Skocz do zawartości

podłączenie nagrzewnicy do ecovent midi


Recommended Posts

Witam potrzebuję pomocy mam rekuperator ze sterownikiem ecovent midi i chciałbym podłączyć nagrzewnicę wstępną aby zabezpieczyć wymiennik przed zamarzaniem w mrozy na fotce widać jak mam okablowany sterownik przez producenta centrali.

1185318980_Beztytuu1.thumb.jpg.2b3dfd010bb6e3de1aa63c20d76da43f.jpg


Nagrzewnicę chcę zastosować kanałową fi 200 o mocy 1KW, czy oprócz nagrzewnicy coś będzie jeszcze potrzebne (np jakiś czujnik w kanale czerpni), aby uruchomić automatykę załączania i wyłączania takiej nagrzewnicy ? (aby np wyłączyła się jak silnik się zatrzyma)

Czy konieczny jest filtr przed nagrzewnicą ? i czy musze go też zaizolować wełną? 

Czy nagrzewnica musi być połączona sztywnymi rurami spiro czy może być to termoflex
Proszę o porady jak to uruchomić

A to schemat połą199752052_Beztytuu.thumb.jpg.7bb5110a29c2a2630b0dfb81e06c123f.jpgczeń do sterownika 

Edytowano przez marcinx00 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Filtr powietrza przed nagrzewnicą jest potrzebny. Nagrzewnica zaś powinna mieć izolację cieplną. Nie ma sensu żeby ciepło z niej rozchodziło się bezproduktywnie. 

Co do samej nagrzewnicy to sporo zależy od jej modelu, a w związku z tym wyposażenia. Przede wszystkim czy ma wbudowany stycznik oraz termostat, czy trzeba podłączyć zewnętrzne. Ponadto trzeba zapoznać się z resztą instrukcji tego regulatora (to chyba Plum?) oraz samej centrali wentylacyjnej.

Dlatego do zrobienia tego należy zatrudnić fachowca.

O ile dobrze rozumiem schemat (zastrzegam, to tak przy niepełnych danych), interesuje nas styk N1 (nagrzewnicy pierwotnej). Oczywiście, nie jest on obciążany pełną mocą czerpaną przez nagrzewnicę! To tylko połączenie z ze stycznikiem (dopiero on zostaje obciążony mocą nagrzewnicy) i termostatem (nawet prostym, działającym  trybie  włącz /wyłącz). Ale te elementy mogą być już integralną częścią danego modelu nagrzewnicy. A wtedy tylko łączymy N1 z nagrzewnicą i podłączamy zasilanie nagrzewnicy.

Natomiast nie jest dla mnie jasne jak i kiedy wykorzystujemy tu styk cyfrowy DIN5.

Link do komentarza
9 godzin temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

(to chyba Plum?)

tak to ten sterownik 

a czy coś byś polecił z nagrzewnic 1kw na rurę fi 200 myślałem o czymś takim Kanałowa nagrzewnica elektryczna EKA SALDA 

czy taką nagrzewnicę normalnie całą się izoluje wełną taką jak do rur wentylacyjnych ? 

 

Link do komentarza

To dobre nagrzewnice. Instrukcja nie wspomina o izolowaniu samej nagrzewnicy, jedynie kanału doprowadzającego zimne powietrze (choćby ryzyko kondensacji).

https://www.lindab-polska.pl/pliki/katalog/produkty/98/pdf/lindab_instrukcja_instalacji_eka.pdf

Jednak zrobienie izolacji całości, łącznie z kanałem pomiędzy nagrzewnicą i centralą oraz samej nagrzewnicy jest zasadne. A przeciwwskazań nie widzę. 

 

PS. W tym przypadku nie ma sensu jakieś zaawansowane sterowanie z regulacją mocy nagrzewnicy.

Montażu powinien zaś dokonać fachowiec z uprawnieniami elektrycznymi. Ze względów bezpieczeństwa oraz z uwagi na gwarancję.

Link do komentarza

No i kupiłem tą nagrzewnicę o której wspomniałem czyli salda 1 kw od producenta mojej centrali dowiedziałem się że każda nagrzewnica bedzie się nadawała do sterownika który jest zamontowany ale abym kupił taką która ma 2 zabezpieczenia.

Nigdy nie widziałem  jak wyglada taka nagrzewnica w środku ale nic skomplikowanego.

Myślałe że oprócz kabla zasilajacego 230v będzie jeszcze możliwość podlaczenia jakiegoś kabla ze sterownika centrali ale niestety nic takiego nie ma tylko same zasilanie

 Co będę potrzebował żeby to spiąć ze swoją centralą ? Jakiś sterownik nagrzewnicy ? Z możliwością podpięcia razem tych dwóch urządzeń

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...