Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Pierwsze ogrzewanie i wilgoć przy suficie


Recommended Posts

Witam,

Zaczęliśmy ogrzewać dom, piec gazowy, ogrzewanie podlogówką. Dom parterowy, strop ocieplony PUR 25 cm, ocieplenie zewnętrzne grafit 15 cm. Poddasze nieużytkowe, nie ocieplone. 

 

Tynki gipsowe były robione na przełomie czerwca - lipca 2020, ocieplenie i elewacja - koniec sierpnia piec założony w grudniu 2020. 

 

Na drugi dzień jak weszliśmy to między ścianą (tynkiem) a sufitem z karton gipsu pojawiła się wilgoć. Otworzyliśmy okna i zaczęliśmy wietrzyć. 

 

Czy jest to normalne zjawisko, tynki jeszcze nie doschły od wakacji ? Zaznaczam że wilgoć zbiera się tylko na wysokości sciana-sufit. 

 

Prosiłbym o pomoc w rozwiązaniu wątpliwości, chciałem zacząć gruntować i malować i niewiem kiedy mogę zacząć. 

 

Pozdrawiam. 

20201206_141230.jpg

20201206_141223.jpg

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sufit na stelażu, czy klejony na placki?

Jak wyglądało z grubsza suszenie tynków?

Ścianka kolankowa jaką ma wysokość - jeśli jest...

 

24 minuty temu, SJASK93 napisał:

wilgoć zbiera się tylko na wysokości sciana-sufit.

Na wszystkich ścianach (również tych wewnętrznych/działowych) czy tylko zewnętrznych/obrysowych?

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sufit na stelażach krzyżowych, na ocieplenie PUR dana folia paroizolacyjna isover i do stelaży przykrecony karton gips, brak ścianki kolankowej. 

Tylko na ścianach zewnętrznych obrysowych, na dzialowkach jest ok. 

 

Po wietrzeniu wilgoć zanikla, chociaż rano pewnie znowu wyjdzie bo okna na noc zamknięte. 

Suszenie wyglądało tak, że rozszczelnione okna były, ale później tak od pazdziernika do teraz praktycznie nie otwieralismy okien

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli strop ocieplony jest od spodu? - docieplić strop od poddasza, szczególnie wokół wieńca... tam jest potężny mostek, ba, MOST termiczny... wygląda na to, że niedoizolowany jest wieniec (???) jest zimny i para wodna znalazła sobie stosunkowo zimne miejsce na kondensację :bezradny:

 

Nad drzwiami - tymi na zdjęciu - masz rolety zewnętrzne?

 

25 minut temu, SJASK93 napisał:

Po wietrzeniu wilgoć zanikla

Wentylacja pewnie grawitacyjna, brak nawietrzników w oknach, brak cyrkulacji powietrza - usprawnić wentylację...

 • Lubię to 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, SJASK93 napisał:

Strop jest ocieplony od spodu dokładnie

Możliwe, ale ściana na styku ze stropem jest wyraźnie zimniejsza! i stąd kondensacja pary właśnie tutaj...

Skuteczniejsze byłoby ocieplenie po drugiej stronie przegrody, czyli podłogę poddasza...

 

Przypuszczałem, że to zimne nadproże, to wynik niedocieplenia kasety :scratching:

 

Podbitka już założona/przybita? nie da się zajrzeć, jak docieplona jest ściana pod okapem?

Tam coś jest nie tak...

 

Czy mógłbyś pokazać fragment przekroju budynku z widocznym połączeniem ściany zewnętrznej, stropu i więźby dachu...

 • Dziękuję 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, SJASK93 napisał:

Sufit na stelażach krzyżowych, na ocieplenie PUR dana folia paroizolacyjna isover

SJASK93, domyślam się, że folia paroizolacyjna jest POD pianką, a nie nad nią, prawda?

 

Bo jeśli jednak nie przejęzyczyłeś się w swojej wypowiedzi i ta folia jest położona NAD pianką, to wg mnie za zawilgocenie może odpowiadać zamknięta droga dla pary wodnej - właśnie za sprawą folii, która została położona od góry. Tam powinna leżeć folia paroprzepuszczalna, a folia paroizolacyjna powinna znaleźć się POD pianką czyli między płytami gipsowymi a ociepleniem. Zresztą nad folią powinna być zapewniona wentylacja, żeby dać ujście wilgoci.

No i o mostku warto pomyśleć, o którym pisał Podczytywacz, 

 

Ale jeśli jednak jest to zwykłe przejęzyczenie z tą folią NA piance PUR, no to ja i tak mam pytanie, którędy ma uchodzić para wodna spod tego sufitu? Bo to zdaje się jest betonowy strop, w każdym razie szczelny, co nie? No więc według mnie sprawa wygląda tak, że nie masz sprawnej wentylacji i następuje kondensacja pary wodnej właśnie w warstwie ocieplenia, bo nad ociepleniem masz sufit.

 

Uważam, choć mogę się mylić, że niewykluczone, że błędnie jest położona warstwa ocieplenia i tam ZAWSZE będzie mokro, bo to jest dokładnie ta sama sytuacja co z brakiem wentylacji połaci dachu. Wentylacja musi być, żeby na styku dwóch obszarów ciepłego i zimnego mogła wydostawać się para wodna, zamiast kondensować się i skraplać. 

Sufit zimny, pianka ciepła.

Mam nadzieję, że jestem w błędzie.

 

A jeśli się nie mylę, to musisz położyć dodatkowe ocieplenie na stropie i zrobić pogrubioną opaskę ocieplenia przy ścianach tam na stropie, od góry, żeby zniwelować mostek, o którym pisał Podczytywacz. Wiesz, ocieplenie na stropie np 10cm styropianu albo wełny i na to wzdłuż ścian opaskę z postawionych na boku płyt.

Edytowano przez PeZet (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli PeZet ma rację, to faktycznie kiepsko. Możliwe, że przy grzaniu i podnoszeniu temperatury w pomieszczeniu wilgoć zostanie wyparta na zewnątrz i odprowadzona szczelinami na poddaszu lub przez folię wysokoparoprzepuszczalną. Proponuję wynająć na tydzień osuszacz i diagnozować przy okazji problem.

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jeśli strop jest żelbetowy i ocieplono go od spodu to faktycznie powstał potężny mostek termiczny na wysokości wieńca. I to na zimnym wieńcu to potężne wykraplanie się pary wodnej. Ktoś – projektant lub wykonawca – popełnił tu poważny błąd. Izolację trzeba ułożyć na stropie, tak aby łączyła się z izolacją ścian. Ostatecznie można też ocieplić dach.

 • Lubię to 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co panikować - normalna wilgoć technologiczna zwłaszcza w okresie późno-jesiennym. Grzać i wietrzyć, a ewentualne modernizacje rozważać po 2 sezonach grzewczych. 

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rzetelne podpowiedzi, dziś już wszystko było ok, grzanie i wietrzenie będę praktykował, możliwe, że jak hydraulik włączył piec to pomieszczenia praktycznie od października nie były wietrzone i się wszystko skumulowało. Dla bezpieczeństwa przejechałem papierem 150. 

Strop jest na konstrukcji drewnianej. Nie ma żadnego betonu. 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To ma być grzane, grzane i jeszcze raz grzane + wentylacja, wentylacja i jeszcze raz wentylacja. Tak sobie przemyślałem to na spokojnie i podpisuję się ostatecznie pod wypowiedzią Eksperta Cezarego, która upewniła mnie w moich domniemaniach. :) Nie ma co wietrzyć - zamów osuszacz dodatkowo z jakiejś wypożyczalni i zobaczysz, ile razy bedziesz z wiadrem wody ganiał na trawnik :) Można się zdziwić.

 

 • Lubię to 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 6.12.2020 o 22:36, SJASK93 napisał:

Sufit na stelażach krzyżowych, na ocieplenie PUR dana folia paroizolacyjna isover i do stelaży przykrecony karton gips, brak ścianki kolankowej. 

Tylko na ścianach zewnętrznych obrysowych, na dzialowkach jest ok. 

Ocieplanie od wewnątrz stropu (a i ścian) stosuje sie tylko w ostateczności, gdy brak inne możliwości - i wtedy trzeba zapewnić dobre wentylowanie przestrzeni między ociepleniem a ściana, albo zastosować inne sposoby przeciwdziałające wykraplaniu się pary na przegrodzie.

 

Ocieplony powinien byc ostatni strop - 30 -40 cm wełny min lub podobnej izolacji.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Trzeba zacząć od ustalenia czy można tę działkę przekształcić na budowlaną bo może to być niemożliwe. I podziały też chyba w tym przypadku sa i niemożliwe i bez sensu.    A jaki ejst status tamtych działek? Przecież to mogą być siedliska, sąsiednie działki nie mają wpływu na siebie, każda jest inna moja jest usługowo mieszkalna a sąsiada już tylko mieszkalna.    W kwestii nieruchomości gruntowych mamy 2 niezależne kwestie: 1) prawo własności 2) rodzaj działki   Prawo własności można mieć nawet do 5m2 działki rolnej (jeżeli spadkobierców było wielu)  Rodzaj działki decyduje w jaki sposób może być użytkowana i czy może być podzielona. działka rolna może być podzielona na działki  0,3ha każda, ponieważ taka jest minimalna powierzchnia działki rolnej. Jeżeli w wyniku podziału chcesz otrzymać działki mniejsze niż 0,3ha, Twoja działka musi być w planie miejscowym przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe lub musisz posiadać decyzję o warunkach zabudowy. https://geoportal360.pl/blog/jak-podzielic-dzialke-rolna/ Podział działki rolnej w trybie administracyjnym Przez tryb administracyjny należy rozumieć taki podział, którego wynikiem jest wydanie decyzji administracyjnej przez wójta, burmistrza czy prezydenta miasta na prawach powiatu. Tryb administracyjny zostanie „uruchomiony”, gdy zaistnieją przesłanki ujęte w Art. 93. 2a. Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r., mówiące, że: „Podział nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne, a w przypadku braku planu miejscowego wykorzystywanych na cele rolne i leśne, powodujący wydzielenie działki gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3000 ha, jest dopuszczalny, pod warunkiem, że działka ta zostanie przeznaczona na powiększenie sąsiedniej nieruchomości lub dokonana zostanie regulacja granic między sąsiadującymi nieruchomościami”. W decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości określa się termin na przeniesienie praw do wydzielonych działek gruntu, który nie może być dłuższy niż 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna. Przebieg procesu podziałowego W praktyce, tok postępowania w sprawie wydzielenia gruntu rolnego o powierzchni mniejszej niż 0,3000 ha, w tzw. trybie administracyjnym, przedstawia się następująco. Właściciel nieruchomości rolnej, bądź użytkownik wieczysty, składa wniosek o podział gruntu rolnego do wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta właściwego dla miejsca położenia nieruchomości. Do wniosku o podział gruntu rolnego właściciel nieruchomości, bądź użytkownik wieczysty, dołącza następujące dokumenty: tytuł prawny do nieruchomości, wypis i wyrys z katastru nieruchomości, w przypadku położenia nieruchomości na gruntach wpisanych do rejestru zabytków, do wniosku o podział należy dołączyć opinię konserwatora zabytków, wstępny projekt podziału nieruchomości rolnej, przy czym projekt ten można sporządzić we własnym zakresie. Po sprawdzeniu przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) poprawności złożonego wniosku i wydaniu przez niego postanowienia o zgodności dokumentacji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, można uprawnionemu geodecie zlecić opracowanie dokumentacji podziałowej. Geodeta przystępując do podziału wskazanej przez zleceniodawcę nieruchomości rolnej wykonuje następujące czynności: zgłasza planowaną robotę do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, pozyskuje z ośrodka mapę zasadniczą, określa granice nieruchomości podlegającej podziałowi, sporządza wstępny projekt podziału nieruchomości (zgodny z określonym przez właściciela nieruchomości), oznaczając kolorem czerwonym projektowane do wydzielenia działki, przedstawia w formie opisowej bądź w formie graficznej, w kolorze czerwonym, propozycję dostępu wydzielonej części gruntu do drogi publicznej, sporządza wykaz zmian gruntowych, wynosi granice nowo wydzielonej działki na grunt, okazuje zainteresowanym stronom granice nowo wydzielonej działki, sporządza protokół z przyjęcia granic nieruchomości (zgodnie z wytycznymi Rozporządzenia z dnia 17 lutego 1998 r. w sprawie trybu dokonywania podziałów nieruchomości). Z czynności okazania granic sporządzany jest protokół, którego elementami są: imiona i nazwiska oraz oznaczenia dowodów tożsamości osób uczestniczących w okazaniu granic nowopowstałych działek, data sporządzenia protokołu, oznaczenie nieruchomości poprzez określenie jej nr i nr KW, szkic graniczny, data sporządzenia protokołu i data jego podpisania. Do obowiązku geodety należy poinformowanie zainteresowanych stron o terminie przeprowadzenia czynności okazania granic. Nieobecność zainteresowanych stron w dniu okazania granic, nie wstrzymuje procedury podziałowej. Skompletowany operat geodezyjny zawierający takie dokumenty, jak: protokół z czynności przyjęcia przebiegu granic nieruchomości i utrwalenia nowych punktów, szkic graniczny, geodeta przekazuje do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, właściwego dla miejsca położenia nieruchomości, celem sprawdzenia.
  • Działka można przekształcić na sąsiednich działkach sa domy jednorodzinne. Tylko jak się zabrać za przekształcenie,  jaki sposób będzie najszybszy? W urzędzie gminy czy prywatnie trzeba iść do kogoś kto się tym zajmuje   
  • Odgrzewany kotlet sprzed 9 lat... Tak teraz budują i mieszkają obajtki i inne, zesyłane ekselencje...
  • Porozglądaj się po okolicy, jak ludzie budują. Popytaj np. w biurze u lokalnego architekta lub kierownika budowy z okolicy. Prowadził pewno wiele budów w okolicy i wei jakie tam sa grunty. Fundamenty zawsze da sie dostosować do warunków wodno-gruntowych, no chyba, że pod spodem masz 100 m torfowiska. Wtedy koszty pali by cię zniechęciły :). Teraz często robia ludzie domy na płycie fundamentowej i mało kto podpiwnicza. Pewno u Ciebie tez na tym się skończy. Przy spadkach tez są rozwiązania. Może na początek taka lekturka artykułu świeżego o fundamentach. Do poduszki. https://budownictwob2b.pl/przegrody/baza-wiedzy/fundamenty/51698-dobor-sposobu-fundamentowania-budynku    
  • A nie masz tam w projekcie szczegółu dowiązania belki do wieńca? Przecież KB od tego jest żeby być przy takich newralgicznych robotach i patrzec na ręce wykonawcom/zbrojarzom etc. Chyba, że wcześniej wszystko obgadali i majster już wszystko wie. Opcja 2 - chyba, że majster to Ty. Wpisz w g...e "dowiązanie belki stropowej do wieńca i będziesz miał 100 rysunków. Masz tu na początek Czamaninek i instrukcja układania stropu - nie suigeruj się nazwą linkowania (coś mają pomerdane), ale potem masz wszystkie etapy z rysunkami. https://czamaninek.pl/?s=JAKBUDOWA,Pionowaizolacjacianp
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...