Skocz do zawartości

Budowa na działce rolnej z wydzierżawionym terenem


Recommended Posts

Dzień dobry,

Przejrzałem forum, lecz niestety nie znalazłem interesującej mnie odpowiedzi.

Na początek nakreślę sytuację:

Jestem zainteresowany zakupem działki rolno-leśnej o powierzchni 6000 m2. Działka posiada wytyczoną część rolną (IV gat), która ma dostęp do drogi gminnej. Na działkę dociągnięty jest wodociąg, linia energetyczną znajduje się ok 100m dalej w sąsiadującym gospodarstwie. Jestem zainteresowany zakupem działki wraz ze wspólnikiem. Na działce chcielibyśmy wybudować 2 domki do 35m2.

Działka posiada MPZP, w którym wskazane jest przeznaczenie jako zabudowa zagrodowa. Nie posiadam obecnie statusu rolnika.

Pyt.1 Czy aby stać się rolnikiem, wystarczy że wydzierżawię 1ha ziemi rolnej? Wykształcenie rolnicze posiadam. Czy muszę spełnić warunek zamieszkania w danej gminie albo stażu posiadania statusu rolnika, aby móc coś wybudować na działce?

Pyt.2 Na jaki okres czasu muszę wydzierżawić teren? Czy w przypadku jeśli dzierżawa się zakończy po zakończeniu budowy, mam prawo do korzystania z terenu i budynku? Mogę w nim prowadzić działalność gospodarczą?

Pyt.3 Czy warunki statusu rolnika muszę spełniać ja i wspólnik czy jeden z nas?

Pyt.4 Jakie informację i w jakiej postaci (w dobie pandemii) powinienem uzyskać w urzędzie gminy/starostwie przed zakupem?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...