Skocz do zawartości

Czy tak podłączona instalacja gazowa jest prawidłowa czy nie?


Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

 

Czy tak podłączona instalacja gazowa jest prawidłowa czy nie, ponieważ nigdzie nie znalazłem merytorycznej jedznacznej odpowiedzi.

 

W mieszkaniu w przedpokoju w szafce na wysokości ok. 2 m jest umieszczony gazomierz zaraz za gazomierzem (po stronie mieszkania), jest umieszczony zawór który odcina gaz do kuchenki gazowej. Od tego zaworu biegnie rurka miedziana do tej rurki jest podłączone szybkozłącze gazowe a drugi koniec podłączony jest do kuchenki gazowej. Osoba sprawdzają szczelność gazu stwierdziła, że instalacja jest niezgodna z przepisami.

 

Moje pytanie, dlaczego jest niezgodna teraz skoro przez 10 lat była zgodna, pozostało bez odpowiedzi.

 

W uproszczeniu: > rura doprowadzająca gaz z korytarza > mieszkanie > gazomierz + zawór odcinający dopływ gazu > rurki miedziane dł. ~2,5 m > szybkozłącze > kuchenka gazowa

 

Link do komentarza

Przeciez można do gazowni zadzwonić lub do kominiarza i Panowie wszystko wytłumaczą podczas wizyty oczywiście. Gaz w mieszkaniu odchodzi do lamusa, szczególnie w nowobudowanych blokach. Tak czy inaczej - musi byc zawór odcinający w zasięgu ręki i elastyczny przewód. Teraz nawet podłączenie piecyka do cwu mi robił serwisant i już w rurki sztywne się nie bawi. A pomyśleć, że ludzie na kuchenki gazowe "podpinane" na elastycznym wężu 10 lat temu, patrzyli z dozą niepewności :).

Link do komentarza

Wypadałoby żeby ten kto powołuje się na niezgodność z przepisami określił co dokładnie jest wadliwe, Przecież nie wiemy jak dokładnie ta instalacja jest ułożona i jak wykonana. Możemy sobie gdybać. Fakt, przed przyłączem elastycznym powinien być umieszczony zawór odcinający. Czy w mieszkaniu gazem jest zasilana tylko kuchenka? Jeżeli jest tylko kuchenka to zastanawiałbym się nad tym czy dodawanie drugiego zaworu odcinającego jest uzasadnione. Czy szafka z gazomierzem jest wentylowana? I czy wentylacja tego pomieszczenia działa sprawnie?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...