chodzi o to,że Termet jest lepszy,tylko o moc minimalną.Po prostu na Vaillancie nie dało się zejść z modulacją poniżej pewnego zakresu i kociołek swoje musiał przepalić.
Link do komentarza
Cytat

Ustawienie go na 40% jest jeszcze za dużą mocą.Pogadaj z serwisantem,by zjechał do minimum.
Ważne jest tylko,czy w tym kotle jest możliwość oddzielnego ustawienia mocy CO i CWU,bo jeśli nie ma,to z kolei minimum na CO może odbić się nie korzystnie na komforcie CWU.
Niedawno kolega z branży opowiadał mi o dwóch identycznych mieszkaniach (55m2),gdzie dwom babciom-emerytkom zakładał CO.Jedna zgodziłł się na kocioł Termet z mocą minimalną 4,5kW a druga nie chciała słyszeć o polskim kotle więc koniecznie chciała Vaillanta z mocą min. 7kW.
Po pierwszym sezonie ta z Vaillantem miała rachunki o 30% wyższe od tej z Termetem.I tu nie chodzi o to,że Termet jest lepszy,tylko o moc minimalną.Po prostu na Vaillancie nie dało się zejść z modulacją poniżej pewnego zakresu i kociołek swoje musiał przepalić.



Zmniejszam moc tylko na c.o. , jeśli chodzi o c.w.u piec zawsze podgrzewa ją z max. mocą czyli 24 k.W .Tylko czy zejście poniżej 40% coś da ? Pan z info Junkersa mówił że piec swoje musi spalić, ale jak często bywa mógł się mylić .
Link do komentarza
A pewnie,że swoje musi spalić.Z tym,że to ''swoje'' zależne jest od ustawienia modulacji.Jak go się ustawi,tak spali.
Chyba,że jest przewymiarowany.
Cytat

Zmniejszam moc tylko na c.o.


Jak to ''zmniejszam''?W jaki sposób?Do tego potrzeba grzebać w kotle i mieć odpowiednie przyrządy.
Link do komentarza
Cytat

A pewnie,że swoje musi spalić.Z tym,że to ''swoje'' zależne jest od ustawienia modulacji.Jak go się ustawi,tak spali.
Chyba,że jest przewymiarowany.

Jak to ''zmniejszam''?W jaki sposób?Do tego potrzeba grzebać w kotle i mieć odpowiednie przyrządy.



W moim Junkersie to się robi elektronicznie - widziałem jak to robi serwisant i jest to opisane w instrukcji obsługi. Co nie oznacza że to robiłem, ale mnie swędzi icon_twisted.gif bo cała rzecz sprowadza się do kilku obrotów pokręteł .
Link do komentarza
gdy pewien chłopak z mojej rodziny chciał poeksperymentować przy piecu gazowym (kilka miesięcy temu) to skończyło się to dla niego bardzo przykro gdyż coś eksplodowało - spaliło mu włosy, rzęsy, poparzyło ręce - na jego szczęście nic poważniejszego mu się nie stało. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

przy takim zużyciu byłbym już zadowolony....
Przy obecnej pogodzie moje zużycie waha się od 9m do 11m na dobę. Zmniejszyłem temperaturę na piecu do 55st, kaloryfery i tak nagrzewają się do gorących, zużycie chyba trochę spadło. Zaizolowałem rury w dolnej kondygnacji, gdzie nie mieszkamy. Dzisiaj przychodzi serwisant.


Był serwisant, okazało się, że piec zaniedbany (mimo wcześniejszych zapewnień poprzedniego właściciela, że był przeglądany), przezbrojony - wymienione dysze, które są zbyt duże i dlatego piec "wariuje" jak stwierdził serwisant. Ma zamówić właściwe dysze i przyjdzie je wymienić i dokonać przeglądu, przeczyścić i sprawdzić. Może zużycie gazu spadnie, zobaczymy.
Link do komentarza
Czekamy niecierpliwie na wyniki.
Cytat

gdy pewien chłopak z mojej rodziny chciał poeksperymentować przy piecu gazowym (kilka miesięcy temu) to skończyło się to dla niego bardzo przykro gdyż coś eksplodowało - spaliło mu włosy, rzęsy, poparzyło ręce - na jego szczęście nic poważniejszego mu się nie stało. icon_biggrin.gif


Dlatego napisałem,że ja bym poeksperymentował,a nie,że powinieneś poeksperymentować.
Ale,co racja,to racja.Nawet taka moja nieświadoma wypowiedź może kogoś zachęcić do majstrowania przy gazie,dlatego uznaję ją za nieodpowiedzialną. icon_redface.gif
Link do komentarza
Cytat

Był serwisant, okazało się, że piec zaniedbany (mimo wcześniejszych zapewnień poprzedniego właściciela, że był przeglądany), przezbrojony - wymienione dysze, które są zbyt duże i dlatego piec "wariuje" jak stwierdził serwisant. Ma zamówić właściwe dysze i przyjdzie je wymienić i dokonać przeglądu, przeczyścić i sprawdzić. Może zużycie gazu spadnie, zobaczymy.


Serwisant ma już dysze. Były 1,20, powinny być 0,85 ale będą 0,80. Dzisiaj przychodzi do pieca, będę informował o zużyciu, mam nadzieję, że to coś pomoże.....
Link do komentarza
Witam,

ja mam z tym problem. Jest to moj pierwszy sezon grzewczy ( a raczej m-c). Piec działa od jakis 3 tygodni. na piecu ustawiona tem 50st.( Piec Urlich kondensacyjny dwufunkcyjny i zasobnik 100l) . Od wczoraj mam zainstalowany programator w przedpokoju ( jest on polaczony z korytarzem i salonem). Powierzchnia do ogrzania domu jakies 180m2. Na dole mam podłogowke ( mysle jakies 80m2). No i wczoraj ustawiłam programator na tygodniowy program w dzien 21 st a w nocy 18 st. Co sie okazało piec sie wyłaczyl poniewaz na czujce w pomieszczeniu pomiaru bylo 27 st. Zeszlo ( po wylaczeniu pieca) do 24 st i tak zostało. Ogrzewanie nie działalo wogole podłoga zimna.

Co radzicie teraz ustawiłam programator na 26 st piec zaczal działac ale juz sie boje jakie rachunki bede placic jak tak zostanie. Moze cos poradzicie. Moze cos nie tak z ta czujka?

alpabe
Link do komentarza
Cytat

Witam,

ja mam z tym problem. Jest to moj pierwszy sezon grzewczy ( a raczej m-c). Piec działa od jakis 3 tygodni. na piecu ustawiona tem 50st.( Piec Urlich kondensacyjny dwufunkcyjny i zasobnik 100l) . Od wczoraj mam zainstalowany programator w przedpokoju ( jest on polaczony z korytarzem i salonem). Powierzchnia do ogrzania domu jakies 180m2. Na dole mam podłogowke ( mysle jakies 80m2). No i wczoraj ustawiłam programator na tygodniowy program w dzien 21 st a w nocy 18 st. Co sie okazało piec sie wyłaczyl poniewaz na czujce w pomieszczeniu pomiaru bylo 27 st. Zeszlo ( po wylaczeniu pieca) do 24 st i tak zostało. Ogrzewanie nie działalo wogole podłoga zimna.

Co radzicie teraz ustawiłam programator na 26 st piec zaczal działac ale juz sie boje jakie rachunki bede placic jak tak zostanie. Moze cos poradzicie. Moze cos nie tak z ta czujka?

alpabe



To dziwne , sama wyłączyłaś piec czy automatyka to zrobiła ? Myślę że przy tej temp. to Twoje finanse są w niebezpieczeństwie, chyba że czujka jest nad kaloryferem a w innych pomieszczeniach jest chłodniej.
Może trzeba ustawić mniejszą temp. na programatorze.
Link do komentarza
Cytat

Prawdopodobnie tamte dysze były przeznaczone do gazu propan-butan.
Dysze można zmniejszyć ,ale w niewielkich granicach.


Prawdopodobnie tak było, bo piec był sprowadzany z Niemiec i ktoś tutaj włożył te dysze 1,20. Był serwisant wymienił te dysze. W sumie 30 sztuk, powinny być 0,85 ale nie mógł takich dostać. Wstawił 0,80 i powiedział, że też wystarczą w zupełności. Po wymianie dysz i konserwacji piec zaczął zupełnie inaczej chodzić. Nie hałasuje jak wcześniej i nie bucha takim ogniem tylko delikatnie nagrzewa. No trochę mnie skasował ten serwisant bo w sumie 450zł w tym za dysze 150zł no ale trzeba było to zrobić dla bezpieczeństwa i mam nadzieje, że dla oszczędności też. Zaczynam monitorować zużycie gazu.....
pozdr.
Link do komentarza
Cytat

Witam,

ja mam z tym problem. Jest to moj pierwszy sezon grzewczy ( a raczej m-c). Piec działa od jakis 3 tygodni. na piecu ustawiona tem 50st.( Piec Urlich kondensacyjny dwufunkcyjny i zasobnik 100l) . Od wczoraj mam zainstalowany programator w przedpokoju ( jest on polaczony z korytarzem i salonem). Powierzchnia do ogrzania domu jakies 180m2. Na dole mam podłogowke ( mysle jakies 80m2). No i wczoraj ustawiłam programator na tygodniowy program w dzien 21 st a w nocy 18 st. Co sie okazało piec sie wyłaczyl poniewaz na czujce w pomieszczeniu pomiaru bylo 27 st. Zeszlo ( po wylaczeniu pieca) do 24 st i tak zostało. Ogrzewanie nie działalo wogole podłoga zimna.

Co radzicie teraz ustawiłam programator na 26 st piec zaczal działac ale juz sie boje jakie rachunki bede placic jak tak zostanie. Moze cos poradzicie. Moze cos nie tak z ta czujka?

alpabe



Ile masz tych czujników? trzy? ja mam jeden w salonie. Piec włącza się i wyłącza w zależności od temperatury jaka panuje w pomieszczeniu z czujnikiem. Przykładowo jeśli w salonie jest 20 stopni, a programator jest ustawiony w danej porze dnia na 20 stopni to piec się rozłącza.Jeśli temperatura spadnie poniżej to piec dogrzewa do tych 20 stopni. Niekiedy muszę na siłę wymuszać pracę pieca, bo gdy np. napalę kominkiem w salonie do np. 22 stopni to żeby w innych pomieszczeniach kaloryfery grzały to muszę ustawić temperaturę wyższą niż 22 stopnie. W nocy gdy nie śpimy w salonie tylko na piętrze zakręcam kaloryfery w salonie, a programator ustawiam aby raz na dwie godziny włączył piec.(górna temp. 21 stopni dolna np 17). W ten sposób piec nagrzewa wodę, która płynie do kaloryferów, które mam odkręcone(im mniejszy obieg tym niej gazu zużyje) po godz. się wyłączy, kaloryfery przez następną godzinę lub nawet dwie jeszcze same oddają ciepło, potem piec ponownie włącza się na godzinę - bo tak ustawiony jest programator.
Musisz więc kombinować z programatorem i pokrętłami na kaloryferach.

pozdr.
Link do komentarza
Alpabe, a czy masz jakieś sterowanie na podłogówkę?Jakiś zawór nastawny w skrzynce rozdzielacza podłogówki,czy coś w tym rodzaju?
Grzejnikami można sterować,jeśli są,kiedy jednak w pomieszczeniu jest tylko podłogówka,to trzeba to rozwiązać inaczej.
Jeśli pomieszczenie z podłogówką osiągnie zadaną temperaturę,to wyłączy się ogrzewanie w całym domu.Wtedy pomieszczenia z grzejnikami mogą być nie dogrzane.
Potrzebne jest tu oddzielne sterowanie podłogówką.
Jeśli takowe jest ustawiamy na nim np. 21st.,na sterowniku w salonie ustawiamy temp. zawsze wyższą,np. 23st.,a temperaturą w pomieszczeniach z grzejnikami sterujemy wtedy za pomocą głowic termostatycznych na grzejnikach.
Jeśli ustawimy na głowicy na 3,czyli 20-21st,to po osiągnięciu tej temp. głowica zamknie grzejnik.Tak będzie z każdym grzejnikiem po kolei,więc nie ma niebezpieczeństwa,że kocioł będzie grzał do nastawionych 23 st.
Nie mając odbioru ciepła i krążenia wody po prostu się wyłączy.
Link do komentarza
Witam,

mam jeden programator w korytarzu, ktory jak pisalam jest otwarty na salon kuchnie. W salonie , kuchni, korytarzu i lazienkach mam ogrzewanie podlogowe w pozostalych pomieszczeniach kaloryfery.

Wczoraj ustwiłam programator ktory juz byl podlaczony ale nie ustawiony ( serwisant zapomnial instrukcji) i pokazywal mi tem 27 st. Zgodnie z instrukcja ustawiłam od poniedziałku do piatku od godz 6 do 22- na programatorze 21 st a od 22 do 6 18 st.

No i jak to ustawiłam piec automatycznie sie wyłaczyl (tylko podgrzewal wode). Przestalo dzialac ogrzewanie wiec pomyslalam ok spadnie tem do tych 21 st i ok. Ale rano ogrzewanie nadal nie dzialalo a na programatorze nawet nie bylo tych 21 st tylko ciagle za wysoko 24 st a w domu zimnica, podlogowka nie dzialala ani zaden z kaloryferow. Wiec pomyslalam moze cos zle ustawialam. Zmienilam na programatorze tem 25 st i piec zaczał dzialac tylko tyle ze na piecu jest 51 st a w pomieszczeniu na programatorze 24 st. podlogowka ledwo ciepla a kaloryfery tez.

zawezwe jeszcze raz serwis bo to nie mozliwe.

Strasznie mnie to wkurza bo jak pomysle ze tak faktycznie bedzie ze on taka tem musi miec to rachunki mnie zabija.


Jesli chodzi o podlogowke to mam jakies pompy ( cale dwie wielkie skrzynki) i tam jest wlacznik podlogowki i wylacznik ale czy jest osobny programator chyba nie.



pozdrawiam

alpabe
Link do komentarza
Cytat

sosek a u ciebie cos się zmieniło na lepsze z rachunkami za gaz ? czy nic?



Sam nie wiem o co chodzi z tym piecem. Rachunek na razie miałem jeden za 1160 zł. - o ile dobrze pamiętam. Ociepliłem strop i zużycie jest od 5 m. do 9 m. na dobę. Poprzednio miałem mocną 9, zastanawiają mnie te wahania w zużyciu gazu. Niektórzy sugerują że ten piec ( 24 kW ) jest za duży do mojego domu. Jeszcze się nie poddałem i szukam optymalnych ustawień, ale ta pogoda jest tak zmienna że trudno jest wyczuć te najlepsze ustawienie. A może spróbować z dyszami ?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • A ja się zastanawiał czemu czuć dym jak sąsiad pali i to dwa piętra niżej albo czemu tak czuć smażone nie moje 🤣 Jak widać dodatkowe otwory kanału wentylacyjnego 😁   Jak to zrobić dobrze ? Ponownie pakuł napchać i zapianować?
    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...