Skocz do zawartości

Kolory w ogrodzie


Recommended Posts

Witam.
Projektuję swój ogród. Chciałabym mieć w nim pięknie zestawione ze sobą rośliny o różnych barwach. Które będą tworzyły jakąś całość .
Wymyśliłam jeden zestaw roślin(ściągnęłam z pewnego osiedla): posadzę: dereń -zielone liście z białą obwódką - perukowiec - bordowe liście - i znowu dereń. wygląda to bardzo ładnie.
Może podpowiecie mi coś jeszcze? Nie muszą to być tylko wysokie krzewy - mogą być też byliny. Dzięki.
Link do komentarza
iglak strzelisty ,w kolorze szaro-niebieskim (np.skyroket) koło niego iglak "pękaty" w zielonym kolorze (o połowe niższy), przed nimi iglak mały w kształcie kuli (w żółtym kolorze), a poniżej nich- wkoło iglaczki rozłożyste i płożące - tak moja żona wymyśliła i narysowała sobie.
Link do komentarza
można kupić trawę w rolkach - ona jest naprawdę zwinięta w rolki - wystarczy tylko rozłożyć (na odpowiednim podłożu), przycisnąć np. walcem ogrodowym i podlać - no i trawnik gotowy.
w tamtym roku moja sąsiadka likwidował u siebie część trawnika - łopatą zebrali wierzchnią warstwę - trawę z ziemią i oddali nam. My te kawałki trawnika zasadziliśmy u siebie - jak trawę z rolki - bardzo dużo podlewaliśmy i przyjęła sie - mamy trawnik tam gdzie wcześniej paliliśmy ognisko. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Witam.
Projektuję swój ogród. Chciałabym mieć w nim pięknie zestawione ze sobą rośliny o różnych barwach. Które będą tworzyły jakąś całość .
Wymyśliłam jeden zestaw roślin(ściągnęłam z pewnego osiedla): posadzę: dereń -zielone liście z białą obwódką - perukowiec - bordowe liście - i znowu dereń. wygląda to bardzo ładnie.
Może podpowiecie mi coś jeszcze? Nie muszą to być tylko wysokie krzewy - mogą być też byliny. Dzięki.


Cze.Róże zamiast żywopłotu to jest to.Pięknie kwitną i kolcami straszą nieproszonych gości.Pozdro icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

można kupić trawę w rolkach - ona jest naprawdę zwinięta w rolki - wystarczy tylko rozłożyć (na odpowiednim podłożu), przycisnąć np. walcem ogrodowym i podlać - no i trawnik gotowy.
w tamtym roku moja sąsiadka likwidował u siebie część trawnika - łopatą zebrali wierzchnią warstwę - trawę z ziemią i oddali nam. My te kawałki trawnika zasadziliśmy u siebie - jak trawę z rolki - bardzo dużo podlewaliśmy i przyjęła sie - mamy trawnik tam gdzie wcześniej paliliśmy ognisko. icon_biggrin.gif




Rzeczywiście- trawa w w rolkach to super sprawa, szkoda tylko,że to dość spory wydatek icon_sad.gif
Link do komentarza
Cytat

kora? chodzi o takie rabatki posypane zbrązowiałą siekaniną?


Mąż mówi,że kora to dobra jest tam gdzie nie ma spadających liści na jesieni,bo przy grabieniu połowę kory wywala się z liśćmi.Kory jak jest mniej niż 10 cm grubości to chwasty i trawa i tak miejscami się przebiją. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

kora? chodzi o takie rabatki posypane zbrązowiałą siekaniną?


Z tego co zdążyłem już się zorientować - to chodziło o korę sosnową - a nie zbrązowiałą siekaninę. icon_confused.gif Kora jest dobra tam gdzie rosną iglaki - dobrze tam pasuje - tak jak w naturalnym środowisku jest...
Link do komentarza
Cytat

Jak to ? To Ja widziałem - a jestem facetem!!! icon_biggrin.gif Pnące róże mają nawet 3 metry wysokości.



Pnące róże to jest jakiś pomyśł tylko one muszą się pnąć po czymś. I jest to często siatka A siatkę złodziej przetnie deskę na róże położy i jest w domu. Róże są za słabe na żywopłot.
Link do komentarza
Cytat

A jak długo (od momentu zasadzenia) trzeba czekać,żeby róże urosły do wysokości 2 metrów?


Moja róża, kupiona jako suchy patyk z suchymi korzeniami na bazarku za 4 zł - urosła w ciągu 1 lata do wysokości ogrodzenia tj. około 1,5m. Obcięłam jej wszystkie pędy nastepnej wiosny gdyz zmarzła zimą - ale pusciła nowe - teraz jest gęsta i wysoka - znowu ją obcinałam gdyż miała około 3 metrów wysokości - a podpórki ma na 1,5 metra tylko!!! a gdy ją kupowałam, to miałam wątpliwości czy to wogóle urośnie - bo była jakaś sucha i bez ziemi - korzenie też były suche, ale jak widać - dobry egzemplarz !!!!
Link do komentarza
Cytat

Moja róża, kupiona jako suchy patyk z suchymi korzeniami na bazarku za 4 zł - urosła w ciągu 1 lata do wysokości ogrodzenia tj. około 1,5m. Obcięłam jej wszystkie pędy nastepnej wiosny gdyz zmarzła zimą - ale pusciła nowe - teraz jest gęsta i wysoka - znowu ją obcinałam gdyż miała około 3 metrów wysokości - a podpórki ma na 1,5 metra tylko!!! a gdy ją kupowałam, to miałam wątpliwości czy to wogóle urośnie - bo była jakaś sucha i bez ziemi - korzenie też były suche, ale jak widać - dobry egzemplarz !!!!



Gratulacje icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Bardzo ładnie wyglądają kompozycje z wrzosó lub wrzośców - na nasłonecznionym kawałku ziemi - gdzie zimia jest piaszczysta - lekka.
Kwitną na fioletowo, różowo, żółto . Są też takie które sa żółte gałązki.
Nie znam niestety nazw - mam takie, ale nie pamiętam jak sie nazywają.



Wrzosy w ogrodzie? To musi być piękne. Pewnie nie masz zdjęcia?
Link do komentarza
Cytat

dzieki.
A w sobotę kupiłam sobie altankę drewnianą na którą zamierzam tę różę pnącą puścić aby się po niej pięła do góry - nie będę musiała ciągle obcinać zbyt długich pędów - bo aż serce boli gdy to robię - szkoda mi obcinać - skoro tak długo trzeba czekać aby urosło... icon_biggrin.gif


Mam nadzieję że altanka solidna i wytrzyma. Ja miałam różę puszczoną po kupnej pergoli i pergola nie wytrzymała. Teraz przesadziłam różę tak by mogła piąć się po wierzbie. Zobaczymy co z tego będzie.
Link do komentarza
Cytat

Myślę, że pergola drewniana wytrzyma pod ciężarem róży pod warunkiem że ta pergola jest wykonan z grubych deseczek a nie patyczków.


Zgadza się ale lepiej nie z deseczek a kantówek. Ja jako niedoświadczona ogrodniczka wymyśliłam sobie ażurową delikatną pergole po której miała piąć się różą. Owszem 1 rok było ok. w 2 roku pergola pod ciężarem róży rozłożyła się na elementy pierwsze. Pergole zlikwidowałam róże przesadziłam, na efekty czekam. icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Witam.
Projektuję swój ogród. Chciałabym mieć w nim pięknie zestawione ze sobą rośliny o różnych barwach. Które będą tworzyły jakąś całość .
Wymyśliłam jeden zestaw roślin(ściągnęłam z pewnego osiedla): posadzę: dereń -zielone liście z białą obwódką - perukowiec - bordowe liście - i znowu dereń. wygląda to bardzo ładnie.
Może podpowiecie mi coś jeszcze? Nie muszą to być tylko wysokie krzewy - mogą być też byliny. Dzięki.


Bardzo lubię berberysy- są kolumnowe, krzaczaste, miniaturowe, prawie płożące i żółte i czerwone, pstre, zielone w lecie jesienią pomarańczowe wybór ogromny.
Link do komentarza
Cytat

Bardzo lubię berberysy- są kolumnowe, krzaczaste, miniaturowe, prawie płożące i żółte i czerwone, pstre, zielone w lecie jesienią pomarańczowe wybór ogromny.



Ja też je lubię-szczególnie te o liściach sezonowych.Dobrze,że są mało wymagające co do gleby, bo słyszałam opinię,że berberysy zimozielone są znacznie bardziej wymagające. Wymagają gleb żyznych i większej wilgotności powietrza.
Link do komentarza
Cytat

Zgadza się ale lepiej nie z deseczek a kantówek. Ja jako niedoświadczona ogrodniczka wymyśliłam sobie ażurową delikatną pergole po której miała piąć się różą. Owszem 1 rok było ok. w 2 roku pergola pod ciężarem róży rozłożyła się na elementy pierwsze. Pergole zlikwidowałam róże przesadziłam, na efekty czekam. icon_smile.gif



I na niczym się róża teraz nie wspiera? Efekty pewnie będą w maju. Szkoda że w poziomie.
Link do komentarza
Róża - zwłaszcza kilkuletnia - potrafi być bardzo ciężka - ma grube gałęzie średnicy 1,5cm - to za dużo dla tych delikatnych pergoli, które kupujemy za 140zł w markecie. Chyba, że pergolę wzmocnimy (np. mocując ją do dodatkowych słupków lub do ogrodzenia) - wtedy wytrzyma pod ciężarem róży. Wiem, bo mam ...
Link do komentarza
Cytat

Bardzo ładnie wyglądają kompozycje z wrzosó lub wrzośców - na nasłonecznionym kawałku ziemi - gdzie zimia jest piaszczysta - lekka.
Kwitną na fioletowo, różowo, żółto . Są też takie które sa żółte gałązki.
Nie znam niestety nazw - mam takie, ale nie pamiętam jak sie nazywają.



O,o,o! A jak je pielęgnować?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...