Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Witam,

 

Jakie widzicie możliwości zmian okien dachowych, tak aby jak najwygodniej było przez nie patrzeć? 

Przed działką mam bardzo ładny widok i nie chciałbym tracić możliwości oglądania go z dwóch pokoi na piętrze. A przez okna dachowe ciężko cokolwiek oglądać (np. czytając książkę przy oknie) ;)

Projekt Torino jak najbardziej mi odpowiada (wielkość, rozmieszczenie pokoi), lecz problem stanowią właśnie okna dachowe.

 

Czy np. obniżenie okien, przy jednoczesnym ich poszerzeniu temu zaradzi?  Obniżając musiałbym zrezygnować z jednego okna w jednym pokoju (przeszkadza wewnętrzna krokiew - kosz, nie wiem jak to się fachowo nazywa).

 

image.thumb.png.c1bbcbb225ade2c606dc8257477614dd.png

 

Link do projektu -> https://www.extradom.pl/projekt-domu-torino-BBE1044?gclid=CjwKCAiAkan9BRAqEiwAP9X6USvn1qGhsCePzIkvQrFaq-UguXfGaA_1A25e1bnCu36Bp8oZaDRQlRoC63QQAvD_BwE

 

Z góry dzięki za pomysły i podpowiedzi.

Pozdrawiam,

 

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zasadnicze znaczenie ma tu wysokość dolnej krawędzi okien nad podłogą. W pozycji siedzącej możemy przez nie wygodnie wyglądać, jeżeli wynosi ona poniżej 1 m. Wobec niezbyt dużego kąta nachylenia dachu (32°) okno będzie musiało być dość wysokie (długie), żeby zapewnić dobry widok także w pozycji stojącej.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dość długie, czyli orientacyjnie ile powinno wynosić? W takim wypadku może zastosować okna łączone (zdj. poniżej) ?

image.png.e9def5b0dac54322dd9c4cd29ec1a203.png

 

Byłem u osoby, która buduje akurat ten projekt, ale nie zmierzyłem na jakiej wysokości się okno zaczyna.

I jeszcze jedno pytanie, czy jest możliwość wstawienia okna szerszego niż odległość między jedna a drugą krokwią? 

Tak, żeby wstawić jedno okno niżej ale za to żeby było szersze?  

 

image.png.bf511308e9db06594d0323451cf243ff.png

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

W tego typu przypadkach istnieją różne rozwiązania. Wyższe przeszklenie można stworzyć poprzez zespolenie pionowe dwóch lub więcej okien dachowych. Pamiętajmy, że na kondygnacjach położonych do 25 metrów nad terenem, aktualne przepisy nakazują montaż okien otwieranych nie niżej niż 85 cm nad podłogą. Poniżej tej wysokości należałoby więc zastosować przeszklenie nieotwierane z szybą wzmocnioną.

Chodzi tu, rzecz jasna, o bezpieczeństwo użytkowników. Można też stosować okna o dużych rozmiarach, jak okno FDY-V Duet proSky, którego dolna część jest nieotwierana i przeszklona szybą bezpieczną lub okna balkonowe jak FHG-V Galeria (w pomieszczeniach gdzie nie ma ścianki kolankowej lub jest bardzo niska). W pomieszczeniach ze ścianką kolankową, jak na zdjęciu powyżej, można też stosować okna kolankowe, czyli pionowe przeszklenia zespalane z oknami dachowymi. Takie zespolenie daje dobry widok na zewnątrz również osobie siedzącej. Okna kolankowe FAKRO są wyposażone standardowo w szybę bezpieczną.

 

Zamieszczam link do okien kolankowych FAKRO:
https://www.fakro.pl/okna-dachowe/typy/kolankowe/

 

Montaż okien szerszych niż rozstaw krokwi jest również możliwy, po zastosowaniu tzw. wymianów w konstrukcji dachu. Zaznaczam jednak, że wszystkie zmiany, o których mowa trzeba koniecznie skonsultować z architektem. Powinien on dobrać najlepsze rozwiązanie i doradzić wymiary przeszklenia potrzebne do spełnienia życzeń inwestora.

 

Pozdrawiam

 • Dziękuję 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

poniżej przedstawiam dostępne wysokości dolnego skrzydła okien typu Duet proSky FAKRO. 

 

STANDARDOWY:
 do wysokości:
 A     B       C
186 (140-50)
206 (160-50)
235 (160-78)
255 (160-98)

 

NIESTANDARDOWY:
do wysokości:
180 (140-44)
206 (140-70)
235 (140-98)
255 (180-78)

przy czym: 

A- wysokość ościeżnicy okna
B - wysokość górnego skrzydła
C- wysokość dolnego skrzydła
 

Jeśli jest Pan zainteresowany jeszcze innym wymiarem - prosimy o kontakt - nasi specjaliści indywidualnie sprawdzą możliwości specjalnego zamówienia.

Pozdrawiam,

 

Konsultant FAKRO

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Dlatego podpiąłem linki z szacunkami. Tak czy inaczej - potem są rozliczenia roczne i wyrównania na plus lub minus a "elektrownia" doszacowuje po swojemu żeby na bieżąco pokryć ewentualne nadwyżki zużycia. Ja miałem roczny bilans, ale go niestety wyrzuciłem. Wiem jedynie, że kilka lat temu płaciłem 168 PLN na 2 miesiące a teraz płacę 220. Mieszkanie w bloku i płyta grzewcza na prąd 230V+TV+komputer + kilka żarówek w domu+ ogrzewanie z sieci. Także jest wesoło
  • Gość LOLA
   Do Budujemy Dom - budownictwo ogólne Nie mam rachunków za poprzednie miesiące, bo dopiero co spisałam protokół zdawczo-odbiorczy i jedyny rachunek jaki zapłaciłam do tej pory wynosił niecałe 6zł :D gdy pytam się znajomych to cytuję "nie pamiętam" dlatego wolałam się spytać kogoś mądrego :-) bardzo Wam Panowie dziękuje :) teraz już wiem co i jak :)
  • Niestety, ale granicy w zasadzie nie ma. Powietrze jest doskonałym izolatorem, ale powietrze zamknięte, bez możliwości przemieszczania się. To dlatego np. gęsi puch jest świetnym izolatorem ciepła. Tam powietrze jest uwięzione pomiędzy jego włókienkami.  Poczytaj to https://pajaksport.pl/blog/parametry-puchu-czyli-jak-odczytywac-oznaczenia-wypelnien-puchowych/  może nieco Cię naprowadzi. W każdym razie, szczeliny w pustakach to już "komórki" powietrza w wersji makro. W nich szaleją prawie tornada, wiec izolacyjność z tabel jest pozorna. Wystarczy porównać ich wielkość z "komórką" powietrza zamkniętą w puchu. Niebo a ziemia.  ruch, połączony z wymianą ciepła. Takie zjawisko jak wychłodzenie ciała wiatrem. 
  • To jest butla z gazem czy gaz z sieci. Jeśli butla to minimum 1.5 m od urządzeń emitujących ciepło i 1 m od urządzeń powodujących iskrzenie. Jeśli to gaz z sieci to sobie możesz robić co chcesz.  
  • Nie masz rachunków za prąd z poprzedniego roku? Wystarczy 4 rozliczenia kwartalne sprawdzić lub zadzonić do dostawcy energii i zapytać o zużycie roczne. jesli nie byłaś nigdy "na swoim" zapytaj znajomych, rodzinę, sąsiadów. Mówię serio. Ja mieszkam w bloku, a to całkiem inna para kaloszy. Ważna jest tez wielkość rodziny, system ogrzewania etc.   Przykład z dowolnie wybranego źródła w necie (https://www.termofol.pl/informacje-ogolne/jakie-sa-koszty-energii-elektrycznej-i-ile-pradu-zuzywamy/) Średnie roczne zużycie energii elektrycznej w domu w różnych modelach rodziny kształtuje się następująco: – gospodarstwo 1-osobowe: 800 – 1 600 kWh/rok, – 2-osobowe: 1 100 – 1 700 kWh/rok, – 3-osobowe: 1 400 – 2 100 kWh/rok, – 4-osobowe: 1 900 – 2 300 kWh/rok, – 5-osobowe: 2 200 – 2 700 kWh/rok. Kolejne źródło (https://blog.ongeo.pl/zuzycie-energii-elektrycznej) i cytat: "Z przeprowadzonego przez GUS badania wynika, że w 2018 roku, najwięcej z przebadanych gospodarstw domowych osiągnęło roczne zużycie energii elektrycznej w przedziale 1500 - 2000 kWh. Dane zebrano dla 41,6% gospodarstw domowych w Polsce, a ten najpopularniejszy przedział osiągnęło prawie 20% z nich. Kolejna grupa gospodarstw domowych pod kątem liczebności - 17,1% - osiągnęła zużycie prądu w przedziale 1001 -1500 kWh oraz 15,7% gospodarstw zużyło go w ciągu roku 2001- 2500 kWh. Najbardziej skrajne grupy pod względem wielkości zużytej energii - przedział 501-1000 kWh został osiągnięty przez 13,3% przebadanych gospodarstw, a powyżej 5000 kWh zużyło 5,4 % gospodarstw."   retro miał rację
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...