Skocz do zawartości

Dom wybudowany z naciskiem na funkcjonalność


Recommended Posts

Poprzez zastosowanie modnej kolorystyki, Mariola i Adam sprawili, że tradycyjna bryła ich domu prezentuje się nowocześnie. Zwiększyli funkcjonalność pomieszczeń przez dobudowanie na parterze pokoju hobby, a na poddaszu - m.in. pralni z suszarnią.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/reportaze/a/93330-dom-wybudowany-z-naciskiem-na-funkcjonalnosc

Link do komentarza
Gość tomcio_paluch
Trudno tu dyskutować o kolorach czy wybranych dekoracjach, to kwestia gustu, ale nie widać podkreślanej często przez właścicieli oszczędności i dokładności. Garaż na dwa stanowiska jest już dziś fanaberią, zimy są łagodne, a brudny samochód wprowadza się jednak do domu. Rezygnacja z wentylacji mechanicznej za 10 tys. zł to duży błąd. W nowoczesnym domu to już standard. W okresie letnim wentylacja grawitacyjna praktycznie nie funkcjonuje. Konieczne będzie stałe wietrzenie. Zamontowana pergola, tak naprawdę, niczemu nie służy, a ponieważ jest z drewna będzie wymagała częstej pielęgnacji. Balkon nad wejściem - bezużyteczny. Skomplikowana forma dachu z "kukułkami" tworzy wiele mostków cieplnych. Podobnie nie zaizolowana płyta balkonu, zaś rynna wokół tego balkonu, to już bardzo wyraźny bubel. Na takiej małej powierzchni nie ma potrzeby odprowadzania wody w każdym kierunku. Ponadto w takim zagłębieniu pomiędzy płytą balkonu a okapem nad garażem będzie się gromadził kurz. Ten fragment będzie trudno utrzymać w czystości. Sygnalizowany przez inwestora błąd wykonawcy w postaci wykorzystania gruntu rodzimego, nie musiał być błędem. Jeśli chcieli wbudować humus, to tak, ale jeśli grunt mineralny z dużą ilością piasku, to nie był błąd, a rzeczywiście oszczędność. Koszty energii elektrycznej, przy tak rozwiniętym systemie kontroli i regulacji, wydaje się absurdalny. Przy tej powierzchni użytkowej, 2500 zł rocznie byłoby sukcesem. Ponadto, samo ogrzewanie podłogowe w łazienkach nie jest wystarczające. Łazienka powinna mieć temperaturę 27 stopni, a podłogówka jest niskotemperaturowa, więc uzyskanie takiej temperatury musi być wspomagane grzejnikiem, nie wspominając o konieczności suszenia ręczników. Od strony formalno-prawnej, to chyba konieczny był kierownik budowy, a nie inspektor nadzoru. Życzę Marioli i Adamowi zadowolenia i satysfakcji z nowego domu. Z praktyki tylko powiem, że tak, mniej więcej, po dwóch, trzech latach stwierdzą, że wiele rzeczy zrobiliby inaczej. I to jest piękne :)
Link do komentarza

różne rzeczy można powiedzieć o tym domu, ale słowo "funkcjonalność" mi nie przyszło na myśl.

16 godzin temu, Gość tomcio_paluch napisał:

 Łazienka powinna mieć temperaturę 27 stopni, a podłogówka jest niskotemperaturowa, więc uzyskanie takiej temperatury musi być wspomagane grzejnikiem, nie wspominając o konieczności suszenia ręczników. 


27 stopni? Grubo przesadziłeś, chyba, że lubisz tropikalne upały. Dla mnie taka temperatura to byłaby męczarnia. A już sprzątać łazienkę w takim ukropie to sobie nawet nie wyobrażam.

Ręczniki spokojnie się suszą przy podłogówce i sprawnej wentylacji.

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:        
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
    • Nie bardzo rozumiem o co pytasz. Przecież każdy styropian przepuści wodę. Nie widziałeś nigdy tonącego styropianu? Długo zanurzony w wodzie nasiąknie jak gąbka. Może chodziło o styrodur fundamentowy XPS?
    • Dalej nie bardzo rozumiem sens dawania OSB. Jak to "będzie wszystko w powietrzu"? Nie będzie oparcia na ścianach bocznych? Ja zwyczajnie pytam bo jakoś nie mogę skojarzyć takiego systemu, chyba takiego nie widziałem.   Zakładając jednak, że OSB jest niezbędna, to oczywiście, że należy przykręcać płyty g/k, a nie przyklejać. Klei się w sytuacji gdy nie ma do czego przykręcać. Bo kołkowania nie daje się tak gęsto jak wkręty, no i kołki tylko w miejscu "placków". Inaczej, gdyby kołkować puste przestrzenie, to wkręty kołków naciągną i zdeformują płaszczyznę płyty, a wtedy powierzchnia by falowała. Na płycie OSB falowanie nie grozi.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...