Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Witam,

 

Jakie widzicie możliwości zmian okien dachowych, tak aby jak najwygodniej było przez nie patrzeć? 

Przed działką mam bardzo ładny widok i nie chciałbym tracić możliwości oglądania go z dwóch pokoi na piętrze. A przez okna dachowe ciężko cokolwiek oglądać (np. czytając książkę przy oknie) ;)

Projekt Torino jak najbardziej mi odpowiada (wielkość, rozmieszczenie pokoi), lecz problem stanowią właśnie okna dachowe.

 

Czy np. obniżenie okien, przy jednoczesnym ich poszerzeniu temu zaradzi?  Obniżając musiałbym zrezygnować z jednego okna w jednym pokoju (przeszkadza wewnętrzna krokiew - kosz, nie wiem jak to się fachowo nazywa).

 

image.thumb.png.c1bbcbb225ade2c606dc8257477614dd.png

 

Link do projektu -> https://www.extradom.pl/projekt-domu-torino-BBE1044?gclid=CjwKCAiAkan9BRAqEiwAP9X6USvn1qGhsCePzIkvQrFaq-UguXfGaA_1A25e1bnCu36Bp8oZaDRQlRoC63QQAvD_BwE

 

Z góry dzięki za pomysły i podpowiedzi.

Pozdrawiam,

 

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zasadnicze znaczenie ma tu wysokość dolnej krawędzi okien nad podłogą. W pozycji siedzącej możemy przez nie wygodnie wyglądać, jeżeli wynosi ona poniżej 1 m. Wobec niezbyt dużego kąta nachylenia dachu (32°) okno będzie musiało być dość wysokie (długie), żeby zapewnić dobry widok także w pozycji stojącej.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dość długie, czyli orientacyjnie ile powinno wynosić? W takim wypadku może zastosować okna łączone (zdj. poniżej) ?

image.png.e9def5b0dac54322dd9c4cd29ec1a203.png

 

Byłem u osoby, która buduje akurat ten projekt, ale nie zmierzyłem na jakiej wysokości się okno zaczyna.

I jeszcze jedno pytanie, czy jest możliwość wstawienia okna szerszego niż odległość między jedna a drugą krokwią? 

Tak, żeby wstawić jedno okno niżej ale za to żeby było szersze?  

 

image.png.bf511308e9db06594d0323451cf243ff.png

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

W tego typu przypadkach istnieją różne rozwiązania. Wyższe przeszklenie można stworzyć poprzez zespolenie pionowe dwóch lub więcej okien dachowych. Pamiętajmy, że na kondygnacjach położonych do 25 metrów nad terenem, aktualne przepisy nakazują montaż okien otwieranych nie niżej niż 85 cm nad podłogą. Poniżej tej wysokości należałoby więc zastosować przeszklenie nieotwierane z szybą wzmocnioną.

Chodzi tu, rzecz jasna, o bezpieczeństwo użytkowników. Można też stosować okna o dużych rozmiarach, jak okno FDY-V Duet proSky, którego dolna część jest nieotwierana i przeszklona szybą bezpieczną lub okna balkonowe jak FHG-V Galeria (w pomieszczeniach gdzie nie ma ścianki kolankowej lub jest bardzo niska). W pomieszczeniach ze ścianką kolankową, jak na zdjęciu powyżej, można też stosować okna kolankowe, czyli pionowe przeszklenia zespalane z oknami dachowymi. Takie zespolenie daje dobry widok na zewnątrz również osobie siedzącej. Okna kolankowe FAKRO są wyposażone standardowo w szybę bezpieczną.

 

Zamieszczam link do okien kolankowych FAKRO:
https://www.fakro.pl/okna-dachowe/typy/kolankowe/

 

Montaż okien szerszych niż rozstaw krokwi jest również możliwy, po zastosowaniu tzw. wymianów w konstrukcji dachu. Zaznaczam jednak, że wszystkie zmiany, o których mowa trzeba koniecznie skonsultować z architektem. Powinien on dobrać najlepsze rozwiązanie i doradzić wymiary przeszklenia potrzebne do spełnienia życzeń inwestora.

 

Pozdrawiam

 • Dziękuję 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

poniżej przedstawiam dostępne wysokości dolnego skrzydła okien typu Duet proSky FAKRO. 

 

STANDARDOWY:
 do wysokości:
 A     B       C
186 (140-50)
206 (160-50)
235 (160-78)
255 (160-98)

 

NIESTANDARDOWY:
do wysokości:
180 (140-44)
206 (140-70)
235 (140-98)
255 (180-78)

przy czym: 

A- wysokość ościeżnicy okna
B - wysokość górnego skrzydła
C- wysokość dolnego skrzydła
 

Jeśli jest Pan zainteresowany jeszcze innym wymiarem - prosimy o kontakt - nasi specjaliści indywidualnie sprawdzą możliwości specjalnego zamówienia.

Pozdrawiam,

 

Konsultant FAKRO

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • zeniu - liczy się tak aby był spełniony warunek, stanu granicznego nośności lub użytkowania, w takich obliczeniach zapas to tylko strata materiału i/lub lenistwo konstruktora, tego zwykłego lub tego ze specjalnym dyplomem   kooo rcze - nawet mi do głowy by nie przyszło, żeby rozmawiać o konstrukcji na przykładzie lepiku, , chapeau bas   abstrahując od jednostek, które przytoczyłeś (te 200 kg jakiejś siły), to zapas/margines bezpieczeństwa prokurują współczynniki obliczeniowe do wartości charakterystycznych, które są większe od jedności, czasami nawet o 50%, czyli masz wartość charakterystyczną, którą mnożysz przez odpowiedni współczynnik (możesz go nazwać bezpieczeństwa) i otrzymujesz wartość obliczeniową, którą przyjmujesz do dalszych obliczeń, na czuja nie robi się zapasu, tak było drzewniej, jak jeszcze nikt (oprócz mnichów i koronowanych głów) nie umiał pisać i czytać, choć pewnie i wtedy już łebski architekt wiedział i coś liczył   sorry, że, jak zwykły, bez specjalnego dyplomu tłumaczę, ale chodzi przecież o to, by kwestię marginesu wyjaśnić chodzi ci o wykonawcze/projektowe?
  • Aaaaa....    to skąd to wziąłeś? wymyśliłeś? :    Normalna konstrukcja liczona jest nie na styk z granicą bezpieczeństwa, tylko grubo powyżej. Np pręt w kratownicy jeżeli ma wytrzymać 200kg jakiejś siły, to dają taki, który wytrzyma 300, a nie taki, który w czasie doświadczenia rozywa się przy 220 - bo 10% to za mało - jako margines bezpieczeństwa. Tak jak gdybyś nosił  wiadro z gorącym lepikiem - to wybierzesz je bardziej starannie (z większym marginesem bezpieczeństwa) niż gdy będziesz nosił wodę. Bo jak ci ucho się urwie, to cię gorąca smoła poparzy, a woda tylko zmoczy.  Dlatego niosąc wodę zaryzykujesz słabszy material itd. Sorry, że tak jak dziecku tłumaczę - ale chodzi przecież o to, by kwestię marginesu wyjaśnić  Nie pieprz - bo tu żartów nie ma. Akurat @krzysieczox3 dobrze zrozumiał, i o to chodzi. Forma slownikowa jest wziąć konstruktora. OK. Prawdziwy dyplom konstruktora jest wydany przez Politechnikę.  A dokładnie - to jeszcze do @krzysieczox3  - konstruktora z dyplomem, doświadczeniem i uprawnieniami, członka Izby Budowlanej.  Czym się różni od "projektanta". Otóż tym, że "projektantem" bywa konstruktor, architekt, technik różnych specjalności - być może i  wodkaniarz i elektryk - tego nie wiem. I funkcja "projektant" nic nie mówi o kwalifikacjach oprócz tych, że może zaprojektować coś tam. W tym przypadku MUSI być  konstruktor - a nie niewiadomy "projektant" !  
  • Dzień dobry, zawsze warto spróbować postarać się o pozwolenie. Tak, jak już zostało powiedziane wspieramy naszych klientów rysunkami technicznymi naszych okien. Są one bardzo przydatne dla architektów, opracowujących projekt. Dostępne są różne rozmiary standardowe okien dachowych, które będą pasowały do dachów o różnych rozstawach krokwi. W przypadku chęci zrobienia większej rewolucji na poddaszu i zamontowania na prawdę dużych okien, np. szerszych niż rozstaw krokwi, należy skonsultować z architektem możliwość wykonania wymianów. Jednak nawet bez takiej ingerencji w konstrukcję dachu można zastosować okna węższe o większej wysokości, jak na przykład model FYP-V lub zamontować większą ilość okien w zespoleniu. FAKRO oferuje również dodatki do okien dachowych takie, jak rolety zacieniające wnętrze, czy markizy zewnętrzne chroniące przed wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem latem.   okna dachowe: https://www.fakro.pl/okna-dachowe/typy/   akcesoria: https://www.fakro.pl/okna-dachowe/akcesoria-do-okien-dachowych/   Pozdrawiam i życzę bezproblemowej realizacji planów
  • zeniu, namawiasz do przestępstwa, choć trudno tu przypiąć kwalifikację, niemniej wziąść od kraść czy wziąć od brać, chyba jest subtelna różnica, czyż nie?   a ten prawdziwy dyplom to jak miałby wyglądać? jak się różni od jakiegoś projektanta - oświeć nas, proszę, zaintrygowało mnie to   a wg mnie masz rację w jakiś 35%, ale to też dużo jak na niekonstruktora, i to bez specjalnego niedyplomu, szacun tylko jak doszedłeś do przekonania, że te ścianki niosą główną masę stropu   zeniu - ja się ucieszę  jak będziesz miał rację, serio                      
  • B. dobrze. Będziesz wiedział w końcu miarodajnie. Jeśli możesz, to napisz, ja to się zakończyło.  W każdym razie mnie to interesuje.   
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...