Skocz do zawartości

Wyposażenie kotłowni -gaz


Artur Ł-i

Recommended Posts

Witam. Proszę o pomoc. Dom 170m2. Będzie ogrzewanie podłogowe. Mam wstępna propozycję założenia 2 rozdzielaczy po 10 obiegów. Ktoś polecał mi zamontować piec gazowy 24 kw z modulacja mocy od 6.3. do tego sprzęgło hydrauliczne, za sprzęgłem pompę co 25/80-100, naczynie przeponowe 12-18 l . Czlowiek nie każe mi iść w drogi piec z rozbudowaną automatyka tylko wybrać tańszy prosty plus te podzespoły. Podpiera to tym że jest masa pętli i wątpliwe aby pompy wbudowane w piecach radziły sobie bez pomocy. Do tego podobno nie ma sensu iść w piec z bardzo niska modulacją mocy bo przy takim ogrzewaniu nawet nie zejdzie do tak niskich wartości. Proszę o opinie, porady, sugestie oraz ewentualne inne rozwiązania. Z góry dziękuję 

Link do komentarza

Kotły gazowe kondensacyjne pracują z modulacją palnika 1:8 nawet 1:12 i to na niskiej temperaturze, idealnej do podłogówki - np. 30-45 stopni. W tym zakresie prawdopodobnie najlepiej zachodzi kondensacja spalin i wydajność urządzenia jest największa. Jakie masz zapotrzebowanie na ciepło budynku i jak jest ocieplony? Tu na forum ktoś ma duży dom i "obtańcował" go kotłem o mocy 13 kW. Kwestia kosztów kotła - to zależy od modelu, marki, mocy etc. Przykładowo kocioł Viessmann Vitodens 100 o mocy 18 kW można kupić za kwotę max 6 tysięcy. Inne modele np. Vitodens 200 sa droższe, ale nie bez powodu. Popularne są też urządzenia Junkers, Buderus, De Dietrich, Termet. Oczywiście - bierz pod uwagę cenę ale najważniejsza jest moc kotła i modulacja palnika oraz automatyka, która pozwala na płynne zarządzanie wydajnością i temperaturą w pomieszczeniach. Jeżeli ten kocioł jest tylko na podłogówkę to moim zdaniem jest przewymiarowany. W okresie jesienno-zimowym producenci urządzeń grzewczych mają ciekawe promocje. Można coś "trafić" w korzystnej cenie..

Link do komentarza

Oznaczenie pompy jest źle podane, nie wiadomo więc jakie ma mieć parametry. Typowy przykład to 25-40/180, gdzie kolejne liczby  oznaczają:

- 25 - przepływ 2,5 m3/h;

- 40 - wytwarzane ciśnienie podane jako wysokość podnoszenia - 4 m;

- 180 - długość montażowa 180 mm (druga, nieco mniej popularna, to 130 mm).

Żeby coś sensownie dobrać trzeba znać długość poszczególnych pętli, średnicę rurek (najpopularniejsze to PEX-AL-PE 16 mm) i wymagany przepływ wody oraz czy są zawory lub przepływomierze dodatkowo wprowadzające opory. Najważniejsza jest przy tym pętla o największej długości/oporach przepływu. Do niej trzeba dopasować ciśnienie dawane przez pompę (musi być wystarczające). 

Czy pompa wbudowana w kocioł nie wystarczy to wcale nie takie pewne. Trzeba porównać wyżej podane parametry instalacji z charakterystyką konkretnej pompy. O ile nie zrobiono tam czegoś dziwacznego to raczej spodziewałbym się wymaganego sporego przepływu przy wymaganej niewielkiej wysokości podnoszenia. Jednak nie znając konkretnej instalacji możemy sobie pogdybać. Powiem tyle, u mnie na ok. 100 m2 ogrzewania podłogowego wystarcza praca pompy 25-40 na pierwszym biegu (ustawienie stałego przepływu). Ale wymagane ciśnienie (wysokość podnoszenia) jest bardzo niskie, poniżej 1 m.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...