Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Czy powinienem zastosować folię kubełkową czy coś innego?


Recommended Posts

Mam parterowy 5letni dom, ostatnio na dole przy narożnikach i w dolnej części jednego pokoju (za szafą i w okolicach listw przypodłogowych) zauważyłem grzyb. Z zewnątrz jest położony styropian, zabezpieczony folią (zwykłą czarną) i wokół domu jest opaska drenażowa. Zasypane jest to wszystko tłuczniem.
Gleba jest trochę gliniasta, ale nie jakoś specjalnie.
Czy zastosowanie folii kubełkowej wokół domu może pomóc zwalczyć grzyba? Czy zanim nałoże folie kubełkową dać jeszcze folię w płynie?

Jeśli chodzi o wetnylacje to mam grawitacyjną, nawietrzaki w oknach są, okna dwuszybowe, w mieszkaniu utrzymuje 23 stopnie.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, lamcpp napisał:

Czy zastosowanie folii kubełkowej wokół domu może pomóc zwalczyć grzyba? Czy zanim nałoże folie kubełkową dać jeszcze folię w płynie?

 

1. Musisz sprawdzić, czy ta folia kubełkowa na pewno chroni przed wilgocią, może gdzieś się przesunęła, itp., może opadła niżej,,,,

2. Ale tak naprawdę to  bym stawiał na przemarzanie dolnej części ściany od fundamentu (za mało styropianu na fundamencie - albo błędy w izolacji poziomej wilgociowej między fundamentem i ścianą. Może jedno i drugie do kupy.

 

Dodatkowe pytanie:

 - jaki styropian i jakiej grubości masz na ścianie fundamentowej - a jaki na  ścianie zewnętrznej?

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Folia kubełkowa nie stanowi żadnej izolacji przeciwwodnej, ani termicznej!

Jej zadaniem jest mechaniczna ochrona izolacji ścian fundamentowych przy zasypywaniu ściany zaizolowanej hydroizolacją, czy/oraz styropianem/xps'em...

 

Ta zwykła, czarna folia mogła spowodować, że jakiś kamień, czy kawałek drewna wrzucony razem z ziemią, czy pospółką przy obsypywani zaizolowanej ściany fundamentowej - naruszył/naddarł folię i uszkodził izolację...

 

A to, że ścina fundamentowa jest obłożona styropianem nie świadczy, że jest zabezpieczona przed wilgocią z gruntu, czy wręcz - wodą...

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Folia w płynie ma inne zastosowanie...

Ściana fundamentowa powinna być zaizolowana przeciwwodnie np. Dysterbitem i termicznie zaizolowana styropianem...

 

Co u Ciebie jest pod styropianem? Powinna być warstwa hydroizolacji, z tym, że tej cięższej niż folia w płynie...

 

Ale ten grzyb może być wynikiem mostków termicznych, albo błędów w izolacji poziomej - o których pisze zenek w punkcie 2...

 

Póki co, odsuń trochę szafę od ściany, żeby zwiększyć cyrkulację za nią i truj grzyba chemią... :bezradny:

 

Ten kąt za szafą jest przy zewnętrznej ścianie budynku?

 

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy to nie jest tak, że na cokół ma gdzieś niedokładnie zrobioną izolację termiczną? Grzyb powstaje w specyficznych warunkach. Najchłodniejsze są narożniki i tam pewno powstał tzw. punkt rosy. Zwiększenie temperatury w pomieszczeniach i zmniejszenie wilgotności przy okazji powinno zniwelować problem. Za szafami brak jest cyrkulacji powietrza i o wykraplanie dużo łatwiej niż na odkrytej ścianie. Odsłoń te powierzchnie, wygrzej, grzyb usuń i obserwuj.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.11.2020 o 11:51, lamcpp napisał:

Folii kubełkowej jak na razie wogóle tam nie ma, zamiast tego jest dana zwykła czarna folia...

Styropian na ścianach na pewno 12 cm, na fundamencie chyba też tyle ale postaram się jeszcze to zweryfikować

zweryfikowałeś już, sprawdziłeś?

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Na pierwszym obrazku jak widać wszystko jest stare, a na drugim piękny przykład eklektyzmu. Ale nie widac tam dziadostwa i prowizorki, a niektórym się wydaje że pierdykną płytę OSB i będzie gites. No nie będzie, owszem można i z nią coś aranżować ale to trudne zadanie i raczej dla specjalistów.   
  • Rozmawiamy o surowych murach - cegła surowa jest taka sama teraz jak i 500 lat temu. Owszem - strop żelbetowy płaski jest diameralnie inny, niż sklepiony - ale to strop  Na tym tle różne meble czy wystrój wnętrza jest chyba  możliwy. Eklektyzm - jedni go lubią, inni nie. A na końcu i tak jest smak i gust - nie podlegające dyskusji    Np:      
  • Witam, zastanawiamy się z mężem nad kupnem działki która jest poniżej poziomu drogi publicznej - ile dokładnie nie wiem, myśle ze z metr. Powierzchnia działki to 900m2. Dodatkowo z tego co wiem są to tereny podmokłe, jednak naokoło jest mnóstwo nowych domków, z dwoch stron działki są domy i z dwóch droga publiczna z kanalizacją. I teraz moje pytanie: - ile może wynosić koszt podniesienia poziomu tej działki? JEdni mówią że nic jeśli ktoś za darmo będzie miał do oddania ziemie czy gruz po rozbiórce domu, inni  ze to straszne koszty - czy budowa działki na podmokłym terenie ma sens finansowy? Wiem ze takie domy sa budowane ale czy to są kwoty rzędu kilku tysięcy więcej czy kilkudziesięciu. - czy to że obaj sąsiedzi spuszczają na tą działkę deszczówke ( nie mają jeszcze rynien z tego co widziałam) powoduje że działka może byc jeszcze bardziej mokra czy to raczej kwestia wód gruntowych a nie "zewnetrznego" nawadniania przez sąsiadów. W odległości ok 150m jest rów melioracyjny.  
  • Odleciał - jak zwykle - na skrzydłach swojej wyobraźni 
  • Zenek, no jakie zamki???. To o średniowieczu i wcześniej rozmawiamy?.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...