Skocz do zawartości

Dom wybudowany z naciskiem na funkcjonalność


Recommended Posts

Gość tomcio_paluch
Napisano
Trudno tu dyskutować o kolorach czy wybranych dekoracjach, to kwestia gustu, ale nie widać podkreślanej często przez właścicieli oszczędności i dokładności. Garaż na dwa stanowiska jest już dziś fanaberią, zimy są łagodne, a brudny samochód wprowadza się jednak do domu. Rezygnacja z wentylacji mechanicznej za 10 tys. zł to duży błąd. W nowoczesnym domu to już standard. W okresie letnim wentylacja grawitacyjna praktycznie nie funkcjonuje. Konieczne będzie stałe wietrzenie. Zamontowana pergola, tak naprawdę, niczemu nie służy, a ponieważ jest z drewna będzie wymagała częstej pielęgnacji. Balkon nad wejściem - bezużyteczny. Skomplikowana forma dachu z "kukułkami" tworzy wiele mostków cieplnych. Podobnie nie zaizolowana płyta balkonu, zaś rynna wokół tego balkonu, to już bardzo wyraźny bubel. Na takiej małej powierzchni nie ma potrzeby odprowadzania wody w każdym kierunku. Ponadto w takim zagłębieniu pomiędzy płytą balkonu a okapem nad garażem będzie się gromadził kurz. Ten fragment będzie trudno utrzymać w czystości. Sygnalizowany przez inwestora błąd wykonawcy w postaci wykorzystania gruntu rodzimego, nie musiał być błędem. Jeśli chcieli wbudować humus, to tak, ale jeśli grunt mineralny z dużą ilością piasku, to nie był błąd, a rzeczywiście oszczędność. Koszty energii elektrycznej, przy tak rozwiniętym systemie kontroli i regulacji, wydaje się absurdalny. Przy tej powierzchni użytkowej, 2500 zł rocznie byłoby sukcesem. Ponadto, samo ogrzewanie podłogowe w łazienkach nie jest wystarczające. Łazienka powinna mieć temperaturę 27 stopni, a podłogówka jest niskotemperaturowa, więc uzyskanie takiej temperatury musi być wspomagane grzejnikiem, nie wspominając o konieczności suszenia ręczników. Od strony formalno-prawnej, to chyba konieczny był kierownik budowy, a nie inspektor nadzoru. Życzę Marioli i Adamowi zadowolenia i satysfakcji z nowego domu. Z praktyki tylko powiem, że tak, mniej więcej, po dwóch, trzech latach stwierdzą, że wiele rzeczy zrobiliby inaczej. I to jest piękne :)
Napisano (edytowany)

różne rzeczy można powiedzieć o tym domu, ale słowo "funkcjonalność" mi nie przyszło na myśl.

16 godzin temu, Gość tomcio_paluch napisał:

 Łazienka powinna mieć temperaturę 27 stopni, a podłogówka jest niskotemperaturowa, więc uzyskanie takiej temperatury musi być wspomagane grzejnikiem, nie wspominając o konieczności suszenia ręczników. 


27 stopni? Grubo przesadziłeś, chyba, że lubisz tropikalne upały. Dla mnie taka temperatura to byłaby męczarnia. A już sprzątać łazienkę w takim ukropie to sobie nawet nie wyobrażam.

Ręczniki spokojnie się suszą przy podłogówce i sprawnej wentylacji.

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
  • 11 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Przeszukałem cały internet w poszukiwaniu jakiejś tapety białej na sufit, ale nic nie znalazłem.   Szukam takiej, gdzie nie będzie widać łączeń i miała delikatny wzór. Tak jak ta, ale niestety nie ma jej już na rynku:     Widział ktoś może coś ciekawego?
    • Sprawdzona metoda zabezpieczenia domu z bala przed UV bez efektu żółknięcia. Używam zestawu OSMO: WR Aqua 4001, 429 Naturalny Efekt i 420 UV-Ochrona – daje świetny, surowy wygląd i trwałość. Pełny opis tutaj: [link]
    • Przypominam podsumowanie mojego poprzedniego wpisu - wiążąca jest dopiero interpretacja przepisów wydana przez sąd, jego wyrok w konkretnej sprawie. Niestety, tak jak w tym przypadku przez dewelopera, bywa to wykorzystywane do tworzenia dość karkołomnych interpretacji. Chociaż i sądom też zdarzają się dość dziwne oraz wzajemnie sprzeczne wyroki.  Proszę spojrzeć jeszcze raz na brzmienie § 308. Podano w nim liczbę kondygnacji (przynajmniej 2 nadziemne), jako obligujące do zastosowania dalszych zapisów. Nie ma tam zawężenia do budynków wielorodzinnych. Najwyraźniej prawodawca nie miał więc intencji zastosowania takiego zawężenia, Tym bardziej, że w wielu innych przepisach tego samego rozporządzenia jest wyrażone wprost rozróżnienie na budynki wielorodzinne i jednorodzinne.  Argument o zmianie przepisów lub ich interpretacji od 2022 r. także jest nietrafiony. Ta część rozporządzenia (§ 308), brzmi tak samo od momentu przyjęcia jego pierwotnej wersji jeszcze w roku 2002, czyli 20 lat wcześniej. Fakt, że budynek został oddany do użytkowania , zaś nadzór budowlany nie wnosił uwag wcale nie znaczy, że wszystko wykonano prawidłowo. Jego przedstawiciele mogli czegoś nie sprawdzić, nie zauważyć itd.  Wreszcie mamy kwestię zasadniczą, czyli przywołany już § 146. 1.    § 146. 1. Wyloty przewodów kominowych powinny być dostępne do czyszczenia i okresowej kontroli, z uwzględnieniem przepisów § 308.   Proponuję zacząć od zadania deweloperowi pytania (na piśmie) jak w takim razie realizowany jest obowiązek wynikający z tego przepisu? Na jakiej podstawie twierdzi, że wystarcza do tego ruchoma drabina? Jeżeli odpowiedź nie będzie satysfakcjonująca następnym krokiem powinno być zwrócenie się z tymi samymi pytaniami do nadzoru budowlanego.    Osobiście uważam, że w tym przypadku powinno być zapewnione wejście na dach od zewnątrz, po drabinie stałej. Słusznie Pan zauważył, że wejście na dach przez wyłaz, z jednego z domów tworzących budynek szeregowy, nie zapewnia faktycznie dostępu na dach w celach opisanych w § 146. 1.  Dlatego przypominam o cytowanym już § 101. 1.   § 101. 1. W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych względami użytkowymi, jako dojście i przejście między różnymi poziomami mogą służyć drabiny lub klamry, trwale zamocowane do konstrukcji.    Nie bardzo widzę w tej sytuacji możliwość obrony stanowiska, że drabina ruchoma jest wystarczająca. 
    • No właśnie - wewnętrzne schody w mieszkaniu to nie jest klatka schodowa. Klatka schodowa jest wydzielona ścianami i wejście do lokali jest przez drzwi. Dlatego moim zdaniem powinna być ta drabina, bo zachodzi szczególny przypadek (dom wielolokalowy bez klatki schodowej).
    • W praktyce zdążą zareagować obydwa. Najczęściej.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...