Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

 

 

Witam wszystkich.
Taki mały problem mam. Otóż na wiosnę planuję małą rozbudowę domu. Moja rozbudowa będzie polegać na dobudowaniu dwóch ścian do istniejącego budynku ,tak jak to przedstawiłem na rysunku. Wymiary 2,7mx3m.Ściany będą na parterze i piętrze w technologii lekkiej szkieletowej ,dach pokryty papą .Strop między piętrami drewniany z wylewką pod płytki(będzie tam łazienka).Stary dom natomiast jest z cegły .No i teraz moje pytania .Czy mogę postawić tylko dwie ściany i połączyć je na stałe z istniejącym budynkiem czy muszą być cztery ściany czyli jakby osobna kostka z dylatacją miedzy starym a nowym budynkiem. Wolałbym oczywiście zrobić tylko dwie ściany, tylko czy jeżeli budynek będzie połączony na stałe to czy podczas osiadania fundamentów nie zaszkodzi to konstrukcji.

1874775254_Dwiecianynastaepoczonezbudynkiem.thumb.jpg.cfe99b841376317804dbacc1a1b024d4.jpg1554264671_Czterycianyzdylatacj.thumb.jpg.9b102eec795cde7e1605ef96c72cd4d0.jpg

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie decyzję podejmie i tak konstruktor robiący projekt. Ale takie bezpośrednie związanie konstrukcji murowanej i drewnianej też się praktykuje. Same konstrukcje drewniane są odporne na skutki osiadania. Połączenie musi zapewnia możliwość drobnych ruchów (np. liczne , ale dość cienkie kotwy z płaskownika, miejsce połączenia osłonięte deską maskującą umocowaną tylko do konstrukcji drewnianej).

 • Lubię to 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Ostatecznie decyzję podejmie i tak konstruktor robiący projekt. Ale takie bezpośrednie związanie konstrukcji murowanej i drewnianej też się praktykuje. Same konstrukcje drewniane są odporne na skutki osiadania. Połączenie musi zapewnia możliwość drobnych ruchów (np. liczne , ale dość cienkie kotwy z płaskownika, miejsce połączenia osłonięte deską maskującą umocowaną tylko do konstrukcji drewnianej).

Czyli wtedy robię fundament tylko pod dwiema ścianami (oznaczone na czerwono)ściany szkieletowe łącze z ceglanymi jakimś połączeniem elastycznym typu wspomniane płaskowniki.Belki stropowe opieram z jednej strony na konstrukcji drewnianej a z drugiej mogę np.wykuć kilka cegieł i oprzeć to na wykutym otworze?

 

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie mamy tylu danych, którymi dysponować będzie wykonawca projektu...

 

W jakiej okolicy Polski mieszkasz, jaka jest gleba, jak stare fundamenty wyglądają, czy budynek jest podpiwniczony... i wiele innych, jakie mnie - niekonstruktorowi - się nasuwają...

A konstruktor będzie wiedział co wziąć pod uwagę...

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, climber67 napisał:

Wolałbym oczywiście zrobić tylko dwie ściany, tylko czy jeżeli budynek będzie połączony na stałe to czy podczas osiadania fundamentów nie zaszkodzi to konstrukcji.

No i zrobisz dwie ściany na nowych fundamentach.

Fundament musisz mieć zdylatowany od istniejących - ściana powinna też być zdylatowana.

 

3 godziny temu, climber67 napisał:

Czyli wtedy robię fundament tylko pod dwiema ścianami

tak

 

Jednak resztę konstrukcji ( w tym stropy)  musi rozwiązac projektant, biorąc pod uwagę istniejący budynek i konstrukcję  dobudowanej części.

Być może np. doda słup w kącie starych ścian na nowym fundamencie - i na nim oprze strop. A moze wykorzysta stare ściany. Przy drewnianym szkielecie nowej części ta opcja jest chyba nalepsza, a pozwala na drobne ruchynowej konstrukcji.

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Tylko ciężko jest nie zalać równo na półtora metra od góry. Pęknięcia na tym ostatnim zdjęciu są prawie jak od linijki, czyli musieli by naraz z gruszki wrzucić pół kubika betonu i akurat w tym samym miejscu wszystkie pękły. Dużo większe prawdopodobieństwo jest, że przy zalewaniu bloczków coś się wydarzyło nie tak, żle ubite, albo była jakaś wada w formie i akurat wszystkie te ze zdjęcia pękły prawie w tym samym miejscu. Bo raczej nie ma opcji, żeby przy zalewaniu betonem zrobić taką równą dziurę żeby woda sobie przepłynęła z góry na dół i wszystkie mróz rozsadzil. Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
  • Gość Radek Szkuciak
   Otrzymałem w grudniu 2020 zamówienie (kominek wraz z akcesoriami do montażu, irytowania, płyty krzemionkowe). Zamówienie okazało się uszkodzone. Brak jednej nóżki kominka, przewód kominowy zgięty na kielichach, uszkodzona rączka otwarcia drzwiczek. Zgłosiłem reklamacje, która do tej pory nie została rozwiązana, zdawkowe odpisywanie na maile i odpowiadanie na telefony. Nawet gdy ktoś odbierze to zazwyczaj jest sprawdzimy i oddzwonimy, po tym cisza. Zrobiłem u nich zakupy na około 3000zl i w ramach reklamacji liczyłem jedynie na wymianę rączki na wolną od wad gdyż z resztą za pomocą młota i innych narzędzi udało się poradzić. Firma jednak chyba uznała że wymiana ustrojstwa które prawdopodobnie nie jest droższe niż 50zl nie powinna mieć miejsca. Przestrzegam przed nimi i firma PKS która jest ich kurierem. Wszystko dokładnie sprawdzać choćby kurier miał stać przy Was 2h.
  • a mnie się wydaje, że powinno się je zalewać betonem nieprzyjmującym wody. Może jakiś dodatek. Ewidentnie bloczki są rozsadzane przez zamarznięty beton. Jest też możliwość, że nie są idealnie zalane, i w miejscach pustych zbiera się woda i zamarza.   
  • najlepiej jakbyś wziął tego kominiarza, którego administracja używa do przeglądów.
  • czyli wracamy do stanu sprzed kilku lat kiedy też była mroźna zima. Potem były obniżki - czyli wychodzi na zero .
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...