Skocz do zawartości

Ile kosztuje projekt?


Recommended Posts

paranoja - osoba chcąca wybudować sobie wymarzony dom kupuje projekt i idzie z nim do architekta aby ten dokonał tej adaptacji. Idzie do fachowca który się pod tym podpisuje. I daje swoją cenę. Ja jako laik nie mam obowiązku wiedzieć co powinien zrobić i na czym dokładnie polega jego praca. I czy to do czego nie ma uprawnień zleca komuś. Ja płacę za wykonanie danego zadania i już. Tak samo jak kupuję chleb i nie analizuję czy piekarz ma uprawnienia i czy umie mieszać mąkę. Chleb może mi nie smakować ale na pewno musi być z mąki a nie np. z piasku. I tak samo architekt - może nawet kwiatki rysować byle by zrobił to co do niego należy.
Problem w tym że chyba nikt się jeszcze nie pokusił o pociągnięcie do odpowiedzialności architekta za niezbyt rzetelne podejście do tzw adaptacji. I tak jak pisze detail skoro mury pękają bo architekt robiący adaptację "tylko przybił pieczątkę" to właśnie on powinien ponieść tego konsekwencję.
A co do ceny za usługę: jest wolny rynek i ceny są różne. I niekoniecznie są skorelowane z jakością. Trudno na podstawie ceny określić czy usługa będzie dobrze wykonana (także usługa architekta).
Ja zapłaciłam 1600 i nie do końca byłam zadowolona z usługi. W efekcie pan architekt musiał się nieco wysilić i poprawić swoje babole (błędne rozwiązanie przyłączy powodowało brak możliwości uzyskania pozwolenia). Kuzynka zapłaciła 3500 i była baaardzo nie zadowolona (architekt spierniczył zamiast adaptować - zmieniając strop zapomniał o schodach, ściankach działowych i paru innych drobiazgach) i nie udało jej się dogadać z projektantem - za poprawki konstrukcyjne musiała zapłacić kolejne 2000 tyś. już komuś innemu, a że wiele spraw wyszło już za późno to dziś ma schody po których chodzić się nie da.
I niech nikt mi nie wmawia że skoro się nie znam to nie powinnam się budować - korzystam z usług fachowców i to oni powinni się znać i za to im płacę. A niestety jest tak że nawet korzystając z fachowców trzeba się znać lepiej niż oni aby sprawdzać czy robią dobrze!
Link do komentarza
Witam

Na początku chce powiedzieć że już jestem po etapie wyboru projektu i właśnie domek nam się buduje icon_wink.gif Szukaliśmy projektanta w Katowicach albo ogólnie na Śląsku bo działkę mamy w Katowicach. Długo szukałem z zoną dobrego projektu typowego ale w końcu sie udało. Szukaliśmy projekt taki bardziej nowoczesny, ale ze skośnym dachem. Wybraliśmy projekt za ok. 2000. Potem zaczęły sie poszukiwania architekta - i tutaj musze powiedziec to jak z lekarzami - jest różnie.. zależy jak sie trafi. Posprawdzaliśmy kilka wycen adaptatcji - bo potrzebowaliśmy zaadoptowac nasz dom na działkę. Ceny tez różne - od 2500 do 4000 tak średnio ( bez żadnych zmian w projekcie ) Trafiliśmy jednak na architekta z Katowic który poświęcił nam troche więcej czasu i doradził przeróbke tej typówki lub projekt indywidualny. Okazało sie że w naszej typówce można było uniknąc niektórych ścian fundamentowych wewnątrz domu - co oznaczało oszczędnośc kosztów. Po przeanalizowaniu kosztów projekt/koszt budowy zdecydowaliśmy sie na projekt indywidualny - raz że dobrany dla Nas, dwa że okazało sie że chociaz projekt wyszedł drożej niz zakładaliśmy to koszt budowy był niższy niz domu typowego - ( na samych fundamentach zaoszczędziliśmy 12 000 icon_wink.gif a domek jest bardziej przestrzenny, funkcjonalny - tak że w naszym przypadku opłacał sie projekt indywidualny.
Link do komentarza
Witam
Nam jeden projektant tak zaśpiewał :
projekt z muratora -2000
adaptacja projektu -3500
zmiany w projekcie (a jest ich troche)- 4000
razem 9500
inny powiedział, ze wtym przypadku bez sensu jest kupic projekt i go zmieniać bo za duzo zmian chce robić indywidualny łaczna kwota 5500 - 6000
oj jak zawieje z tymi projektanatami
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Posiedzieliśmy razem ze szwagrem nad tym tematem i uśmialiśmy się serdecznie. Nad niewiedzą i naiwnością ludzi.
Więc, żeby nam już do śmiechu nie było, to kilka wskazówek dla początkujących, którzy będą szukać tutaj jakiejś życiowej wiedzy.
Po pierwsze, ludziska moi kochani, kto, do cholery, kazał wam szukać architektów do adaptacji projektu albo wykonania planu zagospodarowania??? Na co i po co? Nie macie na co wyrzucać pieniędzy???
Do tych celów są projektanci, a nie architekci!!! Architekci mają dwa razy większe stawki, a po drugie i tak... musi im to podpisać projektant. I architekt musi mu za to zapłacić. Nie z własnej kieszeni przecież... naiwności ludzka...
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
witam wszystkich. Od kilku tygodni jestem posiadaczem dzialki budowlanej na ktorej jest prad,woda, gaz i stary dom ktory przeszkadza- do wyburzenia. Czytam Fora i probuje sie dowiedziec czegos na temat budowy domu. Prosze wybaczcie mi ale juz nie wiem od czego zaczac. goeotechnit, projektant,architekt,itp. Chce wybudowac podpiwniczony domek-projekt wlasny. Prosze podpowiedzcie od czego zaczac? dziekuje. Pozdrawim
Link do komentarza
Cytat

witam wszystkich. Od kilku tygodni jestem posiadaczem dzialki budowlanej na ktorej jest prad,woda, gaz i stary dom ktory przeszkadza- do wyburzenia. Czytam Fora i probuje sie dowiedziec czegos na temat budowy domu. Prosze wybaczcie mi ale juz nie wiem od czego zaczac. goeotechnit, projektant,architekt,itp. Chce wybudowac podpiwniczony domek-projekt wlasny. Prosze podpowiedzcie od czego zaczac? dziekuje. Pozdrawim


Zacznij od przeczytania porządnej lektury albo poczytaj kilka dzienników budów tu na forum. Kopalnia wiedzy z takich dzienników to mało powiedziane.
Poczytaj a potem pytaj icon_biggrin.gif milej lektury.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

A dlaczego nie zdecydowałaś się na tego za 3000 zł ?
Jak dasz radę wytargować, to niech ci w projekcie zawrze od razu projekt zjazdu i projekt ogrodzenia. Po co później dopłacać.



Bo u tych za 3500 zl mam wliczona papierologie i utargowanego kierbuda icon_biggrin.gif ja aktualnie mieszkam w Danii i przyjezdam do PL w marcu, z biurem dogadalam sie tak, ze jak przyjade, to dostane do reki wszystkie niezbedne papiery i juz bede mogla ruszac z budowa. u pana za 3000 zl byl tylko projekt, a pozniej za papierzyskami lataj sobie babo sama icon_wink.gif biorac opcje tansza o 500 zl i czekajac na niezbedne dokumenty, optymistycznie rzecz biorac moglabym budowac w lipcu.

a co do zjazdu i ogrodzenia, to dziekuje za uwage, bo o takim "szczegole" to chyba bym nie pamietala.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Z doświadczenia wiem, że Inwestor który kupuje gotowy projekt w 90% przypadków przepłaca.
W projektach typowych spotkałem się z wieloma błędami lub z projektowaniem elementów zwiększającymi koszty budowy.
Np. w większości projektów strop jest monolityczny- co oznacza że Inwestor zapłaci dużo więcej murarzowi za wykonanie takiego stropu, drewno na dach klasy C35 bardzo trudno do kupienia i droższe, źle zazbrojone balkony, płatwie wchodzące w kominy itd... Po za tym w projekcie takim można zrobić tylko drobne zmiany i jeszcze jedno projektant przy projekcie indywidualnym na wiele rzeczy może zwrócić uwagę doradzić itd. w typowym tego nie ma.
Koszt typowego domu 2000-3000zł + adaptacja 1500zł razem 4500zł. Indywidualny od 3500zł - 6000zł metraż do 200m2

Dom buduje się na całe życie i od dobrego projektu zależy bardzo wiele!

Link do komentarza
  • 11 lata temu...

Ja zamówiłem indywidualny projekt domu i jestem bardzo zadowolony, wykonawcy sobie bardzo chwalili poziom szczegółowości, a stolarz teraz przy wykończeniu mówi, że to jeden z nielicznych układów wnętrz gdzie nie ma baboli typu głębokość szafy na garderobę 40 cm i okno, zamiast 60 cm. Przy czym biuro projektowe specjalizuje się zarówno w projektach budynków jak i wnętrz więc pewnie projektując jedno mieli z tyłu drugie.

 

Uważam też, że jeżeli szukasz najtańszego architekta to weź adaptacje i gotowca... natomiast jeśli kryterium wyboru nie będzie najniższa cena, z pewnością koszt profesjonalnego projektu indywidualnego zwróci się X razy na etapie budowy. Z perspektywy czasu wiem, że ogarnięty Architekt jest na wagę złota. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Liczyć na "niezniszczalność" paneli winylowych mógł tylko ktoś, kto nigdy nie miał gramofonu i nie słuchał płyt. Winylowych przecież. Byle czym się przecież rysują, nie tylko szafirową (bardzo twardy materiał) igłą.   Natomiast zupełnie innym materiałem jest laminat. I swoją opinie napisałem znając ten materiał. Kiedyś kuchenne meble były wykończane laminatem. Można też było kupować płyty laminowane, bez podkładu. Czyli tę wierzchnią strukturę, z której niektórzy robili nawet boazerię. Kawałki takiej płyty mam do dzisiaj, przydają się w domowym warsztacie. Jeśli nie będziesz sypał piasku pod nogi, to niełatwo je zarysować na podłodze.     To oczywiste, bo ich powierzchnia wody nie przepuści nawet przez tydzień, ale diabeł leży w szczegółach, czyli krawędziach, jak wcześniej wspominałem. Niby są zabezpieczane, ale nigdy nie wiemy czy nie ma tam jakichś nieciągłości i/lub mikrouszkodzeń Lepiej więc nie przekonywać się, że jednak są.  A woda wejdzie w najmniejszą mikro dziurkę, ale wyjść nią później nie chce. Takie wychodzenie pod postacią pary trwa później miesiące i lata. 
    • Tak tak wodę zbierać od razu bo jak będzie stała to wiadomo że żaden panel nie wytrzyma. Ja się jednak decyduje na panele.  
    • Prawda jest taka, że natychmiast po zalaniu trzeba brać za ścierki, ręczniki, czy też odkurzacz przemysłowy i zbierać wodę i maksymalnie wysuszać...
    • Wiem że jest opis ale co innego opis a co innego praktyka. Znajomy położył winyle w przedpokoju i się zdarły po niecalych 2 latach i też pisało że są niezniszczalne :-)   
    • No to masz przecież charakterystykę techniczną.   Panele podłogowe Dąb Wolta o klasie ścieralności AC5 wyróżniają się odpornością na stojącą wodę przez 24 godziny. Wygląd o strukturze synchronicznej, charakteryzuje się wyczuwalnym i widocznym układem słojów jak w prawdziwej desce. Zastosowanie v-fugi sprawia wrażenie osobnych desek i znakomicie odzwierciedla naturalną drewnianą podłogę. Dodatkową zaletą są krawędzie zaimpregnowane wodoodpornym lakierem chroniącym przed wnikaniem wody i zapobiegającym ich pęcznieniu. Do wykończenia górnej warstwy paneli została użyta technologia LLT anti scratch zapewniająca niezwykłą odporność na zużycie i mikrozarysowania, dzięki czemu stopień połysku lub matu, w zależności wykończenia pozostaje taki sam przez cały okres. Panele zostały pokryte specjalną warstwą antystatyczną zapobiegającą powstawaniu ładunków elektrycznych, odpowiedzialnych za elektryzowanie podłóg i tym samym gromadzenie kurzu. Podłogę z paneli Dąb Wolta można układać na powierzchni z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Gwarancja wodoodporności przez 24 godziny   3 Myślę, że spokojnie spełnią Twoje potrzeby.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...