Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Wyposażenie kotłowni -gaz

Recommended Posts

Witam. Proszę o pomoc. Dom 170m2. Będzie ogrzewanie podłogowe. Mam wstępna propozycję założenia 2 rozdzielaczy po 10 obiegów. Ktoś polecał mi zamontować piec gazowy 24 kw z modulacja mocy od 6.3. do tego sprzęgło hydrauliczne, za sprzęgłem pompę co 25/80-100, naczynie przeponowe 12-18 l . Czlowiek nie każe mi iść w drogi piec z rozbudowaną automatyka tylko wybrać tańszy prosty plus te podzespoły. Podpiera to tym że jest masa pętli i wątpliwe aby pompy wbudowane w piecach radziły sobie bez pomocy. Do tego podobno nie ma sensu iść w piec z bardzo niska modulacją mocy bo przy takim ogrzewaniu nawet nie zejdzie do tak niskich wartości. Proszę o opinie, porady, sugestie oraz ewentualne inne rozwiązania. Z góry dziękuję 

Kotły gazowe kondensacyjne pracują z modulacją palnika 1:8 nawet 1:12 i to na niskiej temperaturze, idealnej do podłogówki - np. 30-45 stopni. W tym zakresie prawdopodobnie najlepiej zachodzi kondensacja spalin i wydajność urządzenia jest największa. Jakie masz zapotrzebowanie na ciepło budynku i jak jest ocieplony? Tu na forum ktoś ma duży dom i "obtańcował" go kotłem o mocy 13 kW. Kwestia kosztów kotła - to zależy od modelu, marki, mocy etc. Przykładowo kocioł Viessmann Vitodens 100 o mocy 18 kW można kupić za kwotę max 6 tysięcy. Inne modele np. Vitodens 200 sa droższe, ale nie bez powodu. Popularne są też urządzenia Junkers, Buderus, De Dietrich, Termet. Oczywiście - bierz pod uwagę cenę ale najważniejsza jest moc kotła i modulacja palnika oraz automatyka, która pozwala na płynne zarządzanie wydajnością i temperaturą w pomieszczeniach. Jeżeli ten kocioł jest tylko na podłogówkę to moim zdaniem jest przewymiarowany. W okresie jesienno-zimowym producenci urządzeń grzewczych mają ciekawe promocje. Można coś "trafić" w korzystnej cenie..

Oznaczenie pompy jest źle podane, nie wiadomo więc jakie ma mieć parametry. Typowy przykład to 25-40/180, gdzie kolejne liczby  oznaczają:

- 25 - przepływ 2,5 m3/h;

- 40 - wytwarzane ciśnienie podane jako wysokość podnoszenia - 4 m;

- 180 - długość montażowa 180 mm (druga, nieco mniej popularna, to 130 mm).

Żeby coś sensownie dobrać trzeba znać długość poszczególnych pętli, średnicę rurek (najpopularniejsze to PEX-AL-PE 16 mm) i wymagany przepływ wody oraz czy są zawory lub przepływomierze dodatkowo wprowadzające opory. Najważniejsza jest przy tym pętla o największej długości/oporach przepływu. Do niej trzeba dopasować ciśnienie dawane przez pompę (musi być wystarczające). 

Czy pompa wbudowana w kocioł nie wystarczy to wcale nie takie pewne. Trzeba porównać wyżej podane parametry instalacji z charakterystyką konkretnej pompy. O ile nie zrobiono tam czegoś dziwacznego to raczej spodziewałbym się wymaganego sporego przepływu przy wymaganej niewielkiej wysokości podnoszenia. Jednak nie znając konkretnej instalacji możemy sobie pogdybać. Powiem tyle, u mnie na ok. 100 m2 ogrzewania podłogowego wystarcza praca pompy 25-40 na pierwszym biegu (ustawienie stałego przepływu). Ale wymagane ciśnienie (wysokość podnoszenia) jest bardzo niskie, poniżej 1 m.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Gość Znam się
      Ja mam rozdzielacze z mosiądzu cały zestwaw z puszką odpowietrznikiem kosztuje ok 400zł nie jest to wygórowana cena za lata bezawaryjnej pracy. Na trójnikach będzie więcej połączeń na których osadzi się kamień i zmniejszy prześwit nie polecam
    • Dzień dobry, Po położeniu mozaiki w łazience (producent paradyż, materiał : gres szkliwiony) oraz zafugowaniu i wyczyszczeniu przez wykonawcę, na płytkach (prawie na każdej) powstały rysy. Są one zróżnicowane - od niewielkich, po bardzo długie i głębokie (przykłady najgorszych w załączeniu). Wykorzystywana fuga to Sopro DF 10 (drobnoziarnista, nadaje się do fugowania mozaik), która była dodatkowo wzbogacona brokatem, również producenta SOPRO, który jest przeznaczony m.in do właśnie tej fugi. Wykonawca twierdzi, że przyczyną rys jest właśnie brokat. Chciałbym spytać, czy ktoś miał do czynienia czynienia z podobnym przypadkiem i/lub orientuje się czy ten brokat faktycznie może powodować takie grube rysy przy odpowiednim fugowaniu? Od infolinii technicznej producenta otrzymałem informację (zgodną z moimi odczuciami), że brokat posiada miękką strukturę i jest praktycznie pyłem. Próbowalem samodzielnie wykonać test na jednym kawałku mozaiki (szorowanie brokatem na sucho, mokro, przyciskajać gąbką oraz pacą gumianą) i podobnych rys nie udało mi się uzyskać, pomimo kilkuminotowego, mocnego tarcia. Podobną rysę udało mi się uzyskać przy pomocy noża, gdzie musiałem włożyć sporo siły, żeby taką rysę zrobić... Zupełnie inna sprawa, ale wydaje mi się, że biorąc pod uwagę materiał, z jakiego mozaika jest wykonana,wykonawca powinien wykonać najpierw jakieś testowe fugowanie w jednym miejscu, szczególnie gdy dodawany był brokat. Niestety efekt prac zobaczyłem już sam, bo położeniu i zafugowaniu całej powierzchni (niecałe 3m x 3m)... Pozdrawiam i dziękuję za każdą opinię.
    • Jak szarpniesz za tą framugę to dobrze siedzi na miejscu? Może być tak, że zaciapiesz i za chwilę się rozleci, chyba że spartaczone od początku. Na pierwszej focie pęknięcie dosyć spore. Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
    • Gość B.62
      Bzdura jeśli chodzi o to że kominek może być jako dodatkowe źródło ciepła. Od 13 lat ogrzewamy dom piętrowy o powierzchni 160 m2 oraz dodatkowo zbiornik wody o pojemności 300 l. W domu utrzymuje temp 24-26 *C jest tanio i pięknie. Oczywiście jest to kominek z płaszczem wodnym. Jeśli ktoś ma zamiar zainstalować takie ogrzewanie to polecam.
    • Gość Grzegorz
      Budowa sauny jest banalnie prosta. Nie rozumiem po co to zlecac :)
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...