Skocz do zawartości

Ile kosztuje projekt?


Recommended Posts

ja z swoj projekt placilam 1500 (projekt gotowy) i za adaptacje (czyli wrysowanie domku razem z zaznaczeniem wszystkich przylaczy) tez 1500 oczywiscie ceny netto.
w projekcie gtowym mozna nanosic zmiany ale wymaga to zgody biura projektowego i fachowca ktory naniesie te zmiany na projekt, oczywiscie za odpowiednia doplata icon_sad.gif
takze taniej wychodzi gotowy projekt, ale trzeba dlugo sukac zeby znalesc taki ymarzony, naszczescie jest bardzo duzy wybor. polecam strone na ktorej ja zakupilam
www.domus.wroc.pl a wybrany przeze mnie to odyseusz`I
Link do komentarza
Cytat

ja z swoj projekt placilam 1500 (projekt gotowy) i za adaptacje (czyli wrysowanie domku razem z zaznaczeniem wszystkich przylaczy) tez 1500 oczywiscie ceny netto.
w projekcie gtowym mozna nanosic zmiany ale wymaga to zgody biura projektowego i fachowca ktory naniesie te zmiany na projekt, oczywiscie za odpowiednia doplata icon_sad.gif
takze taniej wychodzi gotowy projekt, ale trzeba dlugo sukac zeby znalesc taki ymarzony, naszczescie jest bardzo duzy wybor. polecam strone na ktorej ja zakupilam
www.domus.wroc.pl a wybrany przeze mnie to odyseusz`I


W standardzie już jest, że biura projektowe wydają zgodę na przeróbki (są standardowe pisma zezwalające) a jeśli chcemy jeszcze coś zmienić to wystarczy o to poprosić biuro projektowe i oni wydzadzą odpowiedni dokument. Natomiast adaptacji projektu dokonuje architekt mający uprawnienia i nawet płacąc za gotowy projekt i przerabiając go wychodzi sporo taniej niż projektowanie od zera.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Pragnę zauważyć, iż mimo dużej ilości projektów typowych na rynku ciężko jest znaleźć projekt, który będzie idealny!
Kupując projekt typowy + zmiany + adaptacja często wychodzi kwota, za jaką można zlecić projekt na zamówienie gdzie dostaje się gwarancję, że sąsiad nie wybuduje takiego samego.
Link do komentarza
Cytat

Pragnę zauważyć, iż mimo dużej ilości projektów typowych na rynku ciężko jest znaleźć projekt, który będzie idealny!
Kupując projekt typowy + zmiany + adaptacja często wychodzi kwota, za jaką można zlecić projekt na zamówienie gdzie dostaje się gwarancję, że sąsiad nie wybuduje takiego samego.


Różnorodność projektów na rynku jest tak duża że i tak trudno znaleźć projekt "typowy" w realizacji.
Każdy nowy projekt robiony na zamówienie to czas który goni architekta jak i inwestora.
Jedna błędna linia w projekcie może nas kosztować bardzo dużo pieniędzy podczas realizacji.
Łatwiej przemyśleć gotowy projekt tak by zaadaptować do naszych potrzeb lokalowych niż tworzyć od postaw.
O wiele lepiej również przemyśleć błędy przy realizacji robionego już projektu tak by uczyć się na błędach.
Na to przy budowie bywa albo za późno albo za drogo icon_confused.gif
Nie wiem czy opłacalne jest płacić drogo za trochę "inności" ?
Link do komentarza
Dla przykładu:
Brak zbrojenia (np. dodatkowego żebra wzmacniającego strop, lub za mała ilość stali) osłabia konstrukcję budynku.
Za dużo stali - niepotrzebnie podraża koszty budowy.
Źle przemyślane otwory w stropie to wada budynku ograniczająca jego funkcjonalność.
Link do komentarza
Cytat

Dla przykładu:
Brak zbrojenia (np. dodatkowego żebra wzmacniającego strop, lub za mała ilość stali) osłabia konstrukcję budynku.
Za dużo stali - niepotrzebnie podraża koszty budowy.
Źle przemyślane otwory w stropie to wada budynku ograniczająca jego funkcjonalność.



to sie takiego projektu nie powinno sprzedawać.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Ja też uważam, że nie ma sensu płacenie 100% więcej za projekt indywidualny - gdyż nawet gdy w pobliżu sąsiad wybuduje dom z takiego samego projektu, to ze względu na rózne wykończenie tzn. pokrycie dachowe i kolor dachu, rodzaj i kolor tynku, okna, drzwi, brama garażowa - to wszystko sprawia, że takie domy moga być zupełnie różne. Każdy wybiera sobie takie materiały wykończeniowe jakie jemu się podobają. I tym sposobem dwa domy budowane z takiego samego projektu mogą być zupełnie do siebie niepodobne. A nawet jeśli będą - to czy ma to jakieś znaczenie?
A jeśli już zdecydujemy się na ten indywidualny projekt - to nie łudźmy sie że będzie on niepowtarzalny. Nie mamy pewności, że ktoś nie wybuduje w pobliżu podobnego. Nie wiemy też czy projektant który robi projekt - nie idzie na łatwiznę i nie przerabia innych projektów do naszych wymagań ...???
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Projekty gotowe sa w różnych cenach zależnie od biura. Ceny przy adaptacji również różne nam w jednej z pracowni podliczono adaptację na 6tyś a w innym 3tyś brutto bez jakichkolwiek zmian. Projekt wybieraliśmy bardzo długo i starannie. Przejrzeliśmy sterty katalogów i stron internetowych w między czsie zastanawialiśmy się jakie mamy w tym względzie potrzeby i wymagania. Przdyskutowaliśmy czy to mabyć dom dla oka ludzi z ulicy,czy funkcjonalny dla nas, jaki mabyć dach, jak duży salon ile pokoi i ile łazienek oraz kotłownia z osobnym wejściem bo na stały opał. Taki projekt znaleźliśmy i teraz go realizujemy. Dodam tylko że kilka działek dalej budują projekt indywidualny i nieźle ich to kosztuje bo architekt przesadił i to bardzo. Koszta ich budowy wzrosły 2 razy.
Link do komentarza
Cytat

Projekty gotowe sa w różnych cenach zależnie od biura. Ceny przy adaptacji również różne nam w jednej z pracowni podliczono adaptację na 6tyś a w innym 3tyś brutto bez jakichkolwiek zmian. Projekt wybieraliśmy bardzo długo i starannie. Przejrzeliśmy sterty katalogów i stron internetowych w między czsie zastanawialiśmy się jakie mamy w tym względzie potrzeby i wymagania. Przdyskutowaliśmy czy to mabyć dom dla oka ludzi z ulicy,czy funkcjonalny dla nas, jaki mabyć dach, jak duży salon ile pokoi i ile łazienek oraz kotłownia z osobnym wejściem bo na stały opał. Taki projekt znaleźliśmy i teraz go realizujemy. Dodam tylko że kilka działek dalej budują projekt indywidualny i nieźle ich to kosztuje bo architekt przesadił i to bardzo. Koszta ich budowy wzrosły 2 razy.


A więc własnie - czyli jednak projekt gotowy jest bardziej dopracowany i przemyslany jeśli chodzi o koszty budowy.
Link do komentarza
Cytat

A więc własnie - czyli jednak projekt gotowy jest bardziej dopracowany i przemyslany jeśli chodzi o koszty budowy.


No może nie tak do końa. Każdy wybiera wg. własnych potrzeb i zasobności kieszeni. To co dla jednego będzie drogie dla drugiego to samo będzie tanie. Nie możemy tego uogólniać.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Nas projekt indywidualny będzie kosztował 4 tys zł. Gotowy był za 2 tys zł, ale przeróbki by kosztowały 4 tys zł = 6 tys, więc taniej nas wyjdzie indywidualny.


No to tylko brać indywidualny. I podzielić się z innymi planującymi budowę w twojej okolicy namiarami na tego architekta. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Ludzie piszą że architektonicznie projekty są bez zarzutu. Natomiast sprawy ogrzewania mają często zaniżone parametry. Z czego to wynika nie wiem.


Na parametrami ogrzewania to prawdę mówiąc wcale się nie zastanawiałam, ale u nas w grę wchodzi tylko ogrzewanie na opał stały. A do tego to jeszcze daleko. Oj daleko.
Link do komentarza
Tak to wszystko czytam i zastanawiam się czy ta nasza opolszczyzna to nie jest czasem jakiś raj na ziemi. Mnie zakup projektu kosztował 1490 zł netto (HBStudio Wrocław) . Za pełną adaptację, wykonanie projektów przyłączy (gaz, woda, światło), zagospodarowanie terenu, zmianki w konstrukcji budynku (garaż dwustanowiskowy, dostawienie okien, adaptacja strychu na część użytkową) oraz załatwienie wszystkich formalności od samego początku do końca (i to w niecałe 2 miesiące) zapłaciłem 3700 brutto. A więc można w miarę tanio załatwić wszystko nie ruszając się praktycznie z domu icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Ja mieszkam w Gliwicach za projekt indywidualny z zagospodarowaniem terenu, przyłączami itp, oraz wszystkimi dokumentami i formalnościami ( załatwiał pozwolenie i książkę budowy) czyli full wypas zapłaciliśmy na rączkę 3800 PLN. Dodam, że dom jest przemyślany i dopracowany pod każdym względem i ogrzewania i izolacji i energooszczędności, projekt z dokumentacją tech. jest tak wykonany, że daje nam pełną swobodę co do technologii budowy materiałów, ogrzewania itp, na wszystko mamy pozwolenie, projektant pomyślał nawet o tym, że jeślibyśmy nie dostali zgody na oczyszczalnie przydomową to ują w projekcie nawet szambo. Na dodatek płaciliśmy mu dopiero po odebraniu pozwolenia. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...
serdecznie dziękuję. icon_biggrin.gif
Mam nadzieję, że człowiek dzielnie zmierzy się z moimi marzeniami. Dodam, że niewygórowanymi..
Już jedną nogą stoję w dość starym domu, w którym się po prostu zakochałam. Wiecie pewnie coś o "pierwszym wrażeniu"...? Zdaję sobie sprawę, że pracy będzie co niemiara, ale damy radę! Mam na to kilka lat i niewiele kasy, ale za to mnóstwo serca i tylko troszkę mniej zdolności. I będzie pięęęknie!! Pozdrawiam cieplutko.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Ja mieszkam w Gliwicach za projekt indywidualny z zagospodarowaniem terenu, przyłączami itp, oraz wszystkimi dokumentami i formalnościami ( załatwiał pozwolenie i książkę budowy) czyli full wypas zapłaciliśmy na rączkę 3800 PLN. Dodam, że dom jest przemyślany i dopracowany pod każdym względem i ogrzewania i izolacji i energooszczędności, projekt z dokumentacją tech. jest tak wykonany, że daje nam pełną swobodę co do technologii budowy materiałów, ogrzewania itp, na wszystko mamy pozwolenie, projektant pomyślał nawet o tym, że jeślibyśmy nie dostali zgody na oczyszczalnie przydomową to ują w projekcie nawet szambo. Na dodatek płaciliśmy mu dopiero po odebraniu pozwolenia. icon_biggrin.gif




Witam

Acia czy możesz podać mi namiary na architekta, o którym pisałaś?
jestem na etapie zbierania informacji na temat budowy domu a kontakt z dobrym architektem na pewno wiele mi rozjaśni
z góry dziękuję
Link do komentarza
kolejny raz przekonuję się że Wa-wa to miejsce tylko dla bardzo bogatych:)
Za projekt gotowy zapłaciliśmy 1900 zł (domenaprojekt) a za adaptację z niewielkimi zmianami chyba około 2000 zł (z projektami przyłaczy). Z jakosci projektu z domeny był bardzo zadowolony szef naszej firmy budowlanej i ocenił ten projekt jako bardzo dobrze i dokładnie wykonany wiec mogę polecić bardzo to biuro.
Projekt indywidualny w moim mieście kosztuje u niektórych architektów około 5-6 tys ale można tez znaleźć za 3,5-4 tys, tak płaciła kolezanka.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
ja za projekt indywidualny w Gliwicach zapłaciłam troche wiecej bo 6000 brutto, ale mam nadzieje że było warto bo dom ma energooszczedny(inwestycja w projekt ma sie zwrócić w mniejszych kosztach użytkowania), projektant sam nam poleciał taki typ domu ze wzgledu na idealne warunki na działce, do tego załatwił wszelkie formalności. już jest wiecha, a za rok sie wprowadzamy:)
Link do komentarza
Witam wszystkich serdecznie - to mój pierwszy post icon_smile.gif
Akurat obecnie przerabiam wybór projektu, a raczej wybór projektanta do projektu indywidualnego i , szczerze mówiąc, ceny "warszawskie" powaliły mnie na kolana. Okazuje się, że 15tys. brutto /architektura, konstrukcja i plan zagospodarowania działki - bez projektu przyłączy/ to nie jest wygórowana cena icon_surprised.gif
Chyba więc zdecydujemy się na projektanta z "bardzo dalszej okolicy" ... Na szczęście nam się nie śpieszy.
icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

A brałeś pod uwagę koszty dojazdów do architekta? Bo zakładam, że wykonanie projektu na zamówienie wymaga wielu konsultacji. Może wypowiedzą się Ci, którzy taki projekt mają?


W moim przypadku były trzy w tym jedna na działce (projektant sprawdzał nośność i typ gruntu). Za pierwszym razem z grubsza omówiliśmy naszą wizję domu, a za drugim razem dopracowywaliśmy szczegóły.
Pozdrawiam
Link do komentarza
tam gdzie ja mieszkam też są takie ceny więc głowa do góry. Wiem że na tym forum ludzie z różnych części Polski się wypowiadali już o cenach projektów indywidualnych: różnice są bardzo duże: 0d 2 tyś do 15 tyś. Chyba na południu było najtaniej.
W takim przypadku opłaca się wsiąść dwa razy albo i więcej do pociągu i zapłacić za bilet a w kieszeni zachować 10 tyś zł.

Link do komentarza
Cytat

W takim przypadku opłaca się wsiąść dwa razy albo i więcej do pociągu i zapłacić za bilet a w kieszeni zachować 10 tyś zł.


Dokładnie o to chodzi. Na początku myślałem, że architekt "lokalny", to ułatwienie przy załatwieniu spraw urzędowych. Okazuje się jednak, że na wszystko jest cennik i to lepszy niż u notariusza za załatwienie wpisu do hipoteki icon_sad.gif
Jeszcze się dobrze nie zabraliśmy za budowę, a widzę, że będzie trochę dreptania icon_wink.gif
A projektanta wybierzemy w miejscowości, gdzie mamy rodzinę, będzie pretekst do odwiedzin icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Ojej, to ja częściej się spotykałem z moim architektem w sprawie adaptacji projektu gotowego. Nie sadziłem, że można własne pomysły przelać na drugiego człowieka podczas dwóch spotkań.


Ja nawet nie musiałam, przekazywać projektantowi swoich pomysłów, on spytał mnie o upodobania domowników i styl naszego życia, a także o możliwości finansowe i na następnym spotkaniu przedstawił nam swój projekt, który po niewielkich zmianach (wywaliłam balkon i powiększyłam taras), pasował do nas jak ulał. Przypuszczam, że to sprawa doświadczenia, a jak nam będzie się w tym domku mieszkać to się zobaczy za jakieś 8 -9 miesięcy. Na razie podoba nam się coraz bardziej icon_biggrin.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
ja placilam 16 000 zl za projekt domu 380m2 i 7 tys za zmiane w projekcie czyli usoniecie tylko podpiwniczenia. projektant wystawil mi tylko rachunek na polowe tej kwoty. to bylo 5 lat temu. teraz znow musze naniesc zmiany w projekcie tzn usonac jedno pietro bo brakuje mi funduszy na budowe i zastanawiam sie ile teraz projektant ktory jest jednoczesnie kierownikiem budowy bedzie zadal..... Ps. powiem tylko ze wszyscy mnie wysmiali jak sie dowiedzieli ile zaplacilam...
Link do komentarza
Projekt na indywidualne zamówienie ma niewątpliwie zalety bo wykonany jest na zamówienie ale wielką wadą jest jego cena. Dlatego wybrałem projekt gotowy, który zaadoptowałem do własnych potrzeb i zapłaciłem 1850 zł za projekt i 1300 za adaptację. Dzisiaj na rynku jest taki duży wybór w gotowcach, że każdy coś dla siebie znajdzie.
Link do komentarza
masakra entoria........... cenę mam na myśli:) Rafał z ta ceną projektu na zamówienie to nie do końca tak- moja pani architekt która mi robiła adaptację robiła projekt indywidualny mojej koleżance (dom średniej wielkości około 140 m2) i z tego co wiem koszt u niej był rzedu 4 tys o ile się nie mylę. Więc mnie de facto wyszło na to samo- 1900 za projekt i 2000 za adaptację tyle że było szybciej. No i nam się akurat ten nasz gracjan tak spodobał więc niewiele zmienialiśmy.
Entoria ale jak ktoś porywa się na budowę 380 m2- to ekskluzywny pałac a nie dom jednorodzinny:) - przecież na takim metrażu mieszcza sie trzy typowe domy- no to jasne jest że musi dysponowac ogromnymi możliwościami finansowymi- przecież każdy chyba wycenia swój dom zanim go zacznie budowac. A wiadomo że koszt jest w dużej mierze pochodną powierzchni. Patrząc z tego puntku widzenia może przy domu za milion projekt za 16 tys to nie tak drogo? Sama nie wiem ja przy naszych dochodach wogóle takiego pałacu nigdy nie rozważałam więc nie miałam porównania.
Link do komentarza
Cytat

...
Rafał z ta ceną projektu na zamówienie to nie do końca tak- moja pani architekt która mi robiła adaptację robiła projekt indywidualny mojej koleżance (dom średniej wielkości około 140 m2) i z tego co wiem koszt u niej był rzedu 4 tys o ile się nie mylę. Więc mnie de facto wyszło na to samo- 1900 za projekt i 2000 za adaptację tyle że było szybciej. No i nam się akurat ten nasz gracjan tak spodobał więc niewiele zmienialiśmy.
...


Jeżeli faktycznie za takie pieniądze można kupić projekt na zlecenie to zwracam honor i cofam wcześniejsze icon_cool.gif

pozdrawiam
Link do komentarza
Można ja za swój dałam 3600 - 3700 już nie pamiętam dokładnie bo to rok temu było. A co do tego, że każdy coś znajdzie w gotowcach dla siebie... No niestety ja nie znalazłam, a naprawdę długo szukałam. Poza wizualną stroną projektu dochodzą jeszcze czynniki finansowe, użytkowe i "działkowe". Nie każdy dom można postawić na każdej działce no może poza letniskowym (ale to też nie do końca).
Pozdrawiam
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
    • Dzień dobry   Zachęcam do korzystania z moich usług Mieszkańców Poznania i okolic.   Posiadam wieloletnie doświadczenie w branży.   Prowadzę prace na budynkach jedno- i wielorodzinnych, obiektach komercyjnych i przemysłowych.   Każdy zakres elektryki, solidnie, terminowo i tynkarze błogosławią   Do usług Maciej Elektryk 509 419 365
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...