Skocz do zawartości

Jak najlepiej i najmądrzej rozwiązać problem z współwłaścicielem działki ?


Recommended Posts

Dzień dobry, 

 

chciałbym się was doradzić drodzy forumowicze. Otóż wraz z żoną posiadamy większą część działki budowlanej. Działka ma 1.1 ha, ja z żoną mamy wspólnie 0.85 ha a pozostałe 0.25 należy do znajomego, z którym niestety się trochę poróżniliśmy. Ze względu na atrakcyjną lokalizację działki, zastanawiam się nad wybudowaniem domków szeregowych. Tylko niestety nie mam pojęcia, w jaki sposób można rozwiązać problem z 3 (niechcianym) współwłaścicielem działki. 

Czy jesteście w stanie doradzić co można zrobić w takim przypadku ? Czy konieczne jest się dogadanie z 3 stroną ? A jeśli ta osoba nie chce się dogadać to da się jakoś na drogą prawną podzielić działkę ? 

Będę bardzo wdzięczny za jakąkolwiek poradę. Ewentualnie za polecenie prawnika czy kogoś, kto mógłby doradzić jak najlepiej rozwiązać opisany problem. 

Pozdrawiam,
Masek

 

Link do komentarza

Czy każdy współwłaściciel ma wyznaczony swój kawałek działki, czy też - najprawdopodobniej tak jest :bezradny:- jesteście współwłaścicielami całości?

 

ROZMAWIAĆ!!!

 

Odstąpić znajomemu te ćwierć hektara, niech sobie na nim robi co chce - resztę zagospodarować...

Albo się dogadać, odkupić te ćwierć ha i zagospodarować całość...

 

Albo rozmawiać przez adwokatów, czy na sali sądowej - ale to już w ostatniej ostateczności :zalamka:

Link do komentarza
49 minut temu, podczytywacz napisał:

Czy każdy współwłaściciel ma wyznaczony swój kawałek działki, czy też - najprawdopodobniej tak jest :bezradny:- jesteście współwłaścicielami całości?

 

ROZMAWIAĆ!!!

 

Odstąpić znajomemu te ćwierć hektara, niech sobie na nim robi co chce - resztę zagospodarować...

Albo się dogadać, odkupić te ćwierć ha i zagospodarować całość...

 

Albo rozmawiać przez adwokatów, czy na sali sądowej - ale to już w ostatniej ostateczności :zalamka:


Dziękują za szybką odpowiedź. Tak jak Pan pisze, jesteśmy współwłaścicielami całości. (Żona ma 0.4 ha, ja mam 0.4 ha i znajomy 0.25ha) 

A co mam rozumieć pod względem "odstąpić" znajomemu te 0.25 ha - to jest jedno z rozwiązań, które rozważam. Jednak jak w takim przypadku wygląda taki podział ? To znaczy, jeśli jesteśmy współwłaścicielami całości, to jak ustala się, kto jaką część z działki dostanie ? Czy przykładowo jeśli my z żoną mamy większość to możemy sobie wybrać najbardziej atrakcyjną dla nas część ? 

Pozdrawiam,
Masek

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...