Skocz do zawartości

Ogrzewanie - przekroje rur


cordi

Recommended Posts

Dzień dobry wszystkim fachowcom.
Zwracam się z prośbą o pomoc i doradzenie w sprawie ogrzewania domku. Jestem w trakcie budowy, ogrzewanie ma być gazowe, rury pex/al/pex i grzejniki stalowe. Chciałbym za piecem zamontować rozdzielacz na parter i poddasze. Wiem, że rury takie można puścić najkrótszą drogą, np. w posadzce, wiem także, że łączeń rur, trójników nie można zalewać. Proszę poradźcie mi Panowie jakie średnice powinny mieć rury doprowadzające wodę i gałązki do grzejników, w którym momencie należy przejść na inną średnicę rury i czy np. trójniki, łączniki można "schować" w bruździe w ścianie. Domek ma ok. 120 m2. Załączam rysunek (te rude prostokąty to grzejniki).
http://img140.imageshack.us/my.php?image=ogrzewaniehc7.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Ja tez u siebie robie ogrzewanie przy uzyciu rozdzielaczy. Bede swoje rury ciagna w podlodze, najkrotsza droga w peszlu od rozdzielacza do grzejnika bez zadnych laczen po drodze. Laczenie jest najslabszym elementem kazdej instalacji. Rure pe-x/alu/pe-x mozna kupowac w krazkach (przewaznie 200 mb) i na metry, ja kupuje w krazku. Ja u siebie do c.o. uzyje pexa 16/2. Jesli nikt nie zrobi dziury to rury mnie przezyja a jak cos zacznie przeciekac to tylko przy grzejniku lub rozdzielaczu.
Pozdrawiam ADARKAR
Link do komentarza
W przedstawionej instalacji najlepiej zastosować system rozdzielaczowy - rozdzielacze umieszczone na parterze i piętrze do których podłącza się indywidualnie poszczególne grzejniki. Rozdzielacze umieszcza się w szafce wpuszczonej w ścianę. Średnica rur od rozdzielacza do grzejników powinna wynosić 16 mm a od kotła do rozdzielaczy 20 mm
Link do komentarza
Dziękuję, jeszcze trzy pytania.
Czy można podłączyć do jednego rozdzielacza parter i piętro ?
Czy zaprojektowany kocioł dwufunkcyjny (bo taki chciałem) o mocy 18 kW wystarczy (pow. użytk. ok.120 m2) ?
Czy w tej instalacji można zamontować grzejniki z bocznym zasilaniem, bo niechciałbym żeby coś wyłaziło z podłogi (przy zasilaniu dolnym) ?
Link do komentarza
Cytat

W przedstawionej instalacji najlepiej zastosować system rozdzielaczowy - rozdzielacze umieszczone na parterze i piętrze do których podłącza się indywidualnie poszczególne grzejniki. Rozdzielacze umieszcza się w szafce wpuszczonej w ścianę. Średnica rur od rozdzielacza do grzejników powinna wynosić 16 mm a od kotła do rozdzielaczy 20 mm


Dokładnie tak.
Kto szanownym forumowiczom naopowiadał takich bajek,że nie wolno zalewać w podłodze złączek???A dlaczego by nie?Jeśli dobrze wszystko zrobione,sprawdzone pod sporo większym ciśnieniem,to w czym problem?
Rury do CO w peszlu???Raczej w czerwonych otulinach chyba?
Cytat

Czy można podłączyć do jednego rozdzielacza parter i piętro ?


Można.Trochę kłopotliwe jest wydzielenie na ścianie autostrady dla tej ilości rur,ale można.Gdyby tak miało być to rozdzielacz lepiej podłączyć rur a 25.
Cytat

Czy zaprojektowany kocioł dwufunkcyjny (bo taki chciałem) o mocy 18 kW wystarczy (pow. użytk. ok.120 m2) ?


Wystarczy w zupełności.I żeby był koniecznie z zamkniętą komora spalania.
Cytat

Czy w tej instalacji można zamontować grzejniki z bocznym zasilaniem, bo niechciałbym żeby coś wyłaziło z podłogi (przy zasilaniu dolnym) ?


Grzejniki z zasilaniem dolnym to nie znaczy,że wychodzącym z podłogi.Są też zawory zespolone,kątowe,wyprowadzane ze ściany.Tylko takie montuję od lat.
Link do komentarza
Przegladajac poradniki firm Kisan czy Purmo oraz opisy na portalach budowlanych np: www.rynekinstalacyjny.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1866&Itemid=172
niezalecaja kladzenia rur w miejscach zaslonietych.
Ja wyczytalem gdzies na forum ze nawet powinno sie ukladac.
Porosze o porade jakie rozwiazanie wybrac.
Pozdrawiam ADARKAR
Link do komentarza
Bardzo zabawne są te ich porady
Ciekawe,że te same firmy, produkują złączki do tych rur,stosowane w instalacjach wody użytkowej,które to normalnie zalecają chować w ścianach czy podłogach.Jak taki doradca wyobraża sobie wykonanie normalnej inst. cwu ,bez trójników w podłodze???
W inst. cwu jest kilkukrotnie wyższe ciśnienie niż w CO ,jest dużo tlenu,i jakoś tam to jest normalne a w CO już nie?
Nie słyszałem jeszcze o uszkodzeniu prawidłowo zainstalowanej złączki.
Link do komentarza
Pozwolę sobie niezgodzić się ze słowami przedmówcy.
Koszt zwykłego rozdzielacza, to max. kilkadziesiąt zł., rury pex są w miarę tanie, co zyskujemy:
- w przypadku zasilania cwu z pieca na paliwo gazowe (bo tego m.in. dotyczy wątek), uzyskujemy bezpośredni pobór ciepłej wody w dany punkt, pomijając przesył do dalszych "odbiorników" (po drodze),
- równomierne zasilanie punktów poboru w przypadku korzystania z cwu np. w kuchni i łazience.

Co do izolowania rur pex/al/pex otulinami z pianki, to fachowcy uważają, że nie ma takiej potrzeby jeśli rury te kładziemy w styropianie w posadzce, to samo wyczytałem na stronie jednego z producentów (wystarczy sam peszel).

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Instalacja rozdzielaczowa kosztuje ok. 1000 zł więcej.Czym więcej łazienek i kranów,tym drożej.No i jeszcze miejsce na szafkę rozdzielacza.
Czy ktokolwiek będzie rzeźbił pod rury rowki w styropianie?Bo tylko w takim przypadku można sobie darować otuliny.Najczęściej rury leżą sobie swobodnie na betonie.Słyszał już ktoś z was jak pięknie potrafią szeleścić i skrzypieć poruszające się w styropianie rury?
A otuliny to naprawdę groszowe koszta w porównaniu do systemu rozdzielaczowego.
Nie bardzo rozumiem argument ze spadkami ciśnienia i równomiernością rozdziału wody.To wszystko jest w stanie zapewnić prawidłowo wykonana szeregowa instalacja.
Link do komentarza
Jednak uważam, że taka instalacja cwu jest bardzo praktyczna. Jeżeli ktoś ma miejsce i parę zł. więcej, to czemu nie.
Co do otulin, to poczytałem, posprawdzałem i kolega adamis przekonał mnie w 100% (dzięki).

I jeszcze pytanie dotyczące pieca. Skoro w projekcie mam dwufunkcyjny piec gazowy z zamkniętą komorą spalania o mocy 18 kW, to czy jak kupię piec o mocy 20 lub 24 kW, to będzie miało jakieś znaczenie (np. w zużyciu gazu)? I na którą moc patrzeć przy kupowaniu, na moc do co czy cwu?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Jednak uważam, że taka instalacja cwu jest bardzo praktyczna. Jeżeli ktoś ma miejsce i parę zł. więcej, to czemu nie.


Zgadza się.
Czy kocioł ma 18,czy 28kW nie ma w tym przypadku większego znaczenia jeśli chodzi o zużycie gazu.Teraz chyba wszystkie kotły mają modulację palnika.Tak jeden jak i drugi dopasuje się mocowo do odbieranego ciepła.Przy pierwszym uruchomieniu servisant ustawi go jak trzeba.
Jednak kocioł 18 jest tańszy od tego 28kW,wiec po co przepłacać?
mocą kotła do c.w.u można się interesować w przypadku zakładanego dużego zapotrzebowania na ciepłą wodę.Przy normalnej 4-6 osobowej rodzinie to nie jest istotne,bo każdy kocioł odpowiednio dobrany mocowo do C.O. wydoli też i na c.w.u.
Nie spotkałem kotła o mocy np. na C.O. 24kW,a na c.w.u. 7kW.Zwykle jest to zbliżone.
Oczywiście moc C.O. jest tutaj zdecydowanie ważniejszym parametrem.Reszta,czyli odpowiednia moc c.w.u., jest w komplecie. icon_wink.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...