Skocz do zawartości

Piec gazujący drewno - kilka pytań


jankow1990

Recommended Posts

Napisano

Witam!


Planujemy w moim domu rodzinnym wymianę pieca oraz ocieplenie ścian działowych przy skorzystaniu z dofinansowania z programu Czyste Powietrze. Na stronie programu Czyste Powietrze mogę znaleźć informację, że istnieje możliwość otrzymania dofinansowania na demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż kotła zgazowującego drewno. Przyznam, że do dziś nie wiedziałem o istnieniu takiego typu kotła, więc chciałbym zaczerpnąć opinii fachowców. Posiadamy trochę własnych drzew liściastych pod wycinkę, więc ta opcja wydaje się być całkiem sensowna.

- Dom został wybudowany w 1988 roku.
- Około 250 metrów kwadratowych powierzchni do ogrzania.
- Instalacja starego typu (około 300 litrów). 
- Stolarka wymieniona, docieplony strop na poddaszu.

1) Jak mocny powinien być kocioł zgazowujący drewno? Ile KW?
2) Jaka pojemność zbiornika buforowego?
3) Ile kubików suchego drewna należałoby spalić przy średnio-srogiej zimie? (wiem, trudne pytanie) 
4) Jakaś rekomendacja co do samego kotła?

Z góry dzięki za pomoc!

Napisano

Jakie jest zapotrzebowanie domu na ciepło? Jaka  moc przy mrozie rzędu -20°C wystarcza do utrzymania komfortowej temperatury? Jakie jest roczne zapotrzebowanie na ciepło, albo przynajmniej jakie jest zużycie opału? Czy planowane jest docieplenie budynku?

Zbiornik przynajmniej 1000 litrów. A moc kotła dobiera się z nadmiarem względem zapotrzebowania budynku. On ma nagrzać wodę w zbiorniku akumulacyjnym na zapas. Z założenia nie pracuje w sposób ciągły.  

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Przeszukałem cały internet w poszukiwaniu jakiejś tapety białej na sufit, ale nic nie znalazłem.   Szukam takiej, gdzie nie będzie widać łączeń i miała delikatny wzór. Tak jak ta, ale niestety nie ma jej już na rynku:     Widział ktoś może coś ciekawego?
    • Sprawdzona metoda zabezpieczenia domu z bala przed UV bez efektu żółknięcia. Używam zestawu OSMO: WR Aqua 4001, 429 Naturalny Efekt i 420 UV-Ochrona – daje świetny, surowy wygląd i trwałość. Pełny opis tutaj: [link]
    • Przypominam podsumowanie mojego poprzedniego wpisu - wiążąca jest dopiero interpretacja przepisów wydana przez sąd, jego wyrok w konkretnej sprawie. Niestety, tak jak w tym przypadku przez dewelopera, bywa to wykorzystywane do tworzenia dość karkołomnych interpretacji. Chociaż i sądom też zdarzają się dość dziwne oraz wzajemnie sprzeczne wyroki.  Proszę spojrzeć jeszcze raz na brzmienie § 308. Podano w nim liczbę kondygnacji (przynajmniej 2 nadziemne), jako obligujące do zastosowania dalszych zapisów. Nie ma tam zawężenia do budynków wielorodzinnych. Najwyraźniej prawodawca nie miał więc intencji zastosowania takiego zawężenia, Tym bardziej, że w wielu innych przepisach tego samego rozporządzenia jest wyrażone wprost rozróżnienie na budynki wielorodzinne i jednorodzinne.  Argument o zmianie przepisów lub ich interpretacji od 2022 r. także jest nietrafiony. Ta część rozporządzenia (§ 308), brzmi tak samo od momentu przyjęcia jego pierwotnej wersji jeszcze w roku 2002, czyli 20 lat wcześniej. Fakt, że budynek został oddany do użytkowania , zaś nadzór budowlany nie wnosił uwag wcale nie znaczy, że wszystko wykonano prawidłowo. Jego przedstawiciele mogli czegoś nie sprawdzić, nie zauważyć itd.  Wreszcie mamy kwestię zasadniczą, czyli przywołany już § 146. 1.    § 146. 1. Wyloty przewodów kominowych powinny być dostępne do czyszczenia i okresowej kontroli, z uwzględnieniem przepisów § 308.   Proponuję zacząć od zadania deweloperowi pytania (na piśmie) jak w takim razie realizowany jest obowiązek wynikający z tego przepisu? Na jakiej podstawie twierdzi, że wystarcza do tego ruchoma drabina? Jeżeli odpowiedź nie będzie satysfakcjonująca następnym krokiem powinno być zwrócenie się z tymi samymi pytaniami do nadzoru budowlanego.    Osobiście uważam, że w tym przypadku powinno być zapewnione wejście na dach od zewnątrz, po drabinie stałej. Słusznie Pan zauważył, że wejście na dach przez wyłaz, z jednego z domów tworzących budynek szeregowy, nie zapewnia faktycznie dostępu na dach w celach opisanych w § 146. 1.  Dlatego przypominam o cytowanym już § 101. 1.   § 101. 1. W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych względami użytkowymi, jako dojście i przejście między różnymi poziomami mogą służyć drabiny lub klamry, trwale zamocowane do konstrukcji.    Nie bardzo widzę w tej sytuacji możliwość obrony stanowiska, że drabina ruchoma jest wystarczająca. 
    • No właśnie - wewnętrzne schody w mieszkaniu to nie jest klatka schodowa. Klatka schodowa jest wydzielona ścianami i wejście do lokali jest przez drzwi. Dlatego moim zdaniem powinna być ta drabina, bo zachodzi szczególny przypadek (dom wielolokalowy bez klatki schodowej).
    • W praktyce zdążą zareagować obydwa. Najczęściej.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...